Українські правозахисні організації висловлюють рішучий протест проти чергових обшуків у будинках кримських татар та їх затримань, що пройшли 31 серпня. Про це повідомляє Кримська правозахисна група.
«Правозахисне співтовариство розцінює рейди силовиків як спробу окупаційної влади знищити залишки громадянської активності та незалежної журналістики в Криму. Наприклад, Айдер Кадиров є кореспондентом «Кримської солідарності» – громадського руху, що оперативно висвітлює становище політв'язнів і надає допомогу їхнім сім'ям. Крім того, як показує практика репресій, кримські татари найчастіше страждають від довільних обшуків, затримань, тиску і залякування з боку російської окупаційної влади», – йдеться у повідомленні.
Так, правозахисники вимагають від Росії та підконтрольної їй влади анексованого Криму:
- негайно звільнити всіх затриманих;
- провести оперативне, ефективне і неупереджене розслідування затримань і притягнути винних у незаконних діях до відповідальності;
- припинити «спроби знищення громадського активізму та незалежної журналістики в Криму шляхом обшуків, затримань, кримінального та адміністративного переслідування громадян України, незгодних з окупацією Криму»;
- дотримуватися норм міжнародного гуманітарного права в Криму і припинити «невиправдане застосування російського кримінального законодавства для придушення спротиву окупації».
Також у КПГ закликали міжнародні організації та уряди іноземних держав продовжувати тиск на російський уряд, щоб «зупинити переслідування груп населення, незгодних з окупацією Криму і репресіями проти кримчан»; засудити «використання Росією її власного законодавства до громадських активістів і незалежних журналістів у тимчасово окупованому Криму»; посилити секторальні санкції проти Росії за «систематичні грубі порушення прав людини, злочини проти людяності і військові злочини, вчинені в окупованому Криму», і запровадити персональні санкції щодо осіб, причетних до порушень прав людини.
МЗС України заявило, що від Росії чекають виконання резолюцій ООН і звільнення затриманих кримських татар.
У коментарі Крим.Реалії перший заступник міністра закордонних справ України Еміне Джеппар сказала, що в МЗС України різко засуджують чергові обшуки в будинках кримських татар і затримання активістів на півострові.
Your browser doesn’t support HTML5
Вранці 31 серпня стало відомо про обшуки російських силовиків у будинках кримських татар у Судаку, Совєтському і Нижньогірському районах. За даними активістів, обшуки проходили в будинках також Енвера Топчі, Айдера Аблякімова, Рідвана Умерова та Айдера Кадирова, дружина якого повідомила, що в їхньому будинку обшук не проводили, але у чоловіка забрали український паспорт, а самого його відвезли до Сімферополя на допит. За її словами, Айдер Кадиров є батьком 4 дітей, старша дитина має інвалідність з дитинства, у самого чоловіка – цукровий діабет. Усіх чотирьох, за інформацією «Кримської солідарності», російські силовики відвезли в управління ФСБ у Сімферополі. Адвокати активістів, стверджують, що їх не пускають в будівлю ФСБ.
Російські силовики публічно не коментують ситуацію.
Прокуратура і поліція АР Крим почали кримінальне провадження за фактом незаконних обшуків у будинках кримськотатарських активістів. У Представництві Президента України в АР Крим засудили ранкові обшуки російських силовиків у будинках кримських татар.
Обшуки у кримських активістів і журналістів
Після російської анексії Криму навесні 2014 року на півострові регулярно проходять обшуки у незалежних журналістів, громадських активістів, активістів кримськотатарського національного руху, членів Меджлісу кримськотатарського народу, а також кримських мусульман, підозрюваних у зв'язках із забороненою в Росії організацією «Хізб ут-Тахрір».