США в ООН вказали на необхідність «покласти край» анексії Криму

Представниця США в ООН Тріна Саха під час зустрічі за формулою Аррі, організованої з ініціативи Росії, зазначила, що Сполучені Штати продовжуватимуть докладати зусилля для припинення російської анексії Криму.

Текст виступу опублікований на сайті Постійного представництва США при ООН.

«Підтримка Сполученими Штатами суверенітету і територіальної цілісності України ніколи не ослабне, і ми високо оцінюємо чудову стриманість, яку Україна продемонструвала в світлі дій Росії. Ми не припинимо наших зусиль, щоб покласти край жорстокій окупації Криму Росією», – зазначила Саха.

Вона також висловила надію на співпрацю із союзниками та партнерами на саміті «Кримської платформи» 23 серпня в Києві. Цю ініціативу української влади представниця США назвала «своєчасною і важливою».

«Захоплення Росією Криму в 2014 році стало порушенням міжнародного права і підірвало загальні принципи, що об'єднують такі організації, як ООН. Триваюча агресія Росії на сході України залишається найбільшою загрозою європейській безпеці. Сполучені Штати разом з нашими союзниками і партнерами закликають Росію негайно припинити свої військові, економічні, дипломатичні та дезінформаційні зусилля з дестабілізації України», – додала Саха.

Низка країн після проведення Росією в ООН 5 травня неофіційного засідання за формулою Аррі, зажадали від Кремля припинити нарощувати військову присутність у Криму.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

Міжнародний майданчик з деокупації Криму

Міжнародний майданчик з деокупації Криму («Кримська платформа») – ініціатива української влади зі створення переговорної платформи для координації дій України та міжнародних партнерів щодо захисту прав кримчан і деокупацію анексованого півострова.

На 75-й сесії Генеральної Асамблеї ООН у вересні 2020 року президент України Володимир Зеленський закликав країни-учасниці приєднатися до створення платформи.

Інавгураційний саміт з «Кримської платформі» відбувся в Києві 23 серпня 2021 року – до 30-річної річниці Незалежності України. Він був покликаний офіційно запустити міжнародний формат з питання деокупації Криму.

43 країни – учасниці першого саміту «Кримської платформи» підписали спільну Декларацію із закликом відновити територіальну цілісність України в міжнародно визнаних кордонах і заявили, що «Росії не вдасться легітимізувати тимчасову окупацію Криму і Севастополя».

Вони також підтвердили свої наміри за допомогою політичних, дипломатичних та обмежувальних методів тиснути на Росію для відновлення контролю України над територією АРК та Севастополя. Учасники закликали Росію приєднатися до «Кримської платформі» і розділити її цілі.

На саміті засудили порушення прав і свобод людини на півострові, мілітаризацію Криму, перешкоджання вільному судноплавству в Керченській протоці та Азовському морі, переселення російських громадян до Криму.

Росія висловлювала протест проти проведення саміту. У Москві захід називали «шабашем», «недружнім стосовно Росії» заходом і погрожували його учасникам наслідками. 24 серпня в МЗС Росії заявили, що участь країн і міжнародних організацій в «Кримській платформі» є «посяганням на територіальну цілісність Росії».

Незадовго до початку форуму російська влада запровадила персональні санкції проти глави МЗС України Дмитра Кулеби та секретаря РНБО Олексія Данілова.