В анексованому Криму, як, втім, по всій Росії, влада обрала фінансовий засіб як найбільш дієвий у справі принесення в жертву сучасному молоху війни нових і нових партій солдатів. Про це свідчать численні публікації у закордонній та російській пресі, визнання самих мешканців Кримського півострова.
Активному застосуванню до військовозобов'язаних росіян і кримчан цього «пряничного» заходу передував, як відомо, «батіг» – путінський указ «Про оголошення часткової мобілізації в Російській Федерації» від 21 вересня 2022 року. Після його появи сотні і тисячі потенційних солдатів російської армії постаралися всіма правдами і неправдами перетнути кордон РФ і осісти в якомусь затишному місці ближнього чи далекого зарубіжжя.
Минулого року автор мав нагоду поспілкуватися з деякими з них у столиці Вірменії. Досить серйозні та адекватні люди, зі своїми уявленнями про світопорядок, добро і зло. Наприклад, 24-й літній Максим із Самари.
«Мені соромно за Росію через цю війну з братнім народом», – сказав хлопець. Позиція його приятеля-сибіряка, який підключився до розмови на автобусній зупинці пізніше, була такою самою.
З життя сімферопольських «мільйонерів»
Тоді ж, але вже на прийомі в українському консульстві, автор познайомився з Юрієм (з міркувань безпеки ім'я чоловіка змінено – КР) – мешканцем кримського селища Миколаївка. До вимушеного переїзду на Кавказ хлопець мав пристойну роботу у Сімферополі. У рідному селищі залишилася його родина.
«Життя для мене дорожче, – заявив молодий чоловік. – Жодними обіцянками ніхто мене на війну не заманить». Кримчанин уже встиг підшукати роботу на новому місці, залишилося лише офіційно оформити свій статус. У подальших його планах – перебратися до Західної Європи і згодом неодмінно забрати туди з Криму дружину з дитиною.
Невідомо, як багато земляків Юрія наслідували його приклад. Або, навпаки, пішли воювати у лавах російської армії в іпостасі мобілізованого, добровольця-«вагнерівця» чи контрактника. Тобто мимоволі, з примусу чи цілком свідомо. Відомо лише, що, за непрямими даними, вже понад 17 тисяч кримчан набули статусу «учасника СВО» (так влада Росії називає повномасштабну війну проти України – КР). За військовими мірками, це штатна чисельність більш ніж чотирьох мотострілкових бригад російської армії.
З одним із таких молодих «учасників СВО» автор свого часу познайомився у військовому шпиталі у Сімферополі. Корінний сімферополець, матрос Севастопольської 810-ї окремої бригади морської піхоти ЧФ. Під час проходження термінової служби він добровільно підписав контракт та після нетривалої підготовки відправлений на фронт під Маріуполь. Отримав там осколкове поранення в ногу, у шпиталі проходив амбулаторну реабілітацію. За поранення йому видали матеріальну допомогу у сумі близько 3 млн рублів.
«Хочу на них купити іномарку, – зізнався хлопець. – Служити будуть до закінчення контракту, а там подивлюсь за обставинами».
Схожу історію розповів Крим.Реалії соціальний працівник однієї бюджетної установи кримської столиці. Нещодавно йому зателефонувала колишня підопічна з групи, що називається на їхній професійній лексиці, – важкої життєвої ситуації, простіше кажучи, з матеріально малозабезпеченої сім'ї. Колись чоловік допомагав її сім'ї оформити соціальну допомогу. Жінка розповіла, що нещодавно її син повернувся додому із «СВО» за пораненням і отримав «законну» компенсацію в розмірі одного мільйона рублів.
«Таких грошей у їхній родині зроду не бачили, не дивно, що син моєї підопічної знову рветься на фронт», – розповів сімферопольець.
Мотивація у ще одного сімферопольця, 63-річного пенсіонера (колись служив сержантом у МВС України), також матеріальна. До речі, автор давно з ним знайомий і мав уявлення про нього, як про цілком розсудливу людину, яка цілком поглинута виключно своїми дачними турботами. Але немає.
«Хочу записатися у «Вагнер», якщо ж уб'ють, то хоч сім'я отримає щонайменше 7 мільйонів», – спокійно пояснив тоді чоловік.
Невідомо, чи зумів реалізувати свій фатальний план колишній правоохоронець (розмова з ним відбулася на початку 2023 року). Як і те, чи вирушив у район бойових дій його єдиний син, який на той час проходив військову службу за контрактом у Перевальному.
«Іпотека, родина і так далі»
Спочатку кримчан заманювали на роботу для справжніх чоловіків щомісячною зарплатою 300 тис. рублів.
Пізніше цю суму трохи підкоригували. «Остання цифра, яку мені називали – це 193-195 тисяч рублів. Далі вони обіцяють, що будуть додаткові можливості [у контрактників] отримати земельні ділянки», – повідомив Крим.Реалії голова правління Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв.
До уваги: середня зарплата за всіма галузями та формами власності в Криму в 2023 році становила 47 325 рублів. Це, за даними Росстату, хоча самі кримчани вважають інакше. Найбільше отримували на місяць ті, хто займався видобутком корисних копалин (114 234 рублів). Найменше – працівники з організації та проведення азартних ігор та укладання парі, організації та проведення лотерей (18 554 рублів).
За інформацією заступника голови української військової розвідки Вадима Скибицького, росіян мотивує йти в армію високий розмір заробітної плати, особливо у кризових регіонах, де або низькі зарплати, чи взагалі немає роботи. Український генерал озвучив той факт, що самі військовополонені армії РФ зізнаються, що пішли до армії, оскільки там добре платять, а в них «іпотека, сім'я тощо». Такий мотив зараз є основним для тих людей, які добровільно йдуть мобілізацією, підписують контракти та воюють.
«Але у росіян чітко визначено, що день бойових дій – це плюс 8 тисяч рублів до зарплати. Якщо говорити в абсолютних цифрах, це приблизно 220-250 тисяч рублів на місяць. Це для тих, хто бере участь безпосередньо в бойових діях на першій лінії зіткнення», – повідомив він.
Правозахисникам Telegram-каналу «Трибунал. Кримський епізод» стало відомо про смерть щонайменше 33 кримчан у лавах російської армії внаслідок бойових дій у травні 2024 року. Особливістю місяця став низький відсоток втрат мобілізованих: зафіксовано лише два верифіковані факти. Проте аналітики «Кримського епізоду» не виключають, що співвідношення може бути вищим, оскільки в некрологах інших «двохсотих» часто не повідомляють подробиці, а саме – як убитий виявився учасником бойових дій на боці російської армії.
Також у травні стало відомо про полон щонайменше 3 кримчан із російських підрозділів – двох жителів Джанкойського району та одного з Євпаторії. Показовими є свідчення одного з військовополонених: його закликали з мобілізації, а потім у військкоматі переконали підписати контракт як добровольець. «Бо ти так і так підеш служити, але хоч платити більше будуть», – переконували його у військкоматі.
При всьому тому, що на анексованому Кримському півострові побільшало з'являтися візуальної реклами військової служби за контрактом, у місцевої влади виникли складнощі з реалізацією самого плану постачання контрактників для Міноборони Росії.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.