У Сімферополі 20 вересня після 15-добового арешту на свободу вийшли кримчани Ельдар Одаманов та Арсен Ахтемов. Їх, а також Шевкета Усеїнова затримали 4 вересня й звинуватили в «непокорі співробітникам поліції» тоді, як декілька десятків кримських татар прийшли під будівлю ФСБ у Сімферополі.
Ельдар Одаманов та Арсен Ахтемов були затримані одночасно з Наріманом Джелялом, Асаном та Азізом Ахтемовими, яких згодом звинуватили у проведенні диверсії на газогоні в Перевальному за завданням української розвідки (ввечері 22 вересня стало відомо, що Наріману Джелялу посилили звинувачення, йому загрожує до 20 років колонії – КР). Оскільки родичі та друзі затриманих понад добу нічого не знали про місце їхнього перебування, багато хто з них разом з активістами прийшли до будівлі ФСБ у Сімферополі, щоб з'ясувати долю цих людей. Російські силовики почали затримувати тих, хто прийшов до будівлі ФСБ, згодом звинувативши деяких із них у порушенні «режиму підвищеної готовності» у зв'язку з пандемією коронавірусу. Про дії російських силовиків у Криму та долю затриманих кримських татар йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Крим.Реалії запустили оновлений новинний додатокКримськотатарського активіста, голову ЦВК Курултаю кримськотатарського народу Заїра Смедлю суд визнав винним у «порушенні обмежень режиму підвищеної готовності» за події 4 вересня і призначив йому максимальне покарання ‒ 30 тисяч рублів штрафу. Заїр Смедля висловив Крим.Реалії думку, що переслідування активних кримських татар нібито за порушення епідеміологічного режиму насправді ‒ політичне.
Це була акція залякування, щоб люди не збиралися ні біля будівлі ФСБ, ні біля якихось інших будівельЗаїр Смедля
– Це була акція залякування, щоб люди не збиралися ні біля будівлі ФСБ, ні біля якихось інших будівель. Просто коїться беззаконня щодо кримських татар. Друзі, близькі, родичі того дня прийшли дізнатися долю своїх викрадених співвітчизників, отримати чесну й пряму відповідь. Але почалися заяви, мовляв, ми не знаємо, де вони, стосунку до цього не маємо ‒ хоча всі знають, що Нарімана Джеляла та інших вивезли з будинків співробітники ФСБ. Замість того, щоб дати відповідь, до нас стали підходити співробітники поліції та погрожувати, говорити про те, що збиратися не можна, що ми порушуємо режим надзвичайної ситуації ‒ це при тому, що переважна більшість була в масках і дотримувалася дистанції. Я теж був у масці. Однак, до справи долучили як свідка продавця магазину, який по суті й бачити не міг присутніх.
За словами Заїра Смедлі, він за власною ініціативою зайшов в автобус, в який співробітники ОМОНу почали саджати затриманих кримських татар.
Почали запихувати ще людей, як у банку оселедці, били їх і при затриманні, і в салоніЗаїр Смедля
– Потім туди почали запихувати ще людей, як у банку оселедці, били їх і при затриманні, і в салоні. Нас відвезли до відділку поліції, ніхто жодних свідчень не давав, сподіваючись захиститися в суді, але суд у нас тільки на папері. Він ухвалює постанови, які йому зверху спускають люди в погонах: там арешти, там штрафи. Загалом, це дешева сфабрикована справа. Для мене обрали найвищий щабель штрафу, при цьому жодних доказів не заслуховували, а справжніх свідків тих подій не викликали, оскільки, виявляється, вони не викликають довіри. Як погіршувальну обставину подали те, що я свою провину не визнав і не покаявся в скоєному. А чому я маю зізнаватися в тому, чого не робив? У чому каятися? Звісно, все це очікуване. Оскаржуватимемо рішення, хоча перспективи в цьому не бачимо. Тут немає ні правди, ні справедливості.
Кримська правозахисниця Лутфіє Зудієва наголошує, що родичі затриманих 3-4 вересня не просто розцінили це як викрадення, а встигли надіслати офіційні заяви з цього приводу.
Понад дві доби дружина Одаманова нічого не знала про нього й змушена була звернутися в МВС ЄвпаторіїЛутфіє Зудієва
– Ельдар Одаманов, власник меблевого магазину в Євпаторії, та його співробітник Шевкет Усеїнов були затримані 3 і 4 вересня, понад дві доби дружина Одаманова нічого не знала про нього й змушена була звернутися в МВС Євпаторії. Потім вона стала писати заяву про викрадення вже в поліцію в Сімферополі. Аналогічні дії робила дружина Усеїнова, вона навіть звернулася до військової прокуратури Чорноморського флоту через факт його викрадення. Про їхнє місце перебування достовірно стало відомо вже 5 вересня, тобто після затримання ще трьох кримських татар у Сімферополі ‒ братів Ахтемових та Нарімана Джеляла. Тільки коли останнім висунули звинувачення в диверсії, з'ясувалося, що Одаманов та Усеїнов перебувають у СІЗО й проходитимуть адміністративні процеси. У судах їм дали по 14-15 діб арешту.
Лутфіє Зудієва з посиланням на адвокатів Одаманова та Усеїнова робить висновок, що їхнє адміністративне затримання було розігране як прикриття для дій співробітників ФСБ.
