Громадські діячі закликали активізувати роботу «Кримської платформи» через нові затримання у Сімферополі

Російська поліція під будівлею Кримського гарнізонного військового суду, 25 жовтня 2021 року

Громадська організація «Крим SOS» закликала активізувати роботу «Кримської платформи» у зв'язку з новими затриманнями кримськотатарських активістів у Сімферополі. Так в організації відреагували на дії російських силовиків, які 25 жовтня окрім активістів затримали у Криму громадянських журналістів та адвоката Едема Семедляєва.

«Україна та міжнародна спільнота роблять недостатньо зусиль для припинення свавілля в Криму. У зв'язку з цим необхідно максимально активізувати роботу «Кримської платформи», одна з цілей якої полягає в тому, щоб покласти край стражданням людей, які проживають на окупованому півострові», – сказано у заяві «Крим SOS».

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Крим.Реалії запустили оновлений новинний додаток

У заяві також міститься вимога до Росії звільнити затриманих під судом 25 жовтня та адвоката Едема Семедляєва, а також усіх кримських ув'язнених.

«Крим SOS» звернулася до міжнародної спільноти та учасників «Кримської платформи» із закликом запровадити персональні санкції щодо причетних до затримань активістів у Криму, а також домогтися допуску міжнародних моніторингових місій ООН, ОБСЄ та Ради Європи на півострів.

Сімферополь: кадри затримань біля Кримського гарнізонного військового суду (фотогалерея)


У понеділок, 25 жовтня, під будівлею Кримського гарнізонного військового суду в Сімферополі російські силовики затримали понад 20 осіб, які зібралися, щоб підтримати фігурантів красногвардійської «справи Хізб ут-Тахрір». Затриманих доставили до відділку поліції Центрального району Сімферополя.

Пізніше на адвоката Едема Семедляєва, який приїхав до відділу російської поліції Центрального району для надання юридичної допомоги затриманим вранці під судом кримським татарам, склали адміністративний протокол за «непідкорення поліції».

Пізніше усі затримані біля будівлі суду у Сімферополі активісти, журналісти та адвокат були доставлені до ІТТ у різних регіонах півострова. 26 жовтня заплановані суди щодо затриманих.

Офіційні коментарі російських силових відомств Криму щодо цих затримань відсутні.

Заяву із засудженням дій російських силовиків щодо кримськотатарських активістів 25 жовтня зробили лише у Представництві президента України в АРК.

Міжнародний майданчик з деокупації Криму («Кримська платформа»)

Міжнародний майданчик з деокупації Криму («Кримська платформа») – ініціатива української влади зі створення переговорної платформи для координації дій України та міжнародних партнерів щодо захисту прав кримчан і деокупацію анексованого півострова.

На 75-й сесії Генеральної Асамблеї ООН у вересні 2020 року президент України Володимир Зеленський закликав країни-учасниці приєднатися до створення платформи.

Інавгураційний саміт з «Кримської платформі» відбувся в Києві 23 серпня 2021 року – до 30-річної річниці Незалежності України. Він був покликаний офіційно запустити міжнародний формат з питання деокупації Криму.

43 країни – учасниці першого саміту «Кримської платформи» підписали спільну Декларацію із закликом відновити територіальну цілісність України в міжнародно визнаних кордонах і заявили, що «Росії не вдасться легітимізувати тимчасову окупацію Криму і Севастополя».

Вони також підтвердили свої наміри за допомогою політичних, дипломатичних та обмежувальних методів тиснути на Росію для відновлення контролю України над територією АРК та Севастополя. Учасники закликали Росію приєднатися до «Кримської платформі» і розділити її цілі.

На саміті засудили порушення прав і свобод людини на півострові, мілітаризацію Криму, перешкоджання вільному судноплавству в Керченській протоці та Азовському морі, переселення російських громадян до Криму.

Росія висловлювала протест проти проведення саміту. У Москві захід називали «шабашем», «недружнім стосовно Росії» заходом і погрожували його учасникам наслідками. 24 серпня в МЗС Росії заявили, що участь країн і міжнародних організацій в «Кримській платформі» є «посяганням на територіальну цілісність Росії».

Незадовго до початку форуму російська влада запровадила персональні санкції проти глави МЗС України Дмитра Кулеби та секретаря РНБО Олексія Данілова.