Незабуті. В очікуванні обміну: мусульмани з Бахчисарая

Фігуранти другої бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір» у суді російського Ростова-на-Дону

У грудні 2019 року тристороння контактна група з врегулювання конфлікту на Донбасі узгодила обмін «усіх встановлених на всіх встановлених». Обмін утримуваними особами відбувся 29 грудня на КПВВ «Майорське» в Донецькій області.​

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що має намір домагатися звільнення кримчан, яких з політичних мотивів утримують в анексованому Криму та в Росії.

Раніше Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова озвучувала різну кількість українських політв'язнів, які перебувають в ув'язненні в Росії: від 113 до 115, серед них понад 80 ‒ кримські татари. У списку Кримськотатарського ресурсного центру значаться 86 кримських політв'язнів. Такі ж цифри ‒ у Кримської правозахисної групи.

Більшість кримчан, які очікують обміну ‒ кримські татари, вони фігурують у низці кримінальних справ, зокрема у «справах Хізб ут-Тахрір», «Таблігі Джемаат» (організації, заборонені в Росії, але дозволені в Україні). Правозахисники та адвокати називають ці кримінальні справи переслідуванням за релігійною ознакою. Фігуранти цих кримінальних справ ‒ правовірні мусульмани.

Крим.Реалії у серії публікацій «Незабуті» розповідають про кримчан, які очікують звільнення з СІЗО та в'язниць у Росії та анексованому Криму. Про першу сімферопольську групу «справи Хізб ут-Тахрір» читайте тут, про севастопольську групу «справи Хізб ут-Тахрір» та братів Сейтосманових читайте тут. Про фігурантів «справи Таблігі Джемаат» та ялтинську групу «справи Хізб ут-Тахрір» читайте тут.

У цю частину публікацій із серії «Незабуті» увійшли історії кримських мусульман із Бахчисарая.

Справа «Хізб ут-Тахрір». Перша бахчисарайська група

В одній кримінальній справі проходять четверо кримчан із Бахчисарая, яких російські силовики затримали під час масових обшуків у травні 2016 року. Енвера Мамутова, Ремзі Меметова, Рустема Абільтарова та Зеврі Абсеїтова звинувачують у причетності до «Хізб ут-Тахрір». Правозахисний центр «Меморіал» наголошує на політичній вмотивованості їхнього переслідування.

Фігуранти:

Ремзі Меметов

До арешту Ремзі Меметов працював кухарем в одному з кафе Бахчисарая. Брав участь у громадському житті Бахчисарая, допомагав організовувати мусульманські свята.

У травні 2016 року російські силовики провели в його будинку обшук, затримали Ремзі Меметова й звинуватили у причетності до «Хізб ут-Тахрір», а також в «організації захоплення влади». Він провину не визнав.

У грудні 2018 року Північно-Кавказький окружний військовий суд Росії засудив активіста до дев'яти років позбавлення волі в колонії суворого режиму з обмеженням свободи на рік.

У липні 2019 року Верховний суд Росії скоротив Ремзі Меметову термін позбавлення волі на рік.

Під арештом з 12 травня 2016 року.

На волі його чекають літня мати з інвалідністю, дружина та двоє дітей.

Енвер Мамутов

Маляр-штукатур, якого звинуватили в організації осередку «Хізб ут-Тахрір» у Бахчисараї та «підготовці насильницького захоплення влади». За версією слідства, він проводив у своєму гаражі зустрічі з іншими фігурантами справи та обговорював із ними питання поширення ісламу. Енвер Мамутов провину не визнав.

У грудні 2018 року Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Енвера Мамутова до 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму з обмеженням свободи на термін рік і шість місяців.

У липні 2019 року Верховний суд Росії зменшив усій четвірці термін позбавлення волі на три місяці.

Енвер Мамутов перебуває під вартою з 12 травня 2016 року.

На волі його чекають дружина та семеро дітей.

Рустем Абільтаров

До арешту Рустем Абільтаров працював будівельником у Бахчисараї. Звинувачений за тими ж статтями, що і решта учасників заарештованої першої бахчисарайської групи «справи Хізб ут-Тахрір». Провину не визнає.

Засуджений Північно-Кавказьким окружним військовим судом у Ростові-на-Дону до дев'яти років колонії суворого режиму з обмеженням свободи на рік.

Перебуває під арештом із 12 травня 2016 року.

На волі його чекають дружина й четверо дітей.

Зеврі Абсеїтов

До арешту Зеврі Абсеїтов 16 років працював стоматологом у Бахчисараї. Був затриманий російськими силовиками у травні 2016 року після обшуку в його будинку. Звинувачення в причетності до «Хізб ут-Тахрір» та організації захоплення влади не визнає.

Your browser doesn’t support HTML5

В очікуванні вироку. Останнє слово фігурантів Бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір» (відео)

Засуджений на вісім років і дев'ять місяців позбавлення волі в колонії суворого режиму з обмеженням свободи на один рік.

Під вартою з 12 травня 2016 року.

На волі його чекають літня мати, дружина та четверо дітей.

