МЗС України вимагає від Росії скасувати сьогоднішнє рішення Південного окружного військового суду у білогірській «справі Хізб ут-Тахрір» і «негайно звільнити засуджених Енвера та Різу Омерова, Айдера Джеппарова, а також усіх незаконно утримуваних громадян України». Про це йдеться у заяві МЗС, опублікованій на офіційному сайті українського міністерства.
«Міністерство закордонних справ України висловлює рішучий протест у зв'язку з ганебним рішенням Південного окружного військового суду Російської Федерації від 12 січня 2021 року про засудження трьох громадян України – Айдера Джеппарова, Енвера Омерова і Різи Омерова у справі так званої «білогірської групи Хізб ут-Тахрір» за сфабрикованими звинуваченнями в «організації та участі в діяльності терористичної організації і насильницькому захопленні й утриманні влади». Вони були незаконно затримані на території тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим силовими структурами окупаційної адміністрації Росії 10 червня 2019 року та в порушення норм міжнародного права переміщені на територію Росії до Ростова-на-Дону», – підкреслили в МЗС.
У відомстві вважають, що досудове слідство і судовий процес проходили з «численними процедурними порушеннями та в умовах повного ігнорування наданих захистом доказів непричетності обвинувачених в інкримінованих діяннях, що вказує на політичну вмотивованість рішення» засудити кримчан на тривалі терміни.
«Зазначені вироки є черговим доказом використання російської судової системи, яка не має нічого спільного із правосуддям, для продовження політики переслідування кримських татар і придушень будь-яких ознак інакомислення в окупованому Криму», – зазначила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар.
У МЗС України закликали міжнародне співтовариство засудити застосування Росією «політичних переслідувань проти громадян України», а також – посилити політико-дипломатичний тиск «з метою звільнення незаконно затриманих нею українців і кримських татар».
«Росія повинна припинити системні політичні переслідування в тимчасово окупованому Криму і дотримуватися своїх зобов'язань як держава-окупант відповідно до міжнародного права», – підкреслили в міністерстві.
Реакції російської сторони на заяву МЗС України поки немає.
Суд у Росії 12 січня призначив покарання у вигляді позбавлення волі в колонії суворого режиму кримським татарам – фігурантам білогірської «справи Хізб ут-Тахрір». Так, Енвера Омерова засудили до 18 років, Айдера Джеппарова – до 17 років, Різу Омерова – до 13 років ув'язнення. Засуджені свою провину не визнають.
Український омбудсмен Людмила Денісова засудила цей вирок кримчанам.
Напередодні десятки кримськотатарських активістів вирушили з Криму до Ростова-на-Дону на засідання суду щодо оголошення вироку фігурантам білогірської «справи Хізб ут-Тахрір». Але ввечері 11 січня на Керченському мосту співробітники російської поліції під приводом перевірки документів утримували кримських татар усю ніч. Вранці всі вони змушені були повернутися назад до Криму.
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.