Держдума Росії 7 березня ухвалила пакет законів, якізапроваджують відповідальність за неповажні висловлювання про владу та символи держави, а також поширення недостовірної інформації. Крим.Реалії з'ясовували, хто з кримських чиновників готовий боротися з кривдниками за допомогою цих законів і чи бояться цього блогери, які часто чиновників критикують.
Законодавчі ініціативи про відповідальність за неповагу до влади та боротьбу з «фейковими» новинами в інтернеті були внесені до Держдуми Росії депутатами та сенаторами від «Единой России» у грудні минулого року. У російському суспільстві цей пакет законів називають одним з найбільш неоднозначних і скандальних за останні роки.
Нові закони передбачають адміністративну відповідальність за поширення в інтернеті інформації, «яка виражає в непристойній формі явну неповагу до суспільства, держави, офіційних державних символів Росії, Конституції Росії та органів влади». До таких належать прапор, герб і гімн Росії, Конституція, а також президент, парламент, уряд, суди тощо. Ці інституції найчастіше критикують у ЗМІ та інтернеті. Тепер за неповагу до них будуть штрафувати й навіть можуть призначити адміністративний арешт.
100 тисяч за неповагу, 200 тисяч ‒ за брехню
У первинному варіанті законопроект передбачав відповідальність за неповагу до влади у вигляді штрафу до 5 тисяч рублів або адмінарешт до 15 діб. Але в другому читанні цю норму посилили, підвищивши суму штрафів ‒ від 30 до 100 тисяч рублів і від 100 до 200 тисяч рублів при повторному скоєнні правопорушення.
На підтримку введення відповідальності за неповагу до державних символів торік висловився президент Росії Володимир Путін.
Якщо є відповідальність поза інтернетом, вона має бути і в інтернетіВолодимир Путін
«Що стосується відповідальності за наругу над прапором, іншими символами держави, практично в усіх країнах це є. Необхідно з повагою ставитися до своєї країни. І є правила, яких треба дотримуватися скрізь. Якщо є відповідальність поза інтернетом, вона має бути і в інтернеті», ‒ сказав він на прес-конференції в Кремлі 20 грудня минулого року.
Однак в російському суспільстві ці правила викликали неоднозначні висловлювання навіть серед представників чинної влади. Пакет законів про неповагу до влади навіть порівнюють з декриміналізованою антиектремістською статтею 282 Кримінального кодексу Росії.
Також у Держдумі Росії запровадили покарання за поширення неправдивої інформації, яка створює «загрозу життю та здоров'ю громадян, масове порушення громадського порядку і безпеки, припинення функціонування об'єктів життєзабезпечення, транспортної або соціальної інфраструктури, настання інших тяжких наслідків».
За публікацію недостовірних новин передбачений штраф у 100 тисяч рублів. Для посадових і юридичних осіб ‒ від 200 до 500 тисяч рублів.
«Владу треба буде тільки хвалити. А за що?»
У Кримській правозахисній групі повідомили, що ці законодавчі норми загрожують кримчанам новими переслідуваннями, оскільки «формулювання в них розмиті й залишають силовим та контрольним структурам широке поле для корупції, тиску на ЗМІ та вибіркового застосування таких норм».
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: У карний розшук через шаблюПід дію цих законів, в першу чергу, підпадають незалежні блогери, які публічно критикують місцеву та російську владу. Проте активні кримські блогери повідомили Крим.Реалії, що не збираються переглядати свої погляди та зміст блогів у зв'язку зі зміною російського законодавства.
Ілля Большедворов ‒ організатор багатьох акцій протесту проти кримських чиновників, активний їх критик у соцмережах та учасник кримського відеоблогу «CrimeaDays» сімферопольця Олега Кочерова. У підконтрольному Росії кримському уряді давно не приховують свого невдоволення діяльністю цього тандему. З ініціативи чиновників Кочеровим, наприклад, нещодавно зацікавилися російські силовики.
Цей пакет законів спрямований на те, щоб обмежити критику владиІлля Большедворов
Ілля Большедворов розглядає закон про неповагу до влади в інтернеті як наступ на останню вільну платформу для критики чиновників.
«Я проти цензури в будь-якому її вигляді, особливо в інтернеті. Я вважаю, що це останнє місце, де люди ще можуть відкрито висловлювати свою думку. І я не вважаю, що потрібно їх якось в цьому обмежувати. Наскільки я розумію, цей пакет законів спрямований на те, щоб обмежити критику влади. Такого бути не повинно», ‒ наголосив він Крим.Реалії.
Блогер стверджує, що має намір і надалі вільно висловлюватися про ситуацію в Криму, незважаючи на зміни в законодавстві: «Я переглядати нічого не збираюся. Якщо мене будуть притягати до відповідальності через цей закон, нехай притягають. Я, правда, не бачу, за що».
Активною критикою кримської влади також відомий російський громадський активіст та діяч Володимир Гарначук. Раніше він був помічником нинішнього депутата Держдуми від Криму Михайла Шеремета, коли той займав пост віце-прем'єра Криму. Але в підсумку залишив свою посаду, й відтоді жорстко критикує главу підконтрольного Росії кримського уряду Сергія Аксенова та його команду. Гарначук адмініструє популярну групу в Facebook «Дошка ганьби чиновників Криму», в якій висловлюються про владу багато кримчан.
Facebook є однією з небагатьох соцмереж, яка не видає персональні дані про користувачів за запитами з РосіїВолодимир Гарначук
Закон про відповідальність за неповагу до влади Гарначук назвав «черговим пробитим дном» і спробою російської влади боротися не з причинами критики на свою адресу, а з тими, хто її озвучує. Однак він не має наміру відмовляти учасників своєї групи від критики влади в майбутньому.
