У ніч із 3 на 4 вересня співробітники ФСБ Росії провели обшук у будинку кримського татарина Асана Ахтемова. Його вивезли в невідомому напрямку й понад добу ні родичі, ні адвокати не знали, де він перебуває. У результаті йому висунули звинувачення в «пособництві диверсії» (частина 2 статті 281 Кримінального кодексу Росії). Обшук у будинку кримського татарина був проведений у зв'язку з «пошкодженням газогону» в селі Перевальне під Сімферополем. Пізніше Асан та його троюрідний брат Азіз повідомили, що їх катували. Разом з Асаном Ахтемовим був заарештований заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял (за документами ‒ Джелялов). Крим.Реалії відвідали сім'ї заарештованих кримських татар.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Крим.Реалії запустили оновлений новинний додатокУ дворі будинку батьків Асана Ахтемова найпершою всіх зустрічає Хонда. Хонда ‒ це улюблений собака Асана, він приніс його додому щеням декілька років тому й назвав на честь улюбленої марки автомобіля. Дружина Асана, Репіка Ахтемова каже, що під час обшуку в їхньому будинку в селі Левадки, собака поводився тривожно: «У ту ніч, коли Асана викрали, собака гавкав, стрибав на цей паркан. Я думала: якщо він зараз перестрибне, то він їх усіх з'їсть. Він уже під ранок втомився теж, усю ніч гавкав. Підійде до води, п'є і знову продовжує. У них є якийсь зв'язок ‒ в Асана з собакою, вони якось відчувають один одного», ‒ говорить Репіка.
Обшук в Асана Ахтемова в Левадках почався в ніч із 3 на 4 вересня. За спогадами дружини Ахтемова, вони лягли спати, коли прийшли з обшуком співробітники ФСБ. Репіка згадує, що під шум і крики зайшли люди в масках та зі зброєю.
‒ Асан Ахтемов ‒ це ви? ‒ запитали силовики.
‒ Так, я, ‒ підтвердив Асан.
‒ Вставай, одягайся.
Your browser doesn’t support HTML5
Репіка переказує цей діалог і згадує, що відразу ж почала питати про те, хто вони такі й куди везуть її чоловіка.
Я кажу: я підписувати нічого не можу, у мене трусяться рукиРепіка Ахтемова
«Я була просто шокована, стала вставати. Вони сказали, щоб я почекала слідчого, він прийде і все розповість. Вони вивели й вивезли Асана, забрали телефони одразу. За дві хвилини це все сталося, я навіть не встигла нічого зрозуміти. Попросила, щоб дозволили вийти одягнутися й не галасувати, тому що спали діти. Людей стало менше, зайшли двоє в цивільному одязі. Один із них сказав, що він слідчий, але не назвався, я взагалі не зрозуміла, хто вони такі. Стали мені давати якісь документи, якусь постанову суду. Один із них сказав: підпишіть, і ми почнемо огляд. Це не обшук, це огляд. Я кажу: я підписувати нічого не можу, у мене трусяться руки. Він каже: ну тоді ми нічого не почнемо. Сіли й сиділи. Я якось зібралася, тому що хотілося, щоб вони якомога швидше усі пішли, тому що в мене діти, мені було страшно за них. Я не знала, що мені робити далі. Вони почали оглядати весь будинок, все перевернули, запитали, чи є заборонені предмети. Вони сказали, що шукають вибухові речовини. Перевернули весь будинок, забрали комп'ютер, забрали всі телефони, я залишилася взагалі без засобів зв'язку, навіть не могла нікому зателефонувати».
Співробітники силових структур пішли під ранок, затримавши Асана Ахтемова. Репіці вони порадили «годинку відпочити», тому що рівно через годину мав приїхати кінолог із собакою для проведення огляду автомобіля Ахтемова. За словами Репіки, поняті, які були присутні під час обшуку та огляду автомобіля, були їй не знайомі: вони не були їхніми сусідами по квартирі й у дівчини склалося враження, що співробітники відомства та громадські спостерігачі були знайомі.
Спочатку при огляді будинку були одні люди, потім при огляді автомобіля ‒ інші два хлопціРепіка Ахтемова
«Вони між собою намагалися якось спілкуватися. Я їх навіть не знаю. Мені сказали, що ось це поняті. Спочатку при огляді будинку були одні люди, потім при огляді автомобіля ‒ інші два хлопці, я їх узагалі не знаю».
Усі слідчі заходи закінчилися приблизно об 11 ранку, тільки тоді Репіка Ахтемова змогла вийти до сусідів та зателефонувати свекру. Тоді ж вона дізналася про затримання Азіза Ахтемова (про сім'ю Азіза ви можете прочитати тут), троюрідного брата Асана, та про затримання Нарімана Джелялова, заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу (про його сім'ю можна прочитати тут).
Після обшуку Репіка з двома дітьми ‒ сином Рефатом і дочкою Сафіє переїхали в будинок батьків чоловіка. Мама Асана, Зарема відмовляється від інтерв'ю: починає кілька разів говорити й, вибачившись, виходить із кімнати.
Асан та Репіка одружені вісім років, до цього вони зустрічалися шість років і два роки дружили.
