Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов, коментуючи ухвалення Кабміном України плану реалізації Стратегії деокупації та реінтеграції Криму, назвав цю ініціативу «фарсом». Про це він написав на своїх сторінках у соціальних мережах.
«У відчайдушних спробах «повернути Крим» Україна вкотре демонструє свою нездатність до сприйняття реальності. Жодні стратегії, плани, кроки не можуть впливати на російський статус Криму. Цей безглуздий і безнадійний фарс націлений лише на відволікання уваги українського народу від нагальних проблем та демонстрацію того, що Київ усіма силами нібито намагається повернути контроль над півостровом», – написав Аксенов, додавши, що з тією ж метою нібито проводилася «Кримська платформа» і «безліч інших марних заходів та ініціатив із галузі вигаданої реальності».
Нагадаємо, 29 вересня Кабінет міністрів України затвердив план реалізації Стратегії деокупації та реінтеграції Криму, який передбачає створення держустанови «Український національний центр розвитку миру», яка збиратиме докази порушень Росії, пов'язаних з анексією Криму, а також ведення обліку завданих збитків внаслідок збройної агресії.
Також план передбачає низку заходів, які необхідно буде реалізувати після ухвалення закону «Про основи державної політики перехідного періоду».
Раніше постійний представник президента України в АР Крим Антон Кориневич назвав низку кроків для виконання стратегії деокупації півострова
24 березня президент України Володимир Зеленський ввів у дію Стратегію деокупації та реінтеграції Криму. У Стратегії йдеться, що Україна працює над створенням реєстру шкоди, завданої державі внаслідок незаконної анексії Криму.
Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов 11 березня оголосив про розробку «першого фундаментального документа з часів окупації Кримського півострова Росією, що дає чіткі вказівки про те, яким способом ми рухатимемося з питання деокупації Криму». Президент Зеленський заявив, що важливо також з'ясувати, «хто і як створив умови для окупації».
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров повідомив, що члени Меджлісу брали участь в обговоренні початкового тексту публічної частині документа, однак не всі їхні пропозиції та зауваження були враховані.
15 березня прессекретар Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова заявила, що всі зусилля Києва з деокупації Криму є нелегітимними та не можуть сприйматися інакше, як загроза агресії проти двох суб'єктів Росії – Криму і Севастополя.
Міжнародний майданчик з деокупації Криму («Кримська платформа»)
Міжнародний майданчик з деокупації Криму («Кримська платформа») – ініціатива української влади зі створення переговорної платформи для координації дій України та міжнародних партнерів щодо захисту прав кримчан і деокупацію анексованого півострова.
На 75-й сесії Генеральної Асамблеї ООН у вересні 2020 року президент України Володимир Зеленський закликав країни-учасниці приєднатися до створення платформи.
Інавгураційний саміт з «Кримської платформі» відбувся в Києві 23 серпня 2021 року – до 30-річної річниці Незалежності України. Він був покликаний офіційно запустити міжнародний формат з питання деокупації Криму.
43 країни – учасниці першого саміту «Кримської платформи» підписали спільну Декларацію із закликом відновити територіальну цілісність України в міжнародно визнаних кордонах і заявили, що «Росії не вдасться легітимізувати тимчасову окупацію Криму і Севастополя».
Вони також підтвердили свої наміри за допомогою політичних, дипломатичних та обмежувальних методів тиснути на Росію для відновлення контролю України над територією АРК та Севастополя. Учасники закликали Росію приєднатися до «Кримської платформі» і розділити її цілі.
На саміті засудили порушення прав і свобод людини на півострові, мілітаризацію Криму, перешкоджання вільному судноплавству в Керченській протоці та Азовському морі, переселення російських громадян до Криму.
Росія висловлювала протест проти проведення саміту. У Москві захід називали «шабашем», «недружнім стосовно Росії» заходом і погрожували його учасникам наслідками. 24 серпня в МЗС Росії заявили, що участь країн і міжнародних організацій в «Кримській платформі» є «посяганням на територіальну цілісність Росії».
Незадовго до початку форуму російська влада запровадила персональні санкції проти глави МЗС України Дмитра Кулеби та секретаря РНБО Олексія Данілова.