Армія оборони Ізраїлю проводить наземну операцію у Секторі Гази та продовжує зачищати його північні райони. 7 жовтня 2023 року радикальне угруповання «Хамас» (включене до списку терористичних організацій у США та ЄС) здійснило теракт, напавши на ізраїльські міста і поселення, розташовані у прикордонних із сектором Гази районах. Союзники єврейської держави зуміли здобути від ізраїльського керівництва згоду на гуманітарні паузи. В Армії оборони Ізраїлю офіційно підтвердили, що мають намір тимчасово припиняти вогонь, щоб цивліьне населення мало можливість безпечного виходу із зони бойових дій. При цьому гуманітарні організації наполягають на повному припиненні вогню. Крим.Реалії вдалося зв'язатися з Мохаммедом Айшем, жителем Сектора Гази, якого з Кримом пов'язують роки навчання. 2002-го він закінчив медичний виш у Сімферополі, а потім повернувся працювати до міста Газа.
Мохаммед Айш одразу попереджає, що не може говорити, але може писати. Він відповідає короткими повідомленнями та довго пересилає фото і відео. Сам Мохаммед каже, що стоїть на вулиці й намагається зловити зв'язок – зробити це у Секторі Гази зараз складно.
Як писали The Guardian, наприкінці жовтня ізраїльські військово-повітряні та наземні сили активізували свої операції у Секторі Гази на тлі сильних бомбардувань та відключень зв'язку на території, де ведуться бойові дії.
Разом зі своєю родиною Мохаммед зараз живе в машині навулиці – будинок, де була його квартира у місті Газа, зруйновано. Він скидає наступне фото Reuters та підписує: «Тут стояв мій будинок».
Палестинець Мохаммед Айш – лікар-травматолог. Він розповідає, що тиждень не міг потрапити ні до лікарні Аль-Кудс, ні до лікарні Аль-Шифа (медичний комплекс і центральна лікарня в районі Північний Рималь міста Газа – КР), де він працює.
«Я у п'ятницю приїхав до родини і не міг повернутися. Там багато людей, і бомбили дуже сильно», – пише Мохаммед Крим.Реалії.
Він стверджує, що більшість загиблих – діти, у Газі – «повний геноцид», «знищують усе та всіх бомбять скрізь».
Наземні підрозділи армії Ізраїлю ведуть бої із загонами радикального угруповання «Хамас» поблизу найбільшого медичного комплексу Сектора Гази – лікарні Аль-Шифа, пише Associated Press.
Ізраїль звинувачує бойовиків «Хамас» у приховуванні всередині та під територією лікарні командного пункту екстремістів. Персонал лікарні та саме угруповання, яке контролює Сектор Гази, це заперечують.
Мохаммед разом із сім'єю поїхав на південь Сектора Гази – ближче до кордону з Єгиптом. Він каже, що мешканці ховаються у лікарнях і школах. Айш пише, що «з водою важко», зараз вони беруть воду у людей, які мають колодязь. У день, коли відбулася розмова, чоловік бачив, що до них потрапила гуманітарна допомога: палестинцям, які мешкають у школі, видали консерви.
Мохаммед каже, що став лікарем, щоб «допомагати батькам і своєму народу». Він розповідає, що його батьки родом з Ашкелону (стара назва – Ель-Мадждаль, місто раніше було частиною Палестинських територій, з 1951 року – це Ашкелон, місто на півдні Ізраїлю, неподалік Тель-Авіва – КР). Сім'я Айша змушена була перебратися до міста Газа, там уже народився Мохаммед. У 90-х, коли він виріс і вирішив стати лікарем, вчитися вдома не міг – у Газі не було медичних університетів.
Здобувати освіту Мохаммед поїхав в українське місто Харків. Там він закінчив «підфак» – факультет, на якому ведеться підготовка абітурієнтів до вступу до вишу. Про Крим він не знав, поки йому не розповіли про нього друзі.
Гуртожиток, ринок, університет. Люди дуже добрі. Прийняли нас як своїхМохаммед Айш
«У січні в Харкові був мороз. Вони показували фотки, і там [у Криму] не було снігу, було тепліше. І природа класна», – пише Мохаммед Крим.Реалії.
Продовжувати навчання він поїхав уже до Сімферополя – в Кримський державний медичний університет імені С.І. Георгієвського (після анексії Криму російська влада перейменувала його на Медичну академію імені С.І. Георгієвського – КР).
«Все поряд було. Гуртожиток, ринок, університет. Люди дуже добрі. Прийняли нас як своїх», – згадує Айш.
ВНЗ він закінчив у 2002 році й одразу повернувся до Гази. «Я приїхав додому, щоб бути біля батьків, тому що я найстарший, і вони все своє життя витрачали на наше виховання. Я приїхав допомагати їм», – пише Мохаммед.
Зв'язок з Україною Мохаммед не втратив. Він надсилає фотографії своєї сім'ї у вишиванках. У нього вдома висів великий прапор України.
«Це мій обов'язок перед людьми, які мене навчали і допомагали. Якби не вони, я б на ноги не став і не міг би зараз допомагати народу», – пише чоловік.
Мав удома багато пам'ятних речей, каже Мохаммед. Він нічого не встиг урятувати до того, як його будинок зруйнували. Айш пише, що будинок можна відбудувати заново, але «почуття і спогади не купиш і не повернеш».
«Я щодня дивлюся фотографії, як ми добре і мирно жили та як у мене за секунду все забрали», – ділиться чоловік у листуванні з Крим.Реалії.
Мохаммед каже, що на цій війні вже втратив багато рідних. «Моя рідна сестра з дітьми та чоловіком убиті, і я не хочу проходити через це ще раз», – пише Айш.
Мохаммед хоче залишити Сектор Гази: «Тут немає життя, вони цього домоглися. Нічого не залишили нам... Якщо залишимося живими, ми звідси поїдемо всі. Хочуть воювати – нехай воюють, я хочу виростити дітей мирно і спокійно… Я не хочу жити так. У мене діти, і я повинен їх берегти й виховувати добре».
7 жовтня 2023 року радикальне угруповання «Хамас» (включене до списку терористичних організацій у США та ЄС) напало на ізраїльські мирні міста й поселення, розташовані на кордоні із Сектором Гази. За даними ізраїльської влади, бойовики «Хамас» вбили близько 1 200 осіб, тисячі отримали поранення, у заручники нападниками взято понад 200 осіб, включаючи дітей. Про це йдеться у спільній заяві гуманітарних організацій ООН, опублікованій 5 листопада 2023 року.
Бойовики «Хамас» продовжують завдавати ракетних ударів по Ізраїлю. Ізраїль у відповідь здійснює авіаудари на місцях зосередження угруповання «Хамас» у Секторі Гази. Ізраїльтяни кажуть, що близькість їхнього розташування до цивільних об'єктів унеможливлює уникнення жертв серед мирного населення. Міжнародні організації називають кількість загиблих за цей час у Секторі Гази – близько 9 500 людей, серед них 3 900 дітей і понад 2 400 жінок.
Вони посилаються на дані Міністерства охорони здоров'я Сектора Гази, яке контролюється угрупуванням «Хамас». Незалежних оцінок цих даних немає.
10 листопада 2023 року США заявили, що Ізраїль згоден на щоденні паузи у воєнних діях на території Сектора Гази. Про це повідомило агентство Reuters, посилаючись на заяву представника Білого дому з питань національної безпеки Джона Кірбі. За його словами, такі паузи дозволять людям вибратися з небезпечних зон двома гуманітарними коридорами, а також можуть використовуватися для звільнення заручників.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.