«Не вписуються у тренди»: стилісти про шуби кримських чиновниць

Похід керченських чиновниць до ветеранів блокади Ленінграда завершився скандалом, який отримав резонанс далеко за межами півострова. У Криму та за тисячі кілометрів від нього вже кілька днів обговорюють норкові шуби представниць підконтрольної Росії влади Керчі, в яких вони роздають «блокадний хліб». Ми вирішили пригадати, хто ще в лавах кримської влади ходив до народу в хутрі та як їх оцінюють експерти моди.

Акцію з «блокадним хлібом» у Керчі проводили голова міськради Мая Хужина, її заступниця Лариса Щербула, депутат підконтрольного Росії парламенту Криму від Керчі Ірина Черненко, депутати міськради Вадим Кутузов і Роман Спесивцев, а також співробітники міськради. Всі вони тепер ризикують втратити посади. Звільнення всіх причетних до акції вимагає російський глава Криму Сергій Аксенов.

Представники керченської влади вручають блокадникам Ленінграда батони і медалі


Окрім власне ідеї дарувати хліб блокадникам Ленінграда, критики зазнав зовнішній вигляд жіночої частини чиновницької делегації. Майже всі вони (окрім, до речі, самої Маї Хужиної) прийшли до ветеранів у норкових шубах, які особливо виділялися на тлі скромних інтер'єрів ветеранських квартир і подарованого хліба.

Найбільше здивування у спостерігачів викликає те, що чиновниці не знімали свої шуби навіть в опалювальних приміщеннях. Пояснення, що відвідати потрібно було 11 ветеранів і не було часу роздягатися в кожній квартирі, провокують нові порції критики.

Крим.Реалії вивчили фотоархіви офіційних сайтів органів влади півострова і з'ясували, що керченські чиновниці ‒ не єдині, хто ходив до своїх виборців у шубах.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Керч: що не так з «єдиноросами» і хлібом для блокадників


Хутра у кримській владі

Після скандалу в Керчі в групі «Активне місто Саки» у Facebook з'явилося фото, на якому голова Сакської міськради Олена Мінакова вітає з 95-річчям ветеранку Тетяну Макогонову. На чиновниці ‒ теж шуба. Щоправда, в гості вона прийшла не з хлібом, а з тортом і квітами.

Взимку 2018 року в шубі інспектувала Сімферополь тепер уже ексголова адміністрації міста Наталія Маленко.

Ексголова адміністрації Сімферополя Наталія Маленко інспектує місто


У такому вигляді тоді ще чиновниця перевіряла стан дорожнього полотна на відремонтованих вулицях.

Нинішня голова Сімферополя Олена Проценко поки не демонструвала народу шубу. А на інспекцію міста і в гості до сімферопольців ходить у скромнішому вбранні.

Активно критикує керченських чиновниць депутатка Держдуми Росії від Криму Наталія Поклонська. «Ну треба ж хоч іноді голову вмикати! Нормальну людину злість бере, коли вона бачить ці знімки. Стоять тітки в шубах ‒ видно, життя у них, м'яко кажучи, далеко не бідне. А поруч ‒ бабулька в халаті, яка тримає в руках цей батон. Чим ближчий День Перемоги, тим більше таких безглуздих і образливих ситуацій ми побачимо», ‒ написала вона у Facebook.

Ну треба ж хоч іноді голову вмикати!
Наталія Поклонська

Хоча зовсім недавно вона й сама демонструвала цілий набір своїх шуб, серед іншого і спілкуючись зі своїми виборцями. На початку 2018 року депутатка проводила прийом громадян у Білогірську, сидячи у громадській приймальні «Единой России» у шубці.

Наталія Поклонська у шубці приймає громадян у громадській приймальні «Единой России»


А в 2019 році депутатка в шубі вітала кримчан з Різдвом Христовим, позуючи на відео на тлі ікон у прокурорській каплиці святих царствених мучеників страстотерпців у Сімферополі.


Також у колекції депутатки є ще одна шуба, яку вона вигулювала в Москві.

«Є негласний закон ‒ бути простішими»

Шуби кримських чиновниць на прохання Крим.Реалії оцінила російська стилістка та фешн-журналістка Маргарита Некратова. Вона навчалася в італійських майстрів у сфері моди і стилю. Зараз надає послуги з підбору гардеробу та складання карти стилю в Томську (Сибір).

Стилістка Маргарита Некратова


Вона зазначила, що серед її забезпечених знайомих діє негласне правило «бути простішими».

