«Я впевнено кажу: те, що сьогодні відбувається у Криму, – це класичні політичні репресії, це та сама депортація, але в інших гібридних методах», – каже Муміне Салієва, кримськотатарська активістка. Вона живе у Бахчисараї, виховує чотирьох дітей, займається правозахисною діяльністю. У цьому матеріалі Крим.Реалії читайте про історію родини Салієвих, яка в 2014 році вирішила залишитися в на півострові та боротися за права свого народу в анексованому Криму.
Муміне Салієва – кримськотатарська правозахисниця та активістка, засновниця проєкту «Кримське дитинство», який допомагає дітям, які втратили батьків у результаті репресій Росії. Муміне живе у Бахчисараї, виховує чотирьох дітей, займається правозахисною діяльністю.
Сейран Салієв – філолог турецької та кримськотатарської мов, до арешту – екскурсовод, кримськотатарський активіст і громадянський журналіст, у 2017 році його затримали співробітники ФСБ.
Звинуватили у причетності до забороненої в Росії організації «Хізб ут-Тахрір» («Хізб ут-Тахрір» – міжнародна політична партія та релігійна організація; в Україні, як і в більшості країн, організація діє легально – ред.).
2020 року російський Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Сейрана Салієва до 16 років позбавлення волі нібито за «участь у діяльності терористичної організації, підготовку до насильницького захоплення влади та заклики до терористичної діяльності». Пізніше термін скоротили до 15 років.
Сейран і Муміне одружилися 2006 року в Криму
«Інвалідом дочка стала після арешту батька»
У квітні Муміне Салієва опублікувала в соцмережах лист свого чоловіка Сейрана Салієва, який уже 8 років відбуває покарання в російській в'язниці в Тульській області.
Я не втрачаю надії, що настане день і відчиняться двері цих в'язниць, і ми вийдемо, піднявши головиСейран Салієв
У листі кримськотатарський активіст вітає всіх із мусульманським святом Ораза Байрам і дякує кримським татарам за підтримку.
«Я безмежно дякую Аллаху за мій хоробрий і справедливий народ, який поряд зі мною. І я не втрачаю надії, що настане день і відчиняться двері цих в'язниць, і ми вийдемо, піднявши голови, а всі тирани та вороги з волі Аллаха згинуть. І, звичайно, ці дні перемоги близькі. І я, наскільки вистачить сил, продовжу цей шлях мирної боротьби, оскільки підсумок цієї боротьби – перемога!» – написав він у листі з виправної колонії №7.
Скриншот сторінки у ФБ Муміне Салієвої
Зв'язок із Сейраном дуже обмежений суворими тюремними правилами. Чотири місяці Сейран був у ШІЗО у суворих умовах тримання, дзвінки йому були заборонені, поспілкуватися він зміг із дружиною лише в березні.
Травма вдарила по її колінах: ноги – це шлях, доля. Вона без батька не бачила сенсу життяМуміне Салієва
«Дзвінки дозволені лише в індивідуальному порядку. Пишеш заяву та пояснюєш мотив дзвінка. І лише потім вирішують, дозволити чи ні. Сейран пояснив важливість дзвінка тим, що він 4 місяці був у повній ізоляції і нічого не знає про стан здоров'я доньки: Самії має інвалідність», – розповіла Муміне.
Інвалідом дочка стала після арешту батька, каже її мати. Дівчинці було вісім років, коли на її очах затримали батька. Співробітники ФСБ поводилися грубо і відкинули Самію до стіни. Вона була дуже прив'язана до батька, пережила стрес, травму і через кілька днів у Самії набрякли коліна.
«Дочки поставили діагноз «ювенільний ідіопатичний артрит». Травма вдарила по її колінах: ноги – це шлях, доля. Вона без батька не бачила сенсу життя. Ми періодично їздимо на лікування до Туреччини. Вона вже 8 років на онкоін'єкціях», – каже Муміне.
Як наслідок – у Самії виникло ще одне захворювання, кефоз – деформація хребта. Дитина вже протягом року 23 години на добу перебуває в корсеті Шено. Часто їздять на процедури і до лікарів у Сімферополі.