«Ми пів життя один одного знаємо», ‒ посміхається дівчина.
Хтось із наших правозахисників сказав, що вони забирають найкращихРепіка Ахтемова
Раніше Асан працював у кримськотатарській газеті «Авдет», пізніше пішов працювати у сферу доставки харчування. Відвідував судові засідання, брав участь у культурних заходах, щороку здійснював сходження на Чатир-Даг у День пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу.
«Хтось із наших правозахисників сказав, що вони забирають найкращих. Тих, хто може сказати, може показати, може щось зробити хороше, активно допомагати людям. Вони намагаються, на жаль, таких людей закрити, заховати, щоб їх ніхто не бачив», ‒ каже Репіка Ахтемова.
У Ахтемова ‒ двоє дітей. Під час обшуку та затримання батька, вони спали й нічого не чули.
Аллах, напевно, вирішив їх уберегти: діти спали до сьомої ранку й нічого цього не бачилиРепіка Ахтемова
«Аллах, напевно, вирішив їх уберегти: діти спали до сьомої ранку й нічого цього не бачили. Хоча був момент, коли вони оглянули залу, і потрібно було перейти до спальні, де спали діти. Я запропонувала: я перенесу дітей до зали, тому що вмикатимете світло, галасувати. Я перенесла дітей, вони не прокинулися. Потім вранці старший син Рефат, йому вже майже сім років, побачив, що в будинку все перевернуте. Я йому спочатку сказала, що мені щось треба було знайти, але потім, коли він почав ходити будинком, побачив людей за воротами, став питати, де бабашка (батько кримськотатарською ‒ ред.). Я кажу, що його забрали, але скоро відпустять, скоро привезуть. Досі він чекає, що Асана відпустять, а маленькій Сафіє говоримо, що тато поїхав у справах і скоро приїде. Поки вона ще не дуже розуміє. А Рефат, звісно, запитує, пише листи», ‒ розповідає Репіка.
В одному з листів зі слідчого ізолятора Сімферополя Асан звертається до сина: «Селям, Рефате. Як твої справи? Тобі подобається в школі? У мене все добре. Поцілуй від мене всіх. Знай, твій баба найсильніший і ти маєш бути сильним. Навчайся добре, слухайся анашку (мама кримськотатарською ‒ КР), захищай і допомагай Сафієшці. Все буде добре».
Асан Ахтемов пробуде в СІЗО Сімферополя мінімум до 4 листопада. Фрагмент листа батька до маленького сина Репіка зачитує на камеру й не може стримати сліз.
Російські силовики публічно не коментують заяву адвокатів фігурантів «справи про диверсію», а також заяви затриманих кримських татар про те, що їх на допитах катували. Крим.Реалії надіслали інформаційний запит у ФСБ щодо застосування тортур із боку співробітників служби щодо заарештованих кримськотатарських активістів. Відповіді від російської спецслужби поки не було.
ДОВІДКА: У підконтрольному Росії Верховному суді Криму 24 вересня відмовили в задоволенні апеляційної скарги на арешт Асана Ахтемова. Раніше повідомлялося про посилення звинувачення щодо Асана Ахтемова. До цього заарештований розповів, що стосовно нього співробітники ФСБ застосовували тортури. Також Ахтемов повідомляв, що його почали катувати струмом відразу після затримання.
Адвокат Айдер Азаматов повідомляв, що Асан Ахтемов відчуває біль та напади задухи, однак у СІЗО №1 Сімферополя до нього застосовують психічний тиск і утримують у неналежних умовах.
Справа про «диверсію на газопроводі» в селі Перевальне
3-4 вересня в Криму російські силовики провели обшуки та затримали п'ять осіб, у тому числі кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла. 6 вересня в Криму заарештували чотирьох затриманих. Так, на 60 діб заарештували братів Азіза й Асана Ахтемових, батькові затриманого Азіза Ахтемова Ескендеру дали 10 діб. Ще один син Ескендера, Арсен Ахтемов, отримав 15 діб арешту. Також підконтрольний Кремлю Київський районний суд заарештував кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла на два місяці – до 4 листопада. Наріман Джелял заперечує всі звинувачення на свою адресу.
7 вересня російське державне агентство ТАСС із посиланням на ФСБ Росії повідомило, що затримані «за підозрою в скоєнні диверсії на газопроводі в Криму 23 серпня цього року дали свідчення». За цими даними, на «відео допиту двох із них, поширеному ФСБ, чоловіки докладно розповіли, від кого отримували інструкції та як влаштували підрив газопроводу в селі Перевальне».
При цьому у ФСБ Росії стверджують, що «диверсія була організована Головним управлінням розвідки (ГУР) Міністерства оборони України».
Головне управління розвідки Міноборони України розглядає звинувачення ФСБ Росії як «цілеспрямовану провокацію».
Влада України пов'язує затримання та арешти кримськотатарських активістів із самітом «Кримської платформи», що відбувся 23 серпня.
Омбудсман України Людмила Денісова звернулася до Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет у зв'язку з новими арештами, що відбулися в Криму.
Після інформації про обшуки і затримання 3-4 вересня в активістів у Криму Прокуратура АРК і Севастополя повідомляла про відкриття кримінальних проваджень.