Танкери-смертники у Керченській протоці: РФ продовжує використовувати судна серії «Волгонефть» для військових поставок палива у Крим

Російський танкер серії «Волгонефть»

Після того, як у Керченській протоці зазнали аварії два однотипні танкери, Росія продовжує використовувати такі ж судна серії «Волгонефть» на лінії доставки нафтопродуктів до порту «Кавказ». Крим.Реалії з'ясували назви цих суден, а також те, чому їх використання небезпечне для кримської екології.

У Керченській протоці 15 грудня сталася наймасштабніша екологічна катастрофа останніх двох десятиліть. Аварії зазнали два однотипні російські танкери – «Волгонефть-239» і «Волгонефть-212». Обидва танкери – нафтоналивні, призначені для перевезення сирої нафти та нафтопродуктів. У цих рейсах вони перевозили мазут, який може використовуватися як для заправки кораблів і суден, так і для спалювання в теплоелектростанціях і котельнях.

«Волгонефть-212» належить компанії «Кама Шиппінг» із російського міста Перм і приписане до порту в Санкт-Петербурзі. Співзасновник і гендиректор фірми Костянтин Сельков підтвердив цю інформацію. За публікаціями у відкритих джерелах, власником «Волгонефть-239» є ЗАТ «Волгатранснефть».

24 грудня Міністерство транспорту РФ повідомило: Ространснагляд встановив, що обидва танкери «Волгонефть» перебували в Керченській протоці, порушуючи ними сезонні обмеження на плавання в акваторії.

«Декілька танкерів, які належать ЗАТ «Волгатранснефть», не включені до ліцензії на перевезення небезпечних вантажів внутрішнім водним і морським транспортом», – додали у відомстві.

Слідчий комітет РФ повідомив, що капітанів танкерів «Волгонефть-239» і «Волгонефть-212» звинувачують у порушенні правил безпеки морського транспорту, що призвело до загибелі члена екіпажу одного із суден. Капітанів обох суден затримано слідством, їх допитали як обвинувачених. Уламки танкерів будуть підняті для проведення експертиз.

З російських танкерів, що зазнали аварії в Керченській протоці, витекло загалом 3750 тонн мазуту, повідомили 25 грудня російські ЗМІ. За оцінками російських екстрених служб, танкери на борту перевозили близько 9,2 тисяч тонн мазуту.

26 грудня президент Росії Володимир Путін запровадив режим надзвичайної ситуації федерального рівня в Краснодарському краї Росії у зв'язку з розливом мазуту в акваторії Чорного моря.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Танкери йдуть на дно. Катастрофа в Керченській протоці

Продовжують ходити

Незважаючи на те, що ці танкери не пристосовані до плавання в штормових умовах і в зимовий час, вони продовжують перевезення нафтопродуктів у порт «Кавказ» на російському узбережжі Керченської протоки. Саме звідси після ураження ЗСУ поромів Керченської поромної переправи здійснюється постачання російського угруповання військ у Криму та через Кримський півострів – на окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей.

Так, 17 грудня, через дві доби після катастрофи з двома танкерами в Керченській протоці, ще один російський нафтовий танкер подав сигнал лиха в районы порту «Кавказ», повідомило російське держагентство ТАСС.

Інші деталі не наводяться. При цьому телеграм-канал Baza повідомляє, що цей танкер – «Волгонефть-109». Капітан танкера подав сигнал лиха вночі 17 грудня. Він повідомив, що у судна, яке перевозило 4000 тонн мазуту, порушена герметичність четвертого вантажного танка і мазут витікає в баластовий танк. При цьому герметичність корпусу судна не порушена, мазут у воду не витікає.

Дані про судно «Волгонефть-109», скриншот із сайту www.marinetraffic.com

За даними онлайн-сервісу відстеження розташування суден MarineTraffic, систему ідентифікації судна AIS було вимкнено увечері 17 грудня. Де зараз перебуває танкер, невідомо.

Власником судна «Волгонефть-109» (IMO: 8230651) є російське ТОВ «Инвестком» із Самари.

