За сім років перебування Криму під контролем Росії туди переселилися від 600 тисяч до півтора мільйона росіян, а 30 тисяч кримських татар змушені були залишити півострів, повідомив 23 серпня на саміті «Кримської платформи» лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.
Він нагадав про зобов’язання країн, які в 1995 році гарантували суверенітет України, про остаточний акт Гельсінських угод, Статут ООН, де йдеться про недоторканність державних кордонів. За словами Джемілєва, «ООН не буде в змозі запобігати та припиняти агресію, захоплення чужих територій і міжнародний бандитизм, поки агресор матиме право вето в Раді безпеки ООН».
У прикінцевій частині свого виступу Мустафа Джемілєв процитував кримськотатарську приказку: «Царство шакалів триває доти, поки не прокинуться і не піднімуться на ноги леви».
Він висловив надію на те, що світова спільнота «дуже скоро підніметься на ноги», щоб у Криму діяло «право, а не груба сила».
Раніше голова правління українського Центру громадянських свобод та ініціатив Олександра Матвійчук розповіла Крим.Реалії, що в анексованому Росією Криму проводиться політика примусового заміщення населення російськими громадянами. За її словами, Росія проводить репресії для того, щоб найактивніша частина кримчан виїхала.
Голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник називає порушенням міжнародного гуманітарного права і воєнним злочином заміщення українського населення півострова на громадян Росії. Вона стверджує, що «стратегічна мета Росії – фізично замінити склад населення півострова».
23 серпня в Києві пройшов установчий саміт «Кримської платформи», участь у якому взяли представники 46 країн і організацій. За підсумками саміту ухвалили декларацію.
Президент Володимир Зеленський запросив Росію приєднатися до «Кримської платформи» «для виправлення історичної помилки».
У Кремлі назвали саміт «Кримської платформи» «недружнім щодо Росії».
Міжнародний майданчик з деокупації Криму
Міжнародний майданчик з деокупації Криму («Кримська платформа») – ініціатива української влади зі створення переговорної платформи для координації дій України та міжнародних партнерів щодо захисту прав кримчан і деокупацію анексованого півострова.
На 75-й сесії Генеральної Асамблеї ООН у вересні 2020 року президент України Володимир Зеленський закликав країни-учасниці приєднатися до створення платформи.
Інавгураційний саміт з «Кримської платформі» відбувся в Києві 23 серпня 2021 року – до 30-річної річниці Незалежності України. Він був покликаний офіційно запустити міжнародний формат з питання деокупації Криму.
43 країни – учасниці першого саміту «Кримської платформи» підписали спільну Декларацію із закликом відновити територіальну цілісність України в міжнародно визнаних кордонах і заявили, що «Росії не вдасться легітимізувати тимчасову окупацію Криму і Севастополя».
Вони також підтвердили свої наміри за допомогою політичних, дипломатичних та обмежувальних методів тиснути на Росію для відновлення контролю України над територією АРК та Севастополя. Учасники закликали Росію приєднатися до «Кримської платформі» і розділити її цілі.
На саміті засудили порушення прав і свобод людини на півострові, мілітаризацію Криму, перешкоджання вільному судноплавству в Керченській протоці та Азовському морі, переселення російських громадян до Криму.
Росія висловлювала протест проти проведення саміту. У Москві захід називали «шабашем», «недружнім стосовно Росії» заходом і погрожували його учасникам наслідками. 24 серпня в МЗС Росії заявили, що участь країн і міжнародних організацій в «Кримській платформі» є «посяганням на територіальну цілісність Росії».
Незадовго до початку форуму російська влада запровадила персональні санкції проти глави МЗС України Дмитра Кулеби та секретаря РНБО Олексія Данілова.