На анексованому Росією Кримському півострові на перехрестях доріг, біля важливих об'єктів та на пляжах російські силовики будують укріплення, вогневі точки та опорні пункти. Розміщення деяких із цих об'єктів пов'язане з проведенням на півострові антитерористичних навчань, інші почали зводити набагато раніше. Що відбувається та як це пов'язано з можливими операціями Сил оборони України на півострові, розбиралися Крим.Реалії.
Про будівництво нових інженерних укріплень в Євпаторії повідомляє партизанський рух «Атеш». На опублікованих фото та відео видно як споруди з бетонних блоків, так і обладнані з мішків із піском вогневі точки. Розміщені вони вздовж важливих доріг та біля перехресть.
Проукраїнський телеграм-канал «Крымский ветер» публікує фотографії вогневих точок на кільцевій розв'язці у селі Віліне Бахчисарайського району. Таких споруд встановлено чотири – на кожному із з'їздів із кільця. Судячи з фото, дві споруди зроблено з бетону, а дві вогневі точки – з мішків із піском.
Також у телеграм-каналі є багато фотографій вогневих точок та опорних пунктів на пляжах Севастополя та на береговій лінії. Вогневі точки обладнані на обривах мису Фіолент, де є гарний огляд берега та морської акваторії. За даними підписників каналу, на ці пости з 22.00 до 06.00 заступають контрактники. Привозить їх вантажівка, вивантажують кулемети, цинки, гранатомети, ПЗРК. Територія вночі закривається для проходу цивільних осіб.
Багато опорних пунктів з'явилося на пляжах Північної сторони Севастополя – в Учкуївці та Любимівці. Ці укріплення виготовлені з мішків із піском і дерев'яного бруса. Розташовані такі опорні пункти через 100 метрів один від одного, в межах прямої видимості. «Крымский ветер» публікує фотографії інструкцій для особового складу і схеми секторів обстрілу, розміщені на вогневих точках.
З інструкції можна дізнатися, що опорний пункт виконує завдання безпосереднього прикриття та наземної оборони, серед яких: «ведення розвідки наземного та повітряного супротивника; попередження про виявлення супротивника «сил безпосереднього прикриття та оборони»; «відбиття ударів засобів повітряного нападу та розвідувально-диверсійних груп противника».
Змінився режим доступу цивільних осіб на пляжі міста Севастополя. Як повідомляє «Крымский ветер», на Фіоленті, на Автобаті, у Камишевій бухті від морського порту до парку Перемоги, від Любимівки до Орлівки після 20.00 російські військові, які займають свої опорні пункти на березі, не пускають цивільних купатися в море. Прохід уздовж берегової лінії дозволено лише у деяких місцях.
Відомостей про подібні обмеження в інших районах анексованого Кримського півострова немає.
Антитерористичні навчання від Аксьонова
У другій половині вересня в різних містах Криму відбуваються навчання російських силовиків.
Так, про проведення протягом трьох днів поряд із Керчю навчань російських силовиків повідомляла підконтрольна РФ адміністрація міста. «Поблизу Керчі відбудуться тактико-спеціальні навчання в період: з 12:00 17 вересня до 13:00 19 вересня», – йшлося у повідомленні.
Крім того, глава російської адміністрації Армянська Василь Теліженко попереджав, що в місті 18 серпня відбудуться планові навчання російських силових структур.
Пізніше російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) заявив про проведення на півострові з 17 вересня навчань «підрозділу територіальної оборони». «У Криму з 17 вересня відбуваються масштабні навчання підрозділів територіальної оборони «Барс-Крим». Метою навчань є протидія проникненню диверсійних груп супротивника на територію республіки», – повідомив Аксьонов.
За його словами, навчання включають «повне блокування адміністративних районів з оглядовими заходами». Аксьонов закликав кримчан «сприяти у проведенні навчань і зберігати спокій». Як довго триватимуть навчання, російський глава Криму не повідомив.
У Севастополі навчання почалися пізніше, через тиждень, і тривали лише кілька годин. Про проведення в місті 25 вересня навчань щодо відпрацювання протидії проникненню диверсійних груп противника, заявив російський очільник Севастополя Михайло Развожаєв.
За його словами, орієнтовно з 12 до 14 години в районі берегової лінії на Північній стороні відбудуться тренування військових РФ, у тому числі за участі літаків та гелікоптерів.
За декілька днів до цього, 21 вересня, блокпости було встановлено на в'їзді до міста в районі Ялтинського кільця, на них були присутні озброєні російські військовослужбовці.
