Доступність посилання

ТОП новини

Кримський «прем'єр» побив горщики з Теміргалієвим


Рустам Теміргалієв на прес-конференції в Москві, 29 липня 2014 року
Рустам Теміргалієв на прес-конференції в Москві, 29 липня 2014 року

Сімферополь – Екс-«перший віце-прем'єр» невизнаної республіки Рустам Теміргалієв, який активно виступав за приєднання Криму до Росії, втратив посаду позаштатного радника «прем'єра» Сергія Аксьонова. Це сталося відразу після того, як Теміргалієв на прес-конференції в Москві озвучив невтішні економічні відомості щодо Криму. Сам Аксьонов під час прямого телеефіру в середу повідомив, що таким людям, як його колишній радник, не місце в політиці. Спостерігачі вважають, що найближчим часом Теміргалієв може втратити свої численні активи на півострові.

Виступ Рустама Теміргалієва на прес-конференції в Москві в редакції одного з провідних російських інформагентств РІА «Новини», а також в ефірі низки федеральних телеканалів зіграв з ним злий жарт. На той момент ще позаштатний радник «голови» «Ради міністрів» зробив низку гучних заяв, що стосуються економічної сфери півострова. Зокрема, Теміргалієв повідомив про вкрай низький рівень збирання податків у республіці, а також – про низькі показники кількості туристів у Криму в порівнянні з минулим роком.

Через кілька годин після прес-конференції кримського чиновника Сергій Аксьонов скасував розпорядження від 16 червня про призначення Теміргалієва своїм позаштатним радником. На цю посаду «депутат» «Держради» був призначений незабаром після звільнення з посади «першого віце-прем'єра».

Крим.Реалії намагалися взяти коментар у Теміргалієва з цього приводу, однак він не відреагував на наші прохання ні по телефону, ні в соціальній мережі. У той же час в бесіді з кореспондентом «Комсомольської правди» колишній радник Аксьонова зізнався, що про свою відставку дізнався з Інтернету. «Не знаю, що там сталося і з яких причин мене звільнили. Але від своїх планів працювати у виконавчій владі й надалі я не відмовляюся. Можливо, що це буде на рівні Криму чи Москви», – сказав Теміргалієв.

Примітно, що на своїй сторінці в Facebook він висловив подяку Аксьонову за спільну роботу. «Ми разом пройшли складні дні лютого-березня, разом вирішували численні проблеми перехідного періоду! Головне, що Крим – це Росія!», – з пафосом написав «депутат».

Зіркова хвороба

Увечері 30 липня під час прямого ефіру програми «Від першої особи» Аксьонов, відповідаючи на запитання журналіста про відставку Теміргалієва, досить різко висловився на адресу свого колишнього підлеглого, не назвавши при цьому ні його імені, ні прізвища. «Цей пан просто переплутав перебування на своїй посаді з роботою в приватному бізнесі, – сказав самопроголошений прем'єр. – Ми ще не встигали в кабінеті щось обговорити, вже хтось виступає по телевізору і щось розповідає. Ми не говоримо вже про те, що це не узгоджено, це чужа позиція...».

Ми – люди незаздрісні, і, як попередня влада, нікому не забороняли спілкуватися з пресою. Але у деяких товаришів це спілкування набуло просто фанатичного сенсу
Сергій Аксьонов

При цьому в.о. «Голови» республіки дозволив собі засумніватися в заслугах Теміргалієва під час подій у лютому-березні поточного року, які отримали назву «Кримська весна». «Якщо людина сама пише в цьому випадку заяву про те, щоб піти з посади (першого віце-прем'єра. – прим. ред.), значить, і заслуги були не такі великі, а в когось у певний період необґрунтовано наступила зіркова хвороба. Ми – люди незаздрісні, і, як попередня влада, нікому не забороняли спілкуватися з пресою. Але у деяких товаришів це спілкування набуло просто фанатичного сенсу», – підкреслив Аксьонов.

