ФЕОДОСІЯ – Є дива. У першу добу пожежі у Феодосії ніхто з кримської влади не сказав, що стало причиною пожежі на нафтобазі. Звісно, в соцмережах триндять, що «прилетіли укр-безпілотники і ось!». Але офіційної інформації нема. Чому? Це дивно! Зазвичай верещали, навіть якщо тих безпілотників і близько не було, – а тут тиша.
Підозріло. Ще місцеві жителі, які чули вибухи тієї ночі, однозначно сказали: це не було роботою ППО. Вибухи інші. Ракету ППО спочатку чуєш, потім вибух. А тут звуки були інші, глухі вибухи. Я тут не фахівець, на жаль.
А що думають місцеві жителі? Це коротка теза у моїх розмовах із феодосійцями.
Так, є мінуси:
– Ось уже добу перекрито проїзд із Феодосії до сусіднього селища Приморське (немаленьке, до речі, селище), – дорога йде туди повз цю нафтобазу. Звідти люди їздять на роботу до Феодосії, цією дорогою туристики їздили з мосту до Феодосії. А тепер городами, через трасу Таврида, через село Владиславівка, часу сильно додає;
– Скасовували поїзди до Феодосії (їх дві на добу з Москви). І ще 5 місцевих, званих електричками, але вони саме потяги, і тільки не смійтеся, у цих електричках 3 (три!) вагони. А навіщо більше, якщо люди в них майже не їздять;
Та й була паніка. На сході Криму не часто вночі звуки вибухів. Два-три рази на рік, – це такі, щоб прокинутися і думати: «Ух ти, а що це?»
Ось у грудні минулого року військовий порт отримав по кораблю, – ось це було так, три вулиці без шибок, скрізь уламки якихось залізяк, в Арку Доброго генія потрапило. Ось це відчулося. А тут від центру далеко, вдалині глухі вибухи...
Ще була паніка: велика ж нафтобаза, одна з найбільших у Криму, то чи не буде тепер проблем із бензином, скажімо, у Криму? Напевно, саме через цю базу було постачання палива. Але тут місцева влада різко і оперативно сказала: ні, бензину в Криму вистачить ціни не зростатимуть! (До речі, треба буде спостерігати).
Є у місцевих пофігізм і його більше:
– Ця нафтобаза років п'ять як уже не працює, податків жодних не платить. Ну згоріла – так чистіше буде.
– То вона ж уже згоріла навесні? Ні? А, ну я не зрозумів, там же поряд пожежа була.
А пожежа таки була, і навесні, і минулого року щось поряд горіло, – але ж нам завжди казали, що побутова пожежа. Що хтось, проїжджаючи повз, кинув недопалок. Або там садівник вирішив спалити траву, а вогонь перекинувся, чи...
Зрозуміло, зі стусану, те, що ми раніше називали санепідстанцією, а тепер воно зветься Росспоживнагляд, «організував моніторинг відбору проб повітря в зоні нафтобази». Навіть не сумнівайтеся, що всі аналізи є позитивними. Виникає питання: а якого тоді місцева влада вивозила звідти 300 осіб, які мешкають поряд? Щоправда, до місць запропонованої ним дислокації прийшли лише вісім осіб, решта роз'їхалися друзями-знайомими, але все ж таки? Якщо все гаразд, якщо повітря чисте (ну ви на фото бачите ці стовпчики диму) – навіщо ж було відселяти?
Ось ще із соцмереж: «Сьогодні двоє пацанів на залізничному мосту в районі автовокзалу знімали фото нафтобази, що горить. Озиралися на всі боки, мабуть, усвідомлювали, що це недобре, м'яко кажучи. До кадрів могли потрапити об'єкти транспортної інфраструктури залізниці. У Криму заборонено фото- та відеозйомку таких об'єктів. Батьки, проведіть розмову зі своїми дітьми...»
І так. По-перше, стовпи диму це новина, і це красиво! А спробуй сфотографувати ось ці стовпи диму інакше? Підійти ближче, – така ж заборонена зона. Знімаєш із гірки чи з мосту, – до кадру обов'язково потрапляє залізниця з її вагончиками. І так, за ухваленим у Криму законом знімати залізницю, поїзди, вагони – заборона (до речі, а чому? Але про це іншим разом).
Тепер, власне, про саму нафтобазу. Побудована в 1938, перебудована в 1973, і в 1990-ті справді приносила великий внесок у життя Феодосії. І робочими місцями, і податками до бюджету. Ще й у 2016 щось приносило, але все менше, менше. А у 2019 її Крим продав (нафтобазу тоді вже було переведено у власність Криму) комусь мало зрозумілому, писав «Комерсант».
З тої пори ніяких податків, мінімум співробітників, ніякого нафтообігу.
Я взагалі дивуюся, що там горить другу добу, резервуари ж порожні. Ну, якісь залишки були, догоряють.
Ось у Ростові горіла нафтобаза, – так чотири доби горіла, це я розумію, повна була. Ну, почекаємо, може, і наша ще погорить, може, ми про неї чогось не знали.
А так, – на пару днів розваги місцевим мешканцям: «Дивися, який дим, все ще горить!»
Армен Хачатуров, блогер із Феодосії (ім'я та прізвище автора змінено з метою безпеки)
Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.