Забезпечені самодостатні люди розуміють, що на розмову з клієнтом, у якого проблеми, іти в норковій шубі неправильно. Є негласний закон, що в таких ситуаціях потрібно бути простішими
Маргарита Некратова

«Забезпечені самодостатні люди розуміють, що на розмову з клієнтом, у якого проблеми, іти в норковій шубі неправильно. Є негласний закон, що в таких ситуаціях потрібно бути простішими. Щодо етичної сторони питання також важливо, що зараз у всьому світі навіть будинки високої моди намагаються відмовлятися від натурального хутра, оскільки діє тренд на екопродукцію, при виробництві якої не завдається шкода природі, не вбивають тварин. З іншого боку, у Росії поки ще є категорія людей, для яких шуба ‒ це важливий для них показник достатку, добробуту та статусу. Хоча більшість цих шуб анахронічні й не вписуються в сучасні фасони. Тому людина має сама для себе вирішувати, носити чи не носити шубу та якою вона має бути», ‒ говорить стилістка.

Хутра керченських чиновниць, що стали приводом для скандалу, Маргарита Некратова називає «стандартними середньої якості».

Фото з акції з батоном


«Їх не можна назвати жахливими, вони, наскільки видно з фотографії, без непотрібних деталей. На одній пані шуба з використанням міксу хутра різного походження (на Ірині Черненко ‒ КР). Це, мабуть, основна претензія до виробів як таких. Але існують ще такі нюанси, які жінки не враховують. По-перше, шуба візуально додає віку власниці. По-друге, хутро як матеріал повнить. І якщо пані більша за 46-й розмір, та ще невисокого зросту, шуба може додати не тільки років, але й кілограмів», ‒ пояснила Маргарита Некратова.

Прикладом невдалого поєднання комплекції та фасону стилістка назвала шубу Наталії Маленко: «Утримаюся від коментарів з приводу якості шуби. Наскільки це красиво, кожен, хто бачить цю фотографію, нехай вирішує сам. Точно ця шуба не робить свою власницю витонченішою і точно не підкреслює найкращим чином усі переваги зовнішності».

Невдалими «з точки зору сучасних трендів» вона назвала й шуби Наталії Поклонської. «Вони тісні, з використанням зайвих деталей. І, повертаючись до етикету, негарно перебувати в опалюваному приміщенні в шубі. Шуба ‒ це верхній одяг і її потрібно знімати, особливо на публічних заходах», ‒ пояснила стилістка.

«Цілком актуальною» експертка вважає лише одну шубу депутатки з представленої вище колекції ‒ на відео в прокурорській каплиці. Але вона, на думку експерта, не відповідала місцю перебування депутатки. «Простора, звичайна шуба, її точно можна поєднувати з великою кількістю предметів одягу та різними аксесуарами. Оскільки сама її власниця невелика, ця шуба її не повнить. Колір вдалий у виробу, господині личить. Але релігія привертає нашу увагу до інших цінностей, тому модничати на тлі ікон ‒ все-таки моветон. Інші для цього майданчики існують», ‒ пояснила Маргарита Некратова.

«Судити нема за що»

Російський історик моди, викладач програми професійної перепідготовки «Теорія& індустрія моди» в Московському держуніверситеті імені Ломоносова, експерт програми «Модний вирок» Олександр Васильєв вважає, що керченські чиновниці не можуть бути покарані за зовнішній вигляд.

Звичайно, якщо чиновники йдуть до незаможних, а у них шуба з соболя, це нетактовно
Олександр Васильєв

«У Росії немає спеціального дрес-коду для держслужбовців, їм ще не видали шинелі із золотими ґудзиками та ременем, як у сталінські часи, вони мають право ходити в чому їм заманеться. Якщо немає указу про уніформу, то судити їх нема за що. Звичайно, якщо чиновники йдуть до незаможних, а у них шуба з соболя, це нетактовно. Але важливо зазначити, що в Керчі, де стався скандал, тепло. І шуби при плюсовій температурі ‒ це дивно. А ось те, що вони не захотіли роззутися (у квартирах ветеранів ‒ КР) та зняти верхній одяг, це вже питання хорошого тону», ‒ сказав він Крим.Реалії.

Історик моди Олександр Васильєв


Олександр Васильєв також зазначає, що використання натуральних шуб у гардеробі не відповідає сучасним трендам. «Зараз шуби не в тренді, тому що всесвітнє потепління, і всі ходять в екохутрі ‒ «вовні» свіжовбитого чебурашки. Але якби у нас було похолодання, то в екохутрі не пройти. Тому багато що залежить від регіону і погоди. Якщо ж говорити про етичну сторону питання, то всім, хто їсть рибу, курку, телятину тощо, можна носити натуральні шуби. А ось веганам ‒ не можна», ‒ пояснив експерт.

Модні експерти радять замінювати шуби з натурального хутра виробами з сучасних матеріалів: куртками з утеплювальними наповнювачами, утепленими зимовими пальтами, одягом з матеріалів, що імітують замшу, шубами зі штучного хутра.