Також російська влада Феодосії анонсувала 26 вересня проведення командно-штабних навчань із застосуванням спецтехніки. «26 вересня з 13 до 16 години відбудуться командно-штабні навчання з практичними заходами щодо відпрацювання готовності всіх служб до оперативного реагування та усунення наслідків можливих надзвичайних ситуацій в осінньо-зимовий період. Під час руху на вул. Гарнаєва в районі котельні прошу бути уважними, можлива робота спецтехніки», – повідомив підконтрольний РФ очільник Феодосії Ігор Ткаченко.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: На дно. Як український загін «Group 13» знищує Чорноморський флот РосіїУ різних містах Криму «відбуваються масштабні навчання, спрямовані на протидію проникненню диверсійних груп супротивника на нашу територію», – заявив Сергій Аксьонов 24 вересня.
Активна фаза навчань розпочалася по всьому Криму, ймовірно, 26 вересня.
В Алушті зранку на дорогах було багато російських військових, на перехрестях обладнано опорні пункти та блокпости. Серед людей у військовій формі помічені як військовослужбовці строкової служби, так і бородаті чоловіки слов'янської зовнішності. Були присутні старші офіцери, також була помічена керівниця російської адміністрації Алушти Галина Огнєва.
Проросійські та пов'язані з російською владою Криму телеграм-канали почали публікувати репортажі з місць проведення навчань, брали інтерв'ю у командирів підрозділів територіальної оборони «Барс-Крим».
«Крим – в абсолютній безпеці. Сил та засобів вистачає, щоб відбити наміри наших небратів», – зазначив командир першого батальйону бригади «Барс-Крим» Сергій Здрилюк одному з телеграм-каналів.
«Спільно з військовими підрозділами Міністерства оборони, Росгвардії та МВС бійці кримської тероборони відпрацьовують заходи щодо протидесантної оборони. Згідно з легендою навчань, ворог намагається висадити морський десант у прибережних районах та проникнути вглиб Криму для здійснення диверсій. Для виявлення та нейтралізації диверсантів виставляються блокпости та здійснюється блокування прибережних районів республіки», – пишуть кримські ЗМІ.
Аксьонов сформував уже цілу армію з кількох батальйонів у вигляді територіальної оборони «Барс-Крим»#LiberateCrimea
Навчаннями тероборони у Криму Аксьонов посилює свою особисту владу. Таку думку озвучили кореспондентові Крим.Реалії активісти кримського відділення міжнародного руху за деокупацію Криму #LiberateCrimea. Вони вважають, що за допомогою проведення масштабних навчань тероборона в Криму вийшла з тіні і стає впливовим гравцем у силовій сфері Криму, а разом з цим посилюється й роль Аксьонова у силовому блоці на підконтрольній йому території.
«Аксьонов сформував уже цілу армію з кількох батальйонів у вигляді територіальної оборони «Барс-Крим». Це повністю підконтрольна йому структура, що фінансується з кримського бюджету, а також із «тіньового фонду» Аксьонова», – зазначили в #LiberateCrimea.
На думку активістів, Аксьонов за допомогою тероборони ставить себе вище за офіційні силові структури в Криму.
«Розгортаючи тероборону по Криму, аксьонівці увійшли на територію силовиків. Вони проводять перевірку автомобілів, потім перевірятимуть гаджети. Нам відомо, що одним із завдань, поставлених Аксьоновим, є виявлення кримського проукраїнського підпілля», – додали активісти.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Посилають «російський корабель». Як у Криму протестують проти війниВ очікуванні українських десантників
Варто зазначити, що вогневі точки та пости спостереження вздовж берегової лінії Криму російські військові почали облаштовувати набагато раніше, ще влітку. Так, на початку червня телеграм-канали публікували фото та відео окопів і бліндажів на ділянці пляжу від Євпаторії до селища Прибережного. А вогневі точки у Любимівці під Севастополем були обладнані вже у серпні.
Втім, російські військові рили окопи та будували бліндажі на кримських пляжах і восени 2022 року, і навесні та восени 2023-го. Навіть «зуби дракона» встановлювали.
Зимові шторми успішно впоралися з «пісочними замками» укріплень на пляжах, а бліндажі та інші укріплення не завадили українським десантникам ГУР висадитися та двічі поставити український прапор на мисі Тарханкут – 24 серпня і 4 жовтня 2023 року.
Це перевірка правильності наших тверджень щодо шляхів підходу та відходу звідтиКирило Буданов
Українські диверсійні рейди в Чорному морі – це підготовка до серйозної операції в анексованому Криму, заявив начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов у документальному фільмі «Війна за море: від Дніпра до Криму», яке опублікувало ГУР МО в YouTube 11 березня.
«Це перевірка правильності наших тверджень щодо шляхів підходу та відходу звідти. Крім того, це хороший посил для населення, яке живе в окупації вже 10 років», – розповів Буданов.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.