Справа «Хізб ут-Тахрір». Друга бахчисарайська група

У межах цієї справи російські спецслужби переслідують вісьмох кримських татар: Марлена Асанова, Сервера Зекір'яєва, Ернеса Аметова, Тимура Ібрагімова, Сейрана Салієва, Мемета Белялова, Сервера Мустафаєва, Едема Смаїлова. Правозахисний центр «Меморіал» визнав їхнє переслідуваними за політичними мотивами.​

Фігуранти:

Марлен Асанов

Активіст кримськотатарського руху «Кримська солідарність». До арешту жив у Бахчисараї. За освітою філолог, займався підприємницькою діяльністю ‒ власник кафе, ресторану в Бахчисараї та етнографічного комплексу «Караван-сарай Салачик» у селі Соколине Бахчисарайського району.

Марлен Асанов відомий як меценат, організатор мусульманських свят та активіст, який до арешту допомагав сім'ям політв'язнів.

Обшук у його будинку російські силовики провели в жовтні 2017 року. Марлена Асанова звинуватили в організації осередку «Хізб ут-Тахрір» (стаття 205.5 Кримінального кодексу Росії).

Під арештом з 11 жовтня 2017 року. Вирок ще не оголошений.

На волі його чекають дружина, троє синів і дочка.

Сервер Зекір'яєв

Сервер Зекір'яєв

Активіст «Кримської солідарності», підприємець, власник квіткової оранжереї в Бахчисараї. Сервер Зекір'яєв до арешту також займався перевезеннями односельців на громадські заходи, які проводилися в інших регіонах.

У день затримання Сервер Зекір'яєв із дружиною відзначали 20-річчя спільного життя і день народження молодшого сина. Активіста звинувачують за статтею 205.5 Кримінального кодексу Росії ‒ участь у «Хізб ут-Тахрір».

Під арештом з 11 жовтня 2017 року. Вирок ще не винесений.

На волі його чекають дружина й 13 дітей. Наймолодша дитина народилася вже після арешту батька.

Ернес Аметов

Ернес Аметов

Активіст «Кримської солідарності». Юрист за освітою, до арешту займався підприємницькою діяльністю. Звинувачується за статтею 205.5 Кримінального кодексу Росії (участь у «Хізб ут-Тахрір»).

У СІЗО з 11 жовтня 2017 року. Вирок ще не оглошений.

На волі його чекають дружина та двоє дітей.

Тимур Ібрагімов

Активіст «Кримської солідарності». Філолог за освітою, підприємець. До арешту допомагав сім'ям політв'язнів співвітчизників.

Звинувачується за статтею 205.5 Кримінального кодексу Росії.

У СІЗО з 11 жовтня 2017 року. Вирок ще не оголошений.

На волі його чекають дружина та четверо дітей.

Сейран Салієв

Активіст «Кримської солідарності». До арешту працював екскурсоводом у Бахчисараї. Його родичі беруть участь у засіданнях «Кримської солідарності» та судових засіданнях у політичних справах.

Your browser doesn’t support HTML5

Доля небайдужого. Історія Сейрана Салієва (відео)

Сейран Салієв звинувачується за статтею 205.2 Кримінального кодексу Росії (публічні заклики до здійснення терористичної діяльності).

Під арештом з 11 жовтня 2017 року. Вирок ще не оголошений.

На волі його чекають дружина та четверо дітей. У дочки ‒ онкологічне захворювання.

Мемет Белялов

Активіст «Кримської солідарності». Радіотехнік за освітою, до арешту займався підприємницькою діяльністю. Російські спецслужби звинувачують його за статтями 205.5 Кримінального кодексу Росії (участь у «Хізб ут-Тахрір») та 278 (приготування до насильницького захоплення влади).

Під арештом перебуває з 11 жовтня 2017 року. Вирок ще не оголошений.

На волі його чекають дружина та син.

Сервер Мустафаєв

До арешту Сервер Мустафаєв працював менеджером із продажу, а потім директором в адміністративному відділі однієї з комерційних компаній Криму. Координатор «Кримської солідарності». До арешту був одним із тих, хто організовував правозахисний рух на півострові, координував акції захисту прав співвітчизників, допомагав сім'ям політв'язнів, брав участь у міжнародних заходах, інформуючи міжнародну спільноту про порушення прав кримчан російською владою.

Звинувачується російськими спецслужбами за статтею 205.5 Кримінального кодексу Росії.

Під арештом з 21 травня 2019 року. Вирок ще не оголошений.

Після арешту написав відкритого листа українцям. Міжнародна правозахисна Amnesty International визнала Сервера Мустафаєва в'язнем совісті. Національна спілка журналістів України наголошує, що російські силовики переслідують Мустафаєва, як громадського журналіста, через його діяльності з інформування про ситуацію в Криму.

На волі його чекають дружина та четверо дітей.

Your browser doesn’t support HTML5

Рік по тому: як живе сім'я арештованого Сервера Мустафаєва (відео)

Едем Смаїлов

Житель села Долинне Бахчисарайського району, активіст «Кримської солідарності». Інженер-фізик за освітою, до арешту займався будівельними та оздоблювальними роботами, був головою релігійної громади «Топчикой», організовував релігійні свята, допомагав сім'ям політв'язнів.

Російські спецслужби звинувачують його за статтями 205.5 Кримінального кодексу Росії (участь у «Хізб ут-Тахрір» і 278 Кримінального кодексу Росії (приготування до насильницького захоплення влади).

Під арештом з 21 травня 2018 року. Вирок ще не оголошений.

На волі його чекають дружина та троє дітей.

Про інших кримчан, які очікують звільнення з СІЗО та в'язниць у Росії та анексованому Криму, читайте в наступних публікаціях із серії «Незабуті» на сайті Крим.Реалії.

Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»

Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».

Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.