Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

«Барси» на березі озера. Що відомо про навчання кримської тероборони


Російські військові навчання у Криму. Ілюстративне фото
Російські військові навчання у Криму. Ілюстративне фото

18 вересня у своєму телеграм-каналі російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами Аксенов) повідомив, що на півострові проводяться «масштабні навчання підрозділів територіальної оборони», уточнивши, що вони розпочалися 17 вересня. Цілком можливо, що на момент публікації цього матеріалу вони все ще тривають. У всьому, що залишилося за «кадром» російського офіціозу, спробували розібратися Крим.Реалії.

Практично всі кримські ЗМІ повністю посилалися лише на телеграмну інформацію Сергія Аксьонова. Зокрема, що метою навчань є «протидія проникненню диверсійних груп противника на територію республіки», і що вони включають «повне блокування адміністративних районів з оглядовими заходами». Про кількість «барсів», техніки, місце проведення та інші важливі деталі Аксьонов не написав.

Хоча про локацію «блокування» можна здогадатися – це місто Армянськ та його околиці. Раніше глава тамтешньої російської адміністрації Василь Теліженко попередив, що у місті 18 вересня відбудуться планові навчання російських силових структур».

В українському Центрі національного спротиву (ЦНС) є інша версія щодо задуму навчань «Барс-Крим». «Блокування цілих районів та ретельна перевірка місцевих жителів триває у тимчасово окупованому Криму. Такі заходи фільтрації почалися на захопленому півострові з метою виявлення «неблагонадійних» елементів», – заявив ЦНС.

Два солдати з автоматами

Про сам «масштаб» навчань може свідчити їх єдине фотопідтвердження в тому ж телеграм-каналі Аксьонова. На тлі армійського бронеавтомобіля, за яким видніється смужка водоймища, зображено двох бійців у камуфляжі з автоматами. Причому один із них був у чистому бронежилеті чорного кольору зі звичайним «калашем», тобто АК (автомат Калашникова), інший – з АС (автоматом спеціальним) «Вал». Наявність «Вала» як зброї для безшумної стрільби свідчить про те, що на навчаннях «Барс-Крим» тією чи іншою мірою могли бути задіяні представники підрозділів спецназу або розвідки армії Росії, або Росгвардії.

Навчання російської територіальної оборони «Барс-Крим» в анексованому Криму, 18 вересня 2024 року
Навчання російської територіальної оборони «Барс-Крим» в анексованому Криму, 18 вересня 2024 року

Можна також припустити, що перші в анексованому Криму навчання територіальної оборони проводилися не окремо й самі по собі, а у взаємодії, за однією так званою легендою, з учасниками інших навчань, тактико-спеціальних. Їх невказані силові структури з 17 до 19 вересня включно проводили поблизу Керчі, про що стало відомо також із повідомлення місцевої російської адміністрації.

Можна здогадатися, що йдеться про спільні навчання дислокованих у регіоні армійських підрозділів, прикордонних підрозділів ФСБ, причому як сухопутних, так і, можливо, морських, а також Росгвардії. Найімовірніше, російські силовики разом вкотре тренувалися на території захищати сам Керченський міст та ближні підступи до нього. Теробороні ж на цьому тактичному тлі відводилося завдання протидіяти умовним українським ДРГ (диверсійно-розвідувальним групам) на дальніх підступах, тобто у приморських регіонах на північному заході Криму.

У режимі «середнього рівня реагування»

Підписаний російським президентом Володимиром Путіним 19 жовтня 2022 указ запровадив в анексованому Криму режим «середнього рівня реагування». Документ уповноважив призначених Росією главу Криму Сергія Аксьонова та губернатора Севастополя Михайла Развожаєва здійснювати додаткові заходи, зокрема «окремі заходи щодо територіальної оборони». Саме її поняття визначається 22 статтею російського федерального закону «Про оборону» 1996 року. Так називають «систему здійснюваних у період дії воєнного стану заходів» з охорони та оборони військових та інших об'єктів, боротьби з диверсійно-розвідувальними формуваннями іноземних держав і незаконними збройними формуваннями та ліквідації наслідків їх діяльності.

Про початок створення територіальної оборони, наприклад, у Севастополі, місцева російська влада заявила торік. «Наша севастопольська територіальна оборона нам потрібна для підтримання порядку та спокою у цей час. Тероборонівці патрулюватимуть місто під час майбутніх свят», – заявив тоді губернатор Михайло Развожаєв. Він також поінформував, що додатковий набір до тероборони здійснюватиметься через волонтерський штаб «Ми разом – Севастополь».

Відомо також, що до тероборони Криму увійшов казачий батальйон із бійців первинних казачих товариств Кримського казачого округу Чорноморського казачого війська. Отаман цього округу, заступник командира добровольчого штурмового батальйону (ДШБ) «Таврида» Вадим Іловченко (за деякою інформацією, батальйон почали формувати з ініціативи Аксьонова в березні 2022 року) розповів, що заняття з казаками проводять висококваліфіковані військові інструктори, які пройшли службу в гарячих точка Сирії, зоні «СВО» (так у Росії називають своє повномасштабне вторгнення в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2024 року – ред.). За його словами, на кримських полігонах проводяться навчання практичної стрільби з різних видів як стрілецької, так і більш важкої зброї, мінно-вибухової справи, радіаційного, хімічного та біологічного захисту, управління квадракоптерами.

