Кримський правозахисник Юнус Машаріпов, обвинувачений управлінням ФСБ Росії у Криму в незаконному виготовленні та зберіганні вибухових речовин, подав заяву на ім'я заступника прокурора Криму Володимира Кузнєцова з вимогою пояснити, чому не порушено кримінальну справу проти співробітників спецслужб, які його катували.
Про це йдеться в заяві Машаріпова, копію якого має в своєму розпорядженні редакція Крим.Реалії.
«Прошу вас відповісти мені в письмовому вигляді, чому співробітниками прокуратури Ялти, Республіки Крим, військової прокуратури Чорноморського флоту і особисто вами, заступником прокурора Криму, до теперішнього часу не порушено кримінальну справу проти співробітників УФСБ в Криму і посадових осіб за застосування гестапівських методів тортур і інші злочини... » – пише Машаріпов.
У своїй заяві кримський правозахисник перераховує імена упізнаних їм співробітників російських правоохоронних органів, які, за його словами, його катували.
«Протиправні дії російських офіцерів: старшого лейтенанта Кривко Л. С., капітана Долгачева В. Є., і їхніх колег (всього 12-15 чоловік) – до теперішнього часу прокуратурою Республіки Крим не були розслідувані, незважаючи на мої неодноразові заяви», – вказує Машаріпов.
На даний момент немає реакції відповідних відомств анексованого Криму на цю інформацію.
Підконтрольний Росії Ялтинський міський суд 16 грудня 2019 року розпочав повторний розгляд по суті кримінальної справи щодо правозахисника Юнуса Машаріпова, обвинуваченого російською ФСБ у незаконному виготовленні та зберіганні вибухових речовин.
Машаріпова затримали і заарештували у вересні 2017 року. За словами правозахисника, співробітники ФСБ Росії били його і катували струмом, тому йому довелося обмовити себе. Він розповідав, що з 2014 року займався правозахисною діяльністю, «повідомляючи організаціям про порушення прав дітей, пенсіонерів».
Раніше провладний кримський телеканал «Крым 24» опублікував відео допиту ФСБ правозахисника. Під час допиту Машаріпов повідомив, що «збирав інформацію про соціально-політичну ситуацію в Ялті, розкидав шприци по пляжах для зриву туристичного сезону, скоїв підпал лісу і поширював антиросійські листівки». Як говориться у відео, Машаріпов робив це «з ініціативи Меджлісу кримськотатарського народу, а курирували його співробітники Служби безпеки України».
Голова Меджлісу Рефат Чубаров у коментарі Крим.Реалії спростував цю інформацію.
Підконтрольний Росії Ялтинський міськсуд засудив Машаріпова до 4 років колонії і штрафу в 110 000 рублів (близько 41 тис. гривень) за звинуваченням у виготовленні та зберіганні вибухових речовин. Касаційна інстанція російського Верховного суду Криму задовольнила скаргу Машаріпова.
Правозахисний центр «Меморіал» визнав Юнуса Машарірова політв'язнем.