Він також натякнув, що незабаром очікується ще низка звільнень, правда, не уточнив, про кого йдеться. «Відбувається природний процес. Той, хто не витримує темпу і не готовий, наприклад, керуватися певними правилами, жорсткими достатньо, які повинні бути в команді на певному етапі розвитку суспільства, ті мають цю команду залишити, що і сталося. Так що це нормальне явище, це ще не кінець», – запевнив він.

Помста Аксьонова?

Кримський політолог Олександр Форманчук, коментуючи виданню Крим.Реалії звільнення Теміргалієва з посади позаштатного радника, зазначив, що в екс-«першого віце-прем'єра» накопичилися образи на Аксьонова. «Теміргалієв хотів займатися проектом партії «Родіна» в Криму, намагався в ньому брати участь, його супроводжувати, але потім Аксьонов домовився з Дмитром Рогозіним (засновник партії. – прим. ред.), щоб Теміргалієва там не було, його відсторонили. У нього накопичилися деякі образи на Константинова («спікера» «Держради» Володимира Константинова. – прим. ред.) і Аксьонова, він вже, швидше за все, під цим впливом почав говорити те, що він озвучив у Москві. Звичайно, це не залишилося непоміченим Аксьоновим і Константиновим в плані того, що вони продовжують блокувати його діяльність», – сказав Форманчук.

Дещо іншої точки зору в питанні звільнення Теміргалієва дотримується колишній народний депутат України, перший секретар кримського рескому партії «Комуністи Росії» Леонід Грач. «Теміргалієв в інтелектуальному плані, особливо в економічній частині, на два порядки вищий за Аксьонова, тому той не терпить конкуренції. Взагалі, люди з невисоким рівнем мислення завжди мстиві», – сказав у коментарі Крим.Реалії Грач.

Теміргалієв в інтелектуальному плані, особливо в економічній частині, на два порядки вищий за Аксьонова, тому той не терпить конкуренції. Взагалі, люди з невисоким рівнем мислення завжди мстиві
Леонід Грач

На його думку, Теміргалієв, перебуваючи в Москві, «об'єктивно назвав речі своїми іменами ». «Ми не бачимо провалу курортного сезону? Провал. Питання не в тому, хто винен, а питання в констатації факту. З точки зору того, що коїться в оподаткуванні, я Теміргалієва абсолютно підтримав би», – наголосив Грач.

Він також не виключає, що після звільнення колишній чиновник може стати жертвою переділу власності, яка настане після вересневих «виборів» до «Держради». «Звільнення з посади аж позаштатного радника нічого за собою не тягне, якщо за цим Теміргалієву не доведеться досить серйозно подумати про збереження та порятунок свого бізнесу, тому що насправді всі, як шакали, готуються до переділу сфери бізнесу, власності, – зазначив Грач. – Всю цю компанію стримує, по-перше, тільки Москва. По-друге, терміни до 14 вересня (цього дня відбудуться «вибори» до «Держради». – прим. ред.), потім вони підуть щосили працювати ручками. Головна мета всього цього передвиборчого болота: як вхопити жирніший шматок від того пирога, якого вже не існує».

Теміргалієв у супермаркеті, 14 квітня 2014 року
Теміргалієв у супермаркеті, 14 квітня 2014 року

Спостерігачі не виключають, що тепер Теміргалієв може бути призначений на одну з посад у федеральних структурах. Серед інших називається крісло в Міністерстві Російської Федерації у справах Криму. З іншого боку, колишньому «першому заступнику голови» «Радміну» може перешкодити корупційний скандал, в якому він нібито замішаний. «Там є нехороший випадок з певними корупційними моментами, – сказав у коментарі для Крим.Реалії Форманчук. – Аксьонов щось знає, але поки не хоче афішувати, що конкретно Теміргалієв витворив з грошима, з золотом. Я думаю, це матиме продовження, на жаль».

За відомостями джерела Центру журналістських розслідувань, щодо Теміргалієва «прокуратурою» Криму може бути порушена кримінальна справа.

XS
SM
MD
LG