Дані про судно «Волгонефть-249», скриншот із сайту www.marinetraffic.com

Також до порту «Кавказ» прямує танкер «Волгонефть-249» (IMO 8230833), з 21 грудня це судно перебуває в порту Ростова-на-Дону. тому При цьому розрахунковим часом прибуття танкера до порту «Кавказ» зазначено 26 листопада, тобто місяць тому. Причини затримки рейсу невідомі.

Судном володіє російське ЗАТ «Судоходная компания БашВолготанкер».

Дані про розташування судна «Волгонефть-150», скриншот із сайту www.marinetraffic.com

В Азовському морі прямо біля входу в Керченську протоку 26 грудня перебував танкер «Волгонефть-150», що також належить ЗАТ «Судоходная компания БашВолготанкер» з Уфи. Це судно мало прибути в порт «Кавказ» ще 14 листопада.

Дані про місцеперебування судна «Волгонефть-251», скриншот із сайту www.marinetraffic.com

До Ростова-на-Дону наближається і має прибути в порт 27 грудня судно «Волгонефть-251», що вийшло з порту «Кавказ» 15 грудня – принаймні, так зазначено в даних сервісу, хоча цієї доби в морі був сильний шторм. Судновласник той самий – ЗАТ «Судоходная компания БашВолготанкер».

Дані про місцеперебування судна «Волгонефть-267», скриншот із сайту www.marinetraffic.com

Біля входу в Керченську протоку в очікуванні заходу в порт «Кавказ» стоїть судно «Волгонефть-267». Воно мало прибути в порт 23 грудня, але з невідомих причин затримується. І цим танкером володіє ЗАТ «Судоходная компания БашВолготанкер».

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Біля берегів Криму – екологічна катастрофа»

Ненадійні судна, «ходячі проблеми»

«Волгонефть» – це нафтоналивні танкери класу «річка – море». Це наймасовіша серія танкерів такого класу в СРСР та сучасній Росії. Судна призначені для перевезення сирої нафти і нафтопродуктів. З відкритих джерел відомо, що танкери типу «Волгонефть» – це великі однопалубні двогвинтові наливні судна. Вони мають подвійні борт і дно, машинне відділення та надбудову в кормовій частині.

Судна були побудовані наприкінці 1960-х – на початку 1970-х років. Видання «Подъем» пише, що під час перепроєктування під сучасні потреби обох танкерів вирізали середню частину. Що й спричинило катастрофу в Керченській протоці танкерів «Волгонефть-212» і «Волгонефть-239».

«Саме по цьому зварному шву, за наявною інформацією, і вдарила буря, танкери буквально розвалилися навпіл», – стверджується в публікації.

На этой фотографии, взятой из видео, опубликованного Южной транспортной прокуратурой России, запечатлен танкер «Волгонефть-212», потерпевший крушение в результате шторма в Керченском проливе, 15 декабря 2024 года

З 1990-х років танкери типу «Волгонефть» практично не обслуговували, вони часто потрапляли в аварії. Згідно зі статистикою відкритих джерел, за 30 років курсування суден загинуло 1097 членів екіпажів.

Зокрема, 11 листопада 2007 року в Керченській протоці російський танкер «Волгонефть-139» розламався на дві частини і в море вилилося понад тисячу тонн мазуту.

Судна серії «Волгонефть» – річкові, і хоча їм дозволено плавання в прибережній зоні, вони мають обмеження – заборонено перебування в морі за певної сили вітру, висоти та довжини хвиль.

Варто зазначити, що до бази сайту www.vesselfinder.com включено 96 суден типу «Волгонефть». З них приблизно 40% не використовуються тривалий час, їх стан невідомий. Також майже всі працездатні танкери цього типу припинили навігацію ще наприкінці листопада – на початку грудня і стали на стоянку в портах приписки.

Основним акціонером згадуваного в розслідуванні ЗАТ «Судоходная компания БашВолготанкер» є ВАТ «Волготанкер». У липні нинішнього року російські ЗМІ повідомляли, що ця компанія перебувала в стані банкрутства, її акції та майно продали московському ТОВ «Волготанкер Актив», створеному лише навесні 2023 року. В засновниках ТОВ на паритетних засадах – Тимофій Бєлашев (33,3%), Роман Гюлумян (33,3%) та Євген Кім (33,4%), він же директор. За даними російських ЗМІ, двоє останніх мають зв'язки зі структурами державної компанії «Роснефть».

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.