Муміне Салієва з дочками. Самія і Сафіє читають листи Сейрана з колонії
Перше короткострокове побачення Салієвим дозволили через скло лише за півтора року після затримання Сейрана. Дзвінки були заборонені. А їхня перша зустріч без ґрат відбулася в колонії через п'ять років. Тоді він уперше побачив дітей. З липня 2024 року дзвінки Сейрану не дохволяли, оскільки його помістили у суворі умови покарання.
«Так ось ти який, бабашка»
Коли Сейрана заарештували у 2017 році, його наймолодшій дочці Сафіє було лише 6 місяців. Вперше батька у виправній колонії вона побачила, коли їй було вже шість років.
«Сафіє всю дорогу, а це два дні шляху поїздом, питала: «Де ж бабашкін (тут, татів, від кримськотатарського баба – тато, батько – ред.) будинок, татів будинок?». В її уявленні – він якийсь супергерой, який живе десь у своєму супербудинку. І вона: «Де вже бабашкін будинок? Коли ми вже приїдемо? І вона бачить ранкове шикування в'язнів, вона бачить співробітників колонії із собаками. І вона ось так стоїть, у неї губи тремтять: «Ана (мама – ред.), це ж не бабашкін будинок, це ж в'язниця», – згадує Муміне.
Перша зустріч Сейрана Салієва з дочкою на побаченні в колонії
Муміне дуже емоційно розповідає про ту зустріч Сейрана з дочкою, яку він не бачив майже 6 років.
Він плакав, вона цілує його і витирає сльозиМуміне Салієва
«І вона ось так підходить і його за ноги ось так обіймає, ось так піднімає голову до нього, і каже: «Так ось ти який, бабашка». І він її піднімає, починає обіймати, вона з його борідкою грає. Він плакав, вона цілує його і витирає сльози. І потім уже, коли ми повернулися з побачення, він мені написав у листі: я, каже, найбільше боявся відчути дистанцію між нею та мною», – розповідає Муміне.
Сейран дякував Муміне за те, що вона змогла прищепити любов дочки до нього крізь відстань, крізь розлуку, крізь відсутність зустрічей.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Знімали нові реалії. Кримські журналісти у катівнях ФСБ«Ми продовжуватимемо бути в Криму зі своїм народом»
Після окупації та анексії Криму російська влада почала проводити масштабні обшуки та заарештовувати кримських татар. Потрясінням для громадськості Бахчисарая стала масова хвиля обшуків у будинках бізнесмена, будівельника, відомого кухаря, стоматолога, розповідає Муміне. Були затримані Зеврі Абсеїтов, Ремзі Меметов, Рустем Абільтаров та Енвер Мамутов.
«Це справді шокувало Бахчисарай. Тоді чоловік поїхав у місцеву мечеть і в гучномовець промовив: шановні жителі, співвітчизники, в будинках таки-то, у таких кримських татар відбуваються обшуки. І ось тоді стосовно чоловіка було порушено перше адміністративне провадження – штраф за організацію несанкціонованого мітингу», – згадує дружина Сейрана Салієва.
Бахчисарай. Архівне фото
Після цього подружжя обговорювало, що такі арешти та адмінсправи – все це спрямоване на те, щоб зупинити діяльність кримськотатарських активістів або вигнати їх за межі Криму.
«У нас були дискусії щодо того, чи він готовий до того, що відбудеться переформатування адміністративних проваджень і це виллється вже у кримінальну справу. І він спитав у мене: «А ти готова?». Я йому сказала: «Якщо ти готовий, то я готова». Я по його очах зрозуміла, що він готовий», – згадує Муміне.
Муміне запитала тоді чоловіка: «Де будемо далі жити – у Криму чи за межами Криму?». І він відповів упевнено: «Ми продовжуватимемо бути у Криму зі своїм народом».
11 жовтня 2017 року ФСБ, ОМОН із собаками прийшли з обшуком у будинок Салієвих.
Сейран Салієв під час арешту. Скриншот із відео ФСБ РФ. 2017 рік
«Поряд із його прізвищем слідчий зачитав ще 5 прізвищ. Серед затриманих були: Сервер Зекір'яєв, учитель фізкультури, батько 13 дітей; Марлен Асанов, відомий у