Десятки машин з кримськотатарськими активістами, які прямували з Криму до Ростова-на-Дону на оголошення вироку фігурантам білогірської справи «Хзб ут-Тахрір», з ночі 11 січня продовжують утримувати на Керченському мосту співробітники російської ДПС, повідомляють в об'єднанні «Кримська солідарність».
За останніми даними, на Керченському мосту заблокували проїзд 25 автомобілів, у яких понад 100 пасажирів.
«Затримані кримські татари по черзі залишають заяви на гарячу лінію МВС про вчинення співробітниками ДПС злочину проти затриманих. Співробітники ОМОНу лягли спати в машині», – повідомила дві години тому активістка «Кримської солідарності» Лутфіє Зудієва.
За її даними, серед утримуваних на мосту є ветерани кримськотатарського руху, одному з них – Усеїну Веліхаєву вночі стало зле – піднявся тиск, йому викликали швидку допомогу.
Вона також зазначила, що, незважаючи на те, що кримським татарам почали по черзі повертати документи – паспорти і технічні паспорти на транспортні засоби, їхати до Ростова-на-Дону активісти все ж таки не можуть.
«Їм дозволяють їхати тільки в одному напрямку – до Криму. Інакше машини заганяють в спеціальний відстійник для транспортних засобів», – написала у Facebook Зудієва.
Як зазначають активісти, цієї ночі на посту ДПС ДІБДР на Керченському мосту близько 9 години незаконно тримали близько 120 осіб – без гарячого пиття, їжі, при мінусовій температурі.
Про блокування кримських татар на Керченському мосту напередодні повідомляв голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Публічних офіційних коментарів представників російської поліції, ДПС щодо цієї ситуації немає. За словами активістів, співробітники ДІБДР пояснили свої дії «перевіркою наявності порушення правил дорожнього руху».
Аналогічним чином проїзд кримськотатарських активістів співробітники ДПС блокували в листопаді 2020 року. Тоді люди виїхали з Криму до Ростова-на-Дону на оголошення вироку фігурантам красногвардійської «справи Хізб ут-Тахрір». Після десятигодинного очікування люди повернулися до Криму.
11 січня в Південному окружному військовому суді в російському Ростові-на-Дону відбулось заключне судове засідання у білогірській «справі Хізб ут-Тахрір», на якому підсудні Енвер і Різа Омерови, а також Айдер Джеппаров виступили з останнім словом. 12 січня о 10:00 за місцевим часом заплановано оголошення підсумків у цій справі.
23 грудня 2020 року під час судового засідання в Південному окружному військовому суді в російському Ростові-на-Дону прокурори вимагали 19 років колонії суворого режиму, з них 3 роки – у в'язниці, 1 рік і 9 місяців обмеження після звільнення для Енвера Омерова і 13 років з відбуванням у колонії суворого режиму, з них 3 роки у в'язниці з обмеженням 6 місяців після звільнення для Різи Омерова. Айдеру Джеппарову – 18 років з відбуванням у колонії суворого режиму, з них 3 роки у в'язниці, 1 рік і 2 місяці обмеження після звільнення.
Українські правозахисні організації вимагають від Росії негайно звільнити всіх політв'язнів, у тому числі фігурантів білогірської «справи Хізб ут-Тахрір».
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.