У Секторі Гази триває наземна операція Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) після того, як 7 жовтня радикальне угруповання «Хамас» (включене до списку терористичних організацій у США та ЄС) напало на ізраїльські міста і поселення, розташовані на прикордонних із сектором районах. Тоді загинуло близько 1200 ізраїльтян та іноземців, багатьох хамасівці захопили в заручники. Метою ізраїльської операції, за повідомленнями ЦАХАЛ, є повне знищення «Хамас», проте союзники єврейської держави закликають Ізраїль до стриманості та гуманітарних пауз, а правозахисні організації наполягають на повному припиненні вогню. 15 листопада Рада безпеки ООН 15 листопада підтримала резолюцію, що закликає до термінових і тривалих гуманітарних пауз у секторі. Ізраїльські військові повідомляють, що бої в Газі ведуться практично за кожну будівлю, і зараз йде штурм найбільшої в секторі лікарні Аль-Шифа, під якою можуть розташовуватися бункери «Хамас».
Редакції Крим.Реалії вдалося зв'язатися з лікарями, які раніше працювали в «Аль-Шифа». Вони – жителі Сектора Газа, а з Кримом їх пов'язують роки навчання. 2002-го вони закінчили медичний виш у Сімферополі, а потім повернулися працювати до міста Газа. Один із них досі залишається в секторі, про нього ми розповіли у матеріалі «Якщо залишимося живими, ми звідси поїдемо». А другому – Альману Альсахбані – вдалося виїхати. Про нього це оповідання.
Залишили все
Айман Альсахбані спілкується з нами по відеодзвінку з Румунії. Туди разом із сім'єю чоловікові, як громадянину України, вдалося евакуюватися із Сектора Гази.
11 листопада 2023 року стало відомо, що 155 осіб, яких у рамках місії ГУР Міноборони України та МЗС України евакуювали із Сектора Гази, прилетіли до аеропорту Кишинева рейсом з Єгипту. Серед них був і Альсахбані. У Секторі Гази залишилися його батьки та рідні.
Альсахбані постійно каже, що вдячний Україні та називає її своєю «другою Батьківщиною».
«Пам'ятаю, як перетнув кордон і перейшов на єгипетський бік, побачив, як наша делегація піднімає прапор України. Я перший прийшов, кажу: «О, друзі, я перший дійшов, я українець, я громадянин!..» Ви не уявляєте, такий момент. Вони одразу підійшли до мене: «Добре, сідайте тут, не переживайте, все нормально», – розповідає Айман Альсахбані. Він каже, що бачив на кордоні ще багатьох українців, які «вийшли в тому одязі, в якому спали, у домашніх капцях».
Дружина Альсахбані – українка, яка родом з Одеської області. Майбутнє подружжя познайомилося у 1998 році, коли він навчався на п'ятому курсі в медичному університеті. Після одруження вони разом поїхали навчатися в ординатурі вже у Сімферополі – Кримському державному медичному університеті імені С.І. Георгієвського (після анексії Криму російська влада перейменувала його на медичну академію імені С.І. Георгієвського – КР). Про той час він відгукується з теплотою.
«Найпрекрасніші студентські роки та приємні спогади. Було багато друзів серед кримських татар, дуже гостинний народ», – згадує Альсахбані у розмові з Крим.Реалії.
Кримський університет пара закінчила 2002 року. Айман Альсахбані – лікар-уролог, а його дружина – акушер-гінеколог. Двоє їхніх дітей народилися в Україні, ще троє – вже у Секторі Гази, куди вони поїхали працювати лікарями. Альсахбані 13 років працював на посаді завідувача відділення приймального покою в лікарні «Аль-Шифа». Наступні три роки він був там же завідувачем відділення поліклініки. Останні чотири місяці він обіймав посаду директора лікарні у місті Бейт-Ханун (на півночі Сектора Гази, за кілька кілометрів від кордону з Ізраїлем – КР).
