Російська влада Криму повідомила, що продовжуватиме «націоналізацію майна» проукраїнських громадян України в Криму. Чому процедура «націоналізації» у Криму викликає питання навіть у проросійських експертів, читайте у матеріалі Крим.Реалії.
Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) розповів, що вже «націоналізовано» подібного майна на 4,5 мільярда рублів.
«Уже казав, що вороги Росії та Криму не зароблятимуть у Криму. Більше того, їхнє націоналізоване майно вже працює на інтереси нашої країни і нашої республіки. У 2022-2024 роках до переліку такого майна увійшло близько 3,5 тис. об'єктів. Будемо і далі бити ворогів у всіх напрямках. У тому числі, по гаманцю. Поготів, що у них це найболючіше місце», – написав на своїй сторінці в соцмережі Аксьонов.
Аксьонов зазначив, що отримані «гроші від продажу націоналізованого майна українських бізнесменів у Криму витратять на ремонт спортзалів у школах».
«Ухвалено рішення про створення об'єктів спортивної інфраструктури за рахунок коштів, що надійшли від реалізації націоналізованого майна», – повідомив Аксьонов.
Така жвава «націоналізація» у Криму викликає подив навіть у російських експертів.
«Шановний Сергію Валерійовичу (Аксьонов – КР), чи не забули у вашому відомстві випадково, що в Криму діють закони Росії? Для злочинців у Росії є Кримінальний та Кримінально-процесуальний кодекси, відповідно до яких майно можна конфіскувати виключно за обвинувальним вироком суду і лише у дохід Росії, а не Радміну Криму. Для будь-яких інших випадків – Цивільний кодекс та, відповідно до нього, виключно за рішенням суду. Санкції, відповідно до 281-ФЗ,може запроваджувати лише президент Росії. То ким із них ви себе вважаєте? Законом, Конституцією чи президентом Росії?», – написала у коментарі до посту Аксьонова судова експертка Міжрегіонального центру судової експертизи та оцінки у Сімферополі Наталія Епішко.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: 10 років анексії. «Націоналізація» по-кримськиКомандир батальйону ЗСУ «Крим» Іса Акаєв розповів Крим.Реалії, що російська влада вже позбавила його майна в рідному Криму.
«На даному етапі ці люди користуються своїми можливостями і своєю поки що безкарністю, але це не назавжди. Я вже теж втратив всю свою нерухомість, яка в мене була в Криму завдяки цим людям. Але я впевнений, що все поверну сторицею з компенсацією моральної шкоди та неустойками з боку тих, хто забирає майно. Це станеться, може, не так швидко, як нам хочеться, але деокупація Криму неминуча», – розповів комбат.
Засновник громадської організації «Вільний Крим» Олексій Єфремов також вважає, що «націоналізоване» майно буде в майбутньому повернуто законним власникам.
«Минуло понад 100 років, а методи боротьби з ідеологічними та політичними ворогами в цій країні не змінилися: націоналізуй, володарюй, принижуй. Але ще Маркс писав про експропріацію експропріаторів. Рано чи пізно і ця імперія впаде, і власність повернеться законним власникам тими чи іншими компенсаціями. З недавнього – приклад Фінляндії щодо позову «Нафтогазу» за віджату власність на півострові. Ніщо не вічне. Місцеві кримські «царки», які вже «відтяпали» ласі шматки нерухомості та земель. Але, як відомо, їм мало. Для колаборантів – це «вороги Криму», а для України – герої», – прокоментував ситуацію Крим.Реалії громадський діяч.
Колишній український політик, а нині проросійський блогер Олег Царьов вважає, що у питаннях вилучення майна Росії потрібно ухвалювати відповідне законодавство, що чітко регламентує цей процес.
«Без закону розпоряджатися майном буде чиновник: захоче – забере, не захоче – не забере. Якщо є закон, то будуть встановлені критерії, за якими проводитиметься відбір активів. У разі його відсутності будь-хто може стати об'єктом відбору. Це може призвести до того, що гроші почнуть залишати країну. Хто інвестуватиме у власність, яку будь-якої миті можуть відібрати? Почнуть вивозити те, що здавалося неможливим вивезти, наприклад, заводи. «Норільський нікель» – перший приклад. За ним будуть інші», – написав Царьов.
Кримський юрист на умовах анонімності розповів Крим.Реалії, що «націоналізація» у прямій формі в Росії не передбачена законом.
«Чинне законодавство допускає примусовий викуп. Тоді колишній власник може позиватися лише до питання ціни викупу. Для решти є Кримінальний кодекс та конфіскація – і виключно у дохід держави. Те, що ми спостерігаємо в Криму, – це правове беззаконня», – прокоментував ситуацію юрист.
В анексованому Криму російська влада проводить процедуру виявлення майна кримчан, які залишили півострів, з подальшим вилученням для своїх цілей, у тому числі для передачі російським військовим та їхнім сім'ям.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.