Міністерство закордонних справ України висловило «рішучий протест» у зв'язку із затриманням і арештом у Криму Владислава Єсипенка, який був позаштатним співробітником Радіо Свобода (проєкт Крим.Реалії), і вимагає, щоб до нього допустили незалежного адвоката. Про це повідомила пресслужба відомства.
«Наголошуємо на неприпустимості позбавлення громадянина України Владислава Єсипенка права на захист через недопуск до нього незалежних адвокатів і призначення йому політично заангажованого «захисника» без його згоди. Незаконне затримання українського громадянина і всі подальші дії російської окупаційної адміністрації стали черговим прикладом політичного переслідування незгодних зі спробою анексії Криму та тиску на свободу слова», – йдеться у повідомленні.
Крім того, в українському МЗС підкреслили, що Росія «повинна надати інформацію про місцеперебування і стан здоров'я Владислава Єсипенка».
«Росія повинна забезпечити дотримання своїх зобов'язань як держави-окупанта відповідно до норм міжнародного права, а також виконати резолюції ГА ООН «Територіальна цілісність України від 27 березня 2014 року, «Стан з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь (Україна)» (2016 2017, 2018, 2019 і 2020). Закликаємо РФ припинити гоніння і політичні переслідування українців у тимчасово окупованому Криму, негайно звільнити Владислава Єсипенка і всіх незаконно утримуваних нею громадян України», – додали у зовнішньополітичному відомстві.
Прокуратура АРК раніше повідомила про те, що українські правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом затримання й арешту в Криму Владислава Єсипенка.
16 березня в Центрі громадських зв'язків ФСБ Росії повідомили, що затримали 10 березня в Криму Владислава Єсипенка за збір інформації «в інтересах спецслужб України». Як стверджують у ФСБ, Єсипенко «здійснював фото- і відеофіксацію місцевості, об'єктів життєзабезпечення і місць масового перебування людей на території Криму». Чоловіка суд у Криму відправив під арешт.
Єсипенка затримали після акції до дня народження Тараса Шевченка, що проходила в Сімферополі 9 березня.
У відомстві посилаються на свідчення Єсипенка, в яких він нібито повідомив, що збирав інформацію «в інтересах спецслужб України за завданням офіцера чинного резерву 8-го відділу 5-го департаменту СЗР України полковника Кравчука В.А., а саморобний вибуховий пристрій за його рекомендацією зберігав в автомобілі для забезпечення власної безпеки».
Служба зовнішньої розвідки України на інформацію ФСБ про співпрацю Владислава Єсипенка з українськими спецслужбами повідомила Крим.Реалії, що «не коментує провокації російських спецслужб».
«Така пропагандистська акція напередодні річниці окупації Криму – це зручний привід для відволікання уваги населення від численних внутрішніх проблем півострова», – додали пізніше у пресслужбі СЗР України.
У Національній спілці журналістів України закликали до негайного звільнення Єсипенка. Українські правозахисники також опублікували спільну заяву, в якій вимагали від російської влади звільнити Владислава Єсипенка, а Україна і міжнародне співтовариство закликали посилити тиск на Росію за переслідування на анексованому півострові.