Перші дві доби їх тримали в підвальному приміщенні, з мішками на головахЛутфіє Зудієва
– Перші дві доби їх тримали в підвальному приміщенні, з мішками на головах. Ельдара Одаманова як мінімум чотири рази допитали в ФСБ, його статус та юридична позиція зараз узгоджуються з адвокатом. Поки вони не затримані у тій справі про підрив газогону в Перевальному, але всі їхні документи зараз у співробітників ФСБ. На мій погляд, силовики навмисно створили таку гібридну ситуацію. Коли Одаманова та Усеїнова затримували вночі, родичі чітко бачили шеврони ФСБ, їм говорили про те, що ці дії проводяться правоохоронними органами у зв'язку підривом газогону в Перевальному. Потім родичі дві доби не знали, куди відвезли Одаманова та Усеїнова, а потім їх випустили на набережній у Сімферополі й одразу затримали, склавши протоколи про непокору законним вимогам співробітників поліції, нібито вони чинили спротив.
Лутфіє Зудієва переконана в тому, що російські силовики таким чином знайшли спосіб утримувати Одаманова та Усеїнова під арештом довше, ніж належить за російським законодавством, без висування звинувачень, щоб був час вирішити, чи додавати їх до основної кримінальної справи проти Джеляла та братів Ахтемових. Одним із непрямих свідчень такого сценарію правозахисниця вважає те, що, хоча в протоколі адміністративного затримання Одаманова та Усеїнова зазначена відсутність у них паспортів, але тут же наведені їхні детальні паспортні відомості. Зудієва зазначає, що дії співробітників ФСБ будуть оскаржені, однак надії на те, що силовики будуть покарані за ймовірні маніпуляції та порушення, практично немає.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Павло Казарін: Відлуння війни. За що судять Нарімана ДжелялаТим часом адвокат Микола Полозов вважає, що на Нарімана Джеляла в СІЗО чинять незаконний адміністративний тиск.
Це грубе порушення прав людини, оскільки відносно Нарімана немає жодного вироку з такими звинуваченнями, а презумпція невинності говорить про те, що він абсолютно невинна людинаМикола Полозов
– Його поставили на профоблік «як особу, схильну до скоєння терористичних і екстремістських злочинів». Це зобов'язує адміністрацію проводити ретельніший контроль за зазначеною особою. На мій погляд, це грубе порушення прав людини, оскільки відносно Нарімана немає жодного вироку з такими звинуваченнями, а презумпція невинності говорить про те, що він абсолютно невинна людина. Однак адміністрація СІЗО вже заздалегідь вважає, що у нього є схильність до якоїсь злочинної поведінки. Звісно, ми це оскаржуватимемо. На практиці для Нарімана це означає посилення контролю. Ось російського політв'язня Олексія Навального поставили на облік як схильного до втечі, і до нього співробітники колонії приходили вночі кожну годину й світили в обличчя ліхтариком для контролю. Щось подібне буде і з Джелялом.
Микола Полозов стверджує, що має намір пройти всі оскарження в російських судах на кожній стадії кримінальної справи, щоб потім обґрунтовано звернутися до Європейського суду з прав людини.
Це, безумовно, політична справа, тому основні події в ній відбуватимуться саме на політичному рівніМикола Полозов
– Мені здається, у такого типу справах російські суди не мають абсолютно ніякої ролі, тобто вони фактично затверджують раніше ухвалені на політичному рівні й закріплені слідчим рішення. Це, безумовно, політична справа, тому основні події в ній відбуватимуться саме на політичному рівні. Цим питанням займатимуться і влада України, і Меджліс кримськотатарського народу. У нас є позитивний досвід вирішення такого роду справ у випадку з переслідуваннями Ахтема Чийгоза, Ільмі Умерова. Однак щоб дійти до позитивного рішення, потрібно спершу пройти досить важкий і небезпечний шлях.
Раніше Наріман Джелял закликав не вірити відео з його нібито визнанням провини, якщо такі будуть опубліковані ФСБ. На думку Миколи Полозова, силовики можуть використовувати сучасні технології діпфейків, щоб сфальсифікувати зізнання Джеляла. У ФСБ ці заяви не коментували.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Віталій Портников: ФСБ діє за старими схемами(Текст підготував Владислав Ленцев)
Справа про «диверсію на газопроводі» в селі Перевальне
3-4 вересня в Криму російські силовики провели обшуки та затримали п'ять осіб, у тому числі кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла. 6 вересня в Криму заарештували чотирьох затриманих. Так, на 60 діб заарештували братів Азіза й Асана Ахтемових, батькові затриманого Азіза Ахтемова Ескендеру дали 10 діб. Ще один син Ескендера, Арсен Ахтемов, отримав 15 діб арешту. Також підконтрольний Кремлю Київський районний суд заарештував кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла на два місяці – до 4 листопада. Наріман Джелял заперечує всі звинувачення на свою адресу.
7 вересня російське державне агентство ТАСС із посиланням на ФСБ Росії повідомило, що затримані «за підозрою в скоєнні диверсії на газопроводі в Криму 23 серпня цього року дали свідчення». За цими даними, на «відео допиту двох із них, поширеному ФСБ, чоловіки докладно розповіли, від кого отримували інструкції та як влаштували підрив газопроводу в селі Перевальне».
При цьому у ФСБ Росії стверджують, що «диверсія була організована Головним управлінням розвідки (ГУР) Міністерства оборони України».
Головне управління розвідки Міноборони України розглядає звинувачення ФСБ Росії як «цілеспрямовану провокацію».
Влада України пов'язує затримання та арешти кримськотатарських активістів із самітом «Кримської платформи», що відбувся 23 серпня.
Омбудсман України Людмила Денісова звернулася до Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет у зв'язку з новими арештами, що відбулися в Криму.
Після інформації про обшуки і затримання 3-4 вересня в активістів у Криму Прокуратура АРК і Севастополя повідомляла про відкриття кримінальних проваджень.