В анексованому Криму російська влада розпочала процедуру виявлення майна кримчан, які залишили півострів, з подальшим вилученням для своїх цілей, у тому числі для передачі російським військовим та їхнім сім'ям. Детальніше читайте у матеріалі Крим.Реалії.
Російська влада Криму раніше повідомила, що вже виручила від продажу «націоналізованого» майна українських громадян у Криму понад два мільярди рублів.
«Для виявлення майна людей, які залишили регіон через окупацію, росіяни підключили постачальників комунальних послуг та бюро інвентаризації. У разі виявлення такого майна окупанти оголошують свою адміністрацію «єдиним спадкоємцем», – повідомляв Центр національного спротиву.
Російська влада Криму на відміну від регіонів сусідньої РФ має «правові можливості» для такої активності в межах «перехідного періоду». Держдума схвалила у першому читанні проєкт федерального конституційного закону про продовження терміну дії повноважень російської влади Криму та Севастополя щодо регулювання особливостей майнових і земельних відносин, а також відносин у сфері кадастрового обліку нерухомості до 1 січня 2030 року (зараз – до 1 січня 2025 року).
«На сьогодні у черзі на отримання у власність безкоштовної земельної ділянки перебувають 9 912 учасників СВО (так у РФ називають повномасштабну війну проти України – КР) та членів їхніх сімей, надано у власність безкоштовно 826 земельних ділянок», – наголошується в пояснювальній записці до проєкту.
Для того щоб виконати план з набору контрактників на війну з Україною в Криму, тепер незалежно від місця реєстрації, після укладення контракту, військовослужбовці РФ отримують можливість отримати ділянку землі. Поправка діє з 5 вересня. Також на ділянки мають право претендувати найманці з ПВК «Вагнер», які живуть у Криму.
Все це спонукає російську владу півострова активніше вилучати майно, особливо земельні ділянки не лише громадян України, які виїхали з Криму, а й кримчан. Очікується, що це активно почне відбуватися з 1 березня 2025 року, коли набуде чинності закон, згідно з яким земельна ділянка, що не використовується, призначена для будівництва, садівництва та городництва, може вилучатися на користь держави, якщо ділянка не обробляється більше трьох років.
Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров розповів Крим.Реалії, що поки триває анексія, обмеження прав кримчан триватиме.
«У владі, яка є російською, подібні дії передбачувані. Поки «світ не буде зруйнований вщент» вони не зупиняться. Їх треба зупинити. Україна сама не впорається. Потрібна серйозна підтримка всіх волелюбних країн. Якщо агресора терміново не зупинити – порушиться світовий правопорядок. А те, що відбувається зараз на окупованих територіях у вигляді націоналізації майна, здасться дрібницями загалом, але великою особистою втратою зокрема. Націоналізовані мародерами будинки після перемоги будуть повернуті власникам, а частина (я так думаю) прирівнюватиметься до зруйнованих. А поки триває агресія та окупація, народу необхідно згуртуватися навколо однієї ідеї – нашої перемоги», – розповів заступник голови Меджлісу.
За інформацією експертки Асоціації Реінтеграції Криму Олесі Цибулько, вперше цю практику росіяни запровадили в окупованих Донецьку та Луганську, а також інших містах, які в окупації з 2014 року.
«Крим якийсь час не чіпали, намагаючись демонструвати, що в Росії є демократія та захист права власності. Після початку вторгнення на знову окупованих територіях нерухомість забирали активніше, тому що потрібно розміщувати військових. Тому окупаційна влада дала обмежений термін для того, щоб власники отримали російські паспорти та переоформили нерухомість за законами РФ. Після цього терміну нерухомість можуть забрати. Наразі ці вже відпрацьовані механізми почали застосовувати і в Криму. Також на прикладі міст, які перебувають в окупації з 2014 року, видно, що відпрацьовано і механізм так званих «фільтрацій» та «арештів», а також звинувачень у шпигунстві людей, часто за проукраїнську позицію чи просто безпідставно. Такі приклади мали місце, коли люди приїжджали вирішити питання з нерухомістю чи навідатися до рідних», – прокоментувала ситуацію Крим.Реалії експертка.
Представник Крайової Ради Українців Криму Владислав Мірошниченко зазначає, що подібна діяльність окупаційної влади вкладається в межі політики заміщення населення Криму.
«Це практика, яка вже третій рік застосовується окупантами на інших окупованих територіях. Її перенесення на Кримський півострів свідчить про активізацію колонізаційних процесів та прагнення російської влади якнайшвидше заселити окупований Крим російськими громадянами, лояльними режиму», – зазначив у коментарі Крим.Реалії громадський діяч.
Ексдепутат Верховної Ради України із Севастополя, депутат Київської міськради Дмитро Білоцерковець вважає те, що відбувається «ще одним злочином Кремля проти людства».
«Усі, хто задіяний у рейдерському захопленні майна українських громадян на українській території, нестимуть відповідальність, у тому числі й у міжнародних судах. З 2014 року Кремль насильницьким способом змінює міграційні потоки на території Криму, силою виселяючи велику кількість людей з півострова, тепер у цих людей забирають їхні будинки та квартири. Впевнений, що рано чи пізно за ці дії буде відповідальність», – поділився своїм баченням проблеми із Крим.Реалії депутат.
Кримський громадський діяч з Ялти, ім'я якого редакція не називає з міркувань безпеки, розповів Крим.Реалії, що ситуація з відбиранням майна у громадян України справді набирає обертів у Криму.
«У цьому світі, який все більше скочується в свавілля, на жаль, нічому не доводиться дивуватися. Такі дії ні з погляду законності, ні за «понятійними» правилами неправильні. Якщо нещодавно відбирали майно в українських бізнесменів, то наразі йдеться про пересічних громадян. Люди вже одного разу покарані, оскільки їм довелося все нажите за все життя майно покинути та поїхати у невідомість. Тепер хочуть цих людей покарати вдруге, відібравши їхнє законне майно. Здається, добром ця погана справа не закінчиться – бумеранг ніхто не скасовував», – розповів громадський діяч.
Повідомляється, що вилучають майно українських громадян у Севастополі. Наприклад, у жовтні цього року відповідний позов російської прокуратури Балаклавського району Севастополя про відчуження задовольнив суд – «встановлено, що одна з ділянок площею 600 кв м на вулиці Фортифікаційній у Балаклаві належить громадянину України, що суперечить чинному законодавству».
Постпред президента України в АР Крим Таміла Ташева заявляла, що Україна не має наміру визнавати акти, які порушують права людини чи держави. До них належать рішення щодо «націоналізації» або конфіскації майна громадян України в анексованому Криму.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.