«Facebook є однією з небагатьох соцмереж, яка не видає персональні дані про користувачів за запитами з Росії. Тому там можна писати вільно. При нинішній судовій практиці притягнути людей до відповідальності за те, що вони говорять правду, практично неможливо. Тому я буду закликати людей до того, щоб вони сміливіше писали все, що відбувається в їхніх містах, й те, що замовчують офіційні ЗМІ. Тому що це дуже важлива роль цієї групи ‒ дати можливість висловлюватися всім, хто не може цього зробити на інших платформах», ‒ каже блогер.
Давній критик кримської влади, кримський політик Леонід Грач теж не збирається переглядати свої погляди у зв'язку з новими законами. Він стверджує, що має докази своїх заяв на адресу кримських чиновників.
У мене є докази, що кримська влада корумпована, що вона розкрадає бюджетЛеонід Грач
«Я не буду нічого переглядати. Я залишаюся на своїх позиціях. У мене є докази, що кримська влада корумпована, що вона розкрадає бюджет і все, що виділяється з центру. Тому чого я маю перелаштовуватися? Влада для того й існує, щоб її критикувати. Щоб вона була кращою, ніж є. І якщо тепер за це будуть притягати до відповідальності, то владу треба буде тільки хвалити й любити. А за що? За те, що життя не змінюється на краще, у країні корупція і в її центрі сама влада? Це перебір такий, що він погано закінчиться. Тут і близько не пахне ніякою демократією», ‒ сказав Леонід Грач Крим.Реалії.
«Пощади не буде»
А ось ті, чиї права покликаний захищати новий пакет законів, виявилися в Криму погано поінформовані про нього. Багато кримських чиновників і депутатів, з якими ми спілкувалися, зізналися, що не читали змін до російського законодавства й тому відмовилися коментувати їх. Серед таких, наприклад, заступник голови комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування кримського парламенту Сергій Шувайников, який сказав, що не знайомий зі змістом ухвалених законів і попросив дати йому кілька днів на їхню оцінку.
Також не читали поки закон депутат кримського парламенту (батько глави кримського уряду) Валерій Аксенов та міністр освіти, науки й молоді підконтрольного Росії уряду Криму Наталя Гончарова.
Голова Міносвіти Криму говорить, що з образами на свою адресу іноді стикається, але поки не думала над тим, щоб боротися з ними за допомогою штрафів.
«Так, такі моменти (образи в інтернеті ‒ КР) бувають. Згодна з тим, що неперевірена інформація та її вихід у загальний ефір ‒ це не зовсім правильно. Але якщо критика звучить обґрунтовано, я до неї ставлюся позитивно», ‒ говорить вона.
А ось Валерій Аксенов зізнався, що готовий використовувати нову норму закону в боротьбі з наклепниками та кривдниками.
Чого заради я буду жаліти людей, які обливають брудом?Валерій Аксенов
«З моєї точки зору, якщо ти працюєш в інтернеті, ти або історичними фактами апелюй, або ще чимось. Але брехати про людину не варто. За п'ять років мене разів зо два або три ображали ‒ у 2015-2016 році. Тоді було багато незадоволених, які вважали, що я не заслужив перебувати в парламенті. Але я намагався працювати так, щоб люди оцінили мою роботу, і в останні роки я не бачу образ щодо себе. Критика допомагає вирішувати питання, я до неї позитивно ставлюся. Але якщо, вибачте мені, смітник вивалився, то ніякої пощади не буде. Чого заради я буду жаліти людей, які обливають брудом?» ‒ сказав він Крим.Реалії.
Депутат сімферопольської міськради Степан Кіскін теж говорить, що при необхідності готовий використовувати закон, хоча у нього «двоїсте ставлення» до нього.
Якщо будуть явні образи, то я реагуватимуСтепан Кіскін
«З одного боку, я підтримую цю ініціативу, тому що багато блогерів і журналістів уже так розперезалися, що їх би треба зупинити. А з іншого боку, цензура ‒ це теж погано. Буває, що нешанобливо висловлюються про мене. Але дуже рідко, тому що я відповідаю очікуванням народу. Якщо будуть явні образи, то я реагуватиму. Дивлячись до якої міри дійде. Якщо буде терпимо, то можна й потерпіти, а якщо вже будуть межі переходити, принижувати й приписувати мені те, чого немає, то й до суду таких залучити не завадило б», ‒ каже Степан Кіскін.
Депутат кримського парламенту Леонід Бабашов зізнався Крим.Реалії, що не готовий застосовувати новий закон до кривдників. Торік, нагадаємо, він зіткнувся з цілим шквалом критики та несхвальних коментарів у соцмережах під час сутички з мером Євпаторії Андрієм Філоновим. Однак депутат говорить, що з образами не стикався.
«Особисто мені не доводилося на собі це випробувати, але я думаю, що вони (образи в інтернеті ‒ КР) є, я чув про них. Я абсолютно нормально ставлюся до критики. Вона має бути, щоб зрозуміти, чи все я роблю правильно. Досконалих людей не буває. Той, хто сприймає нормально критику, той може йти вперед і вдосконалюватися. Я ще не думав, чи буду я користуватися нормою цього закону. Але швидше ні, аніж так», ‒ сказав Леонід Бабашов.
Пакет російських законів про неповагу до влади та «фейкові» публікації має схвалити Рада Федерації і підписати президент Росії. Після цього закони набудуть чинності.