Російський військовослужбовець-оператор БПЛА. Ілюстративне фото
Російський військовослужбовець-оператор БПЛА. Ілюстративне фото

Слід додати, що «Таврида» з 2022 року бере безпосередню участь у війні проти України.

З тероборони – у піхоту та на фронт

Вперше про територіальну оборону Криму російська влада заговорила за шість років до виходу згаданого путінського указу про «середній рівень реагування». Тоді, у 2016 році, було створено 47 дивізію територіальної оборони для охорони стратегічних об'єктів, боротьби з диверсантами, ліквідації наслідків стихійних лих і катастроф. Дивізія налічувала кілька тисяч жителів.

Після повномасштабного вторгнення в Україну її терміново переформували на МСД (мотострілецьку дивізію). Ядро дивізії склали три мотострілкові полки: 1152-й, 1153-й і 1154-й.

За деякою інформацією, у 2023 році частини та підрозділи 47-ї МСД задіювалися угрупуванням військ (УВ) «Дніпро» зі складу 18-ї загальновійськової армії в оборонних і наступальних боях у Херсонській та Запорізькій областях.

Мітинг, присвячений проводам російських військовослужбовців 47-ї мотострілецької дивізії на війну проти України. Севастополь, 27 вересня 2022 року
Мітинг, присвячений проводам російських військовослужбовців 47-ї мотострілецької дивізії на війну проти України. Севастополь, 27 вересня 2022 року

1152-й МСП надавався 810-й окремій бригаді морської піхоти (ОБрМП) ЧФ РФ у Запорізькій області, а 1153-й діяв у Херсонській області. У грудні 2023 року 47-а МСД спільно з 328-м і 337-м полками 104-ї десантно-штурмової дивізії (створеної на базі 31-ї десантно-штурмової бригади з Ульяновська, яка брала активну участь у російській окупації та анексії Криму в 2014 році) та приватною військовою компанією «Конвой» вели наступ на плацдарм українських морпіхів на лівому березі Дніпра у села Кринки. Можливо, саме там колишні кримські тероборонівці, яких УВ «Дніпро» використало як звичайне «гарматне м'ясо», зазнали перших суттєвих втрат у живій силі та техніці.

У військових на підхваті

І хоча в назві нинішніх навчань кримської тероборони є слово «Барс», до справжнього бойового армійського резерву країни-агресора, більш відомого під абревіатурою БАРС, воно не має жодного стосунку, стверджує координатор групи «Інформаційний спротив», полковник запасу Костянтин Машовець.

Якщо фронт докотиться туди, то тероборону задіють безпосередньо в бойових порядках кадрових військ
Костянтин Машовець

«БАРС складає основу російського ДШК – добровольчого штурмового корпусу, – пояснює він для Крим.Реалії. – Там [служать] ідейно чи грішми мотивовані люди. Усі вони легалізовані, оформлені у ДШК через компанію «Редут». Це Шойгу (колишній міністр оборони РФ Сергій Шойгу – КР) створював паралельну армію собі особисто. Але тепер, у зв'язку з останніми подіями, коли половину заступників Шойгу зняли за корупцію та відправили до СІЗО, половину ще кудись засунули, хто кермує «Редутом» – невідомо. Так от, БАРС давно на фронті, перебитий у своїй більшості. У територіальній обороні задіяні всі ті, хто ще не мобілізований. Наскільки мені відомо, у Криму два полки мобрезерву. Іноді частини та підрозділи з тероборони переводять у кадрові. Але переважно вони призначені для дій за місцем проживання. Але якщо фронт докотиться туди, то тероборону задіють безпосередньо в бойових порядках кадрових військ».

Російські військовослужбовці підрозділу окремої мотострілецької бригади ПВО РФ на навчаннях. Ілюстративне фото
Російські військовослужбовці підрозділу окремої мотострілецької бригади ПВО РФ на навчаннях. Ілюстративне фото

За словами Машовця, у тероборону беруть усіх підряд, не обов'язково лише тих, хто раніше служив в армії та має ВОС (військово-облікову спеціальність). Боєздатність таких формувань, як правило, низька, це в основному стрілецькі підрозділи та частини, максимум полк, батальйон. Озброєні автоматами, гвинтівками, може, десь підкинуть їм пару гранатометів. З транспорту є те, що підганяє місцева влада – від сміттєвозу до «таблетки» (транспортного УАЗу). Було кілька батальйонів, сформованих із колаборантів на окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей на кшталт батальйону імені Судоплатова. Їх формувала місцева влада. Як їх легалізували потім у структурі російської групи військ «Дніпро», Машовцю наразі достеменно невідомо.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

  • 16x9 Image

    Данило Безручко

    Кримчанин, журналіст, військовий експерт. Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року. З міркувань безпеки публікується під псевдонімом.

XS
SM
MD
LG