Російська влада повинна звільнити затриманого в анексованому Криму Владислава Єсипенка, а Україна і міжнародне співтовариство – посилити тиск на Росію за переслідування на анексованому півострові. Про це йдеться у спільній заяві українських правозахисників 16 березня, повідомляє Кримська правозахисна група.
«Зараз громадянин України Владислав Єсипенко позбавлений права на захист, оскільки до нього не допускають незалежних адвокатів. Замість цього Єсипенку без його згоди був призначений адвокат Віолетта Синєглазова, яка вже неодноразово фігурувала в політично мотивованих справах проти громадян України, за фактом захищаючи не підзахисного, а інтереси слідства», – йдеться у повідомленні.
Українські правозахисники вважають, що «зазначені факти можуть свідчити про застосування до Владислава Єсипенка незаконних методів слідства, включаючи фізичне і психологічне насильство, спроби позбавити його права на захист під час досудового провадження і судового процесу з метою його переслідування за політичними мотивами».
У зв'язку з цим автори заяви вимагають від російської влади:
- негайно звільнити Владислава Єсипенка і всіх політичних ув'язнених, яких тримають у місцях несвободи на території АР Крим та м. Севастополя або Росії;
- припинити переслідування кримчан за незгоду з окупацією і висловлення своїх поглядів;
- негайно припинити використання кримінального законодавства Росії на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя.
Також правозахисники звернулися до міжнародних організацій і урядів демократичних держав із закликом, зокрема, вимагати від Росії інформацію про місцеперебування Владислава Єсипенка, його стан здоров'я, а також допустити до нього незалежних адвокатів. Крім цього, правозахисники закликають міжнародну спільноту засудити політичне переслідування українських активістів в анексованому Криму та посилити санкції проти Росії.
Також правозахисники звернулися до президента України, Верховної Ради України, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Прокуратури АРК і міста Севастополя із закликом, зокрема, «забезпечити ефективне розслідування фактів незаконного позбавлення волі та переслідування Владислава Єсипенка і всіх фактів грубих порушень фундаментальних прав людини в тимчасово окупованому Криму».
До заяви правозахисників приєдналися: Кримська правозахисна група, Об'єднання родичів політв'язнів Кремля, Кримськотатарський Ресурсний Центр, Українська Гельсінська спілка з прав людини, «КримSOS», Центр громадянських свобод, Медійна ініціатива за права людини, а також Центр прав людини ZMINA і Центр громадянської освіти «Альменда».
Раніше у ФСБ Росії повідомили, за що затримали в Криму Владислава Єсипенка.
Напередодні дружина Владислава Єсипенка Катерина повідомила, що досі незалежний адвокат не зміг потрапити до її чоловіка.
У Криму співробітники ФСБ Росії 10 березня затримали двох учасників акції до дня народження Тараса Шевченка, що проходила в Сімферополі 9 березня. Жителька Алушти Єлизавета Павленко та уродженець Кривого Рогу Владислав Єсипенко, який також був присутній на акції, перестали виходити на зв'язок увечері 10 березня. Як стало відомо Крим.Реалії, Єлизавету Павленко і Владислава Єсипенка затримали вдень 10 березня на Ангарському перевалі співробітники ФСБ Росії в масках. Єлизавету Павленко відвезли додому, де був проведений обшук, який тривав понад вісім годин. У неї вилучили техніку та особисті речі. Владислава Єсипенка відвезли в невідомому напрямку.
Станом на ранок 12 березня стало відомо, що Єлизавета Павленко перебуває вдома, а Владислав Єсипенко – в ІТТ міста Сімферополя. Йому інкримінують ч.1. ст. 223-1 Кримінального кодексу Росії (незаконні виготовлення, переробка або ремонт вогнепальної зброї, його основних частин (за винятком вогнепальної зброї обмеженого ураження), а так само незаконне виготовлення боєприпасів). Санкція цієї статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до шести років. Йому було обрано запобіжний захід у вигляді арешту до 11 травня.
Дружина Єсипенао уклала угоду з адвокатом Емілем Курбедіновим, проте зустрітися з Єсипенком адвокату 12 березня не вдалося. У понеділок 15 березня адвокату знову не вдалося побачитися із затриманим. Слідчий сказав Курбедінову, що Владислав відмовився від його послуг.
Раніше дружина Владислава Єсипенка Катерина звернулася до російського омбудсмена Тетяни Москалькової, підконтрольного Кремлю омбудсмена анексованого Криму Лариси Опанасюк, а також в російську Громадську спостережну комісію щодо Криму з проханням перевірити, чи не порушуються права її чоловіка і посприяти доступу адвоката до нього.
Реакції від Тетяни Москалькової, Лариси Опанасюк, ОНК в Криму і структур ФСВП в Криму на звернення Катерини Єсипенко не було.