Те, що він побачив за останній місяць у Секторі Гази, описує як «жахливо». «Я як лікар у житті стільки бачив, а подібного не бачив. 70% жертв – жінки та діти. Зараз взагалі лікарня, лікарі, медичний персонал – вони не мають ні електрики, ні ліків, навіть не мають питної води та їжі, нічого», – розповідає Альсахбані.
Айман Альсахбані згадує, як з кожним днем у них залишалося все менше води та їжі. «Їсти [вдавалося], то вже, мабуть, раз на день. Кожні два тижні мився. Не мився, а обливався. Одяг змінювали раз на два тижні». Йому було складно прийняти те, що він мало чим може допомогти, каже він. «Ми, як лікарі, не змогли надати допомогу хворим, бо нічим. Багатьох оперували у лікарні без наркозу. Люди помирали, бо неможливо їм надати допомогу», – розповідає лікар.
Поки він ще перебував у Секторі Гази, у них уже не працювали машини швидкої допомоги, каже Альсахбані. Він переживає за породіль, які залишилися без необхідної допомоги, і говорить про найбільшу лікарню Сектора Гази Аль-Шифа, де він працював 16 років.
«Вагітні жінки, у яких кесарів розтин – уже я не знаю, що відбувається, як вони. Важко, коли жінки кричать, плачуть… Навіть ті, хто нині в лікарні «Аль-Шифа», великій лікарні, там досі залишилися сотні поранених, у реанімаціях, лишилися десятки недоношених дітей. Один кілограм, півтора кілограми – недоношені… І якщо найближчим часом не дадуть солярки чи палива, то вони десятками в барокамерах помруть», – каже Альсахбані.
Родина Альсахбані більше місяця намагалася евакуюватися. Їм вдалося пройти через кордон Сектора Гази з Єгиптом (там розташований пропускний пункт «Рафах», через який проходить гуманітарний коридор – єдиний маршрут для евакуації із сектора Газа – КР) із мінімумом речей.
Your browser doesn’t support HTML5
Їх вивезли автобусами, згодом літаком до Молдови. Зараз чоловік із сім'єю в Румунії – в цій країні раніше бувала дружина Альсахбані. Вони поки що не знають, що робити далі.
«Думаємо. Думаємо про те, що, дякувати Богу, ми вже змогли виїхати із зони конфлікту», – підсумував Альсахбані.
7 жовтня 2023 року радикальне угруповання «Хамас» (включене до списку терористичних організацій у США та ЄС) напало на ізраїльські мирні міста й поселення, розташовані на кордоні із Сектором Гази. За даними ізраїльської влади, бойовики «Хамас» вбили близько 1 200 осіб, тисячі отримали поранення, у заручники нападниками взято понад 200 осіб, включаючи дітей. Про це йдеться у спільній заяві гуманітарних організацій ООН, опублікованій 5 листопада 2023 року.
Бойовики «Хамас» продовжують завдавати ракетних ударів по Ізраїлю. Ізраїль у відповідь здійснює авіаудари на місцях зосередження угруповання «Хамас» у Секторі Гази. Ізраїльтяни кажуть, що близькість їхнього розташування до цивільних об'єктів унеможливлює уникнення жертв серед мирного населення. Міжнародні організації називають кількість загиблих за цей час у Секторі Гази – близько 9 500 людей, серед них 3 900 дітей і понад 2 400 жінок.
Вони посилаються на дані Міністерства охорони здоров'я Сектора Гази, яке контролюється угрупуванням «Хамас». Незалежних оцінок цих даних немає.
10 листопада 2023 року США заявили, що Ізраїль згоден на щоденні паузи у воєнних діях на території Сектора Гази. Про це повідомило агентство Reuters, посилаючись на заяву представника Білого дому з питань національної безпеки Джона Кірбі. За його словами, такі паузи дозволять людям вибратися з небезпечних зон двома гуманітарними коридорами, а також можуть використовуватися для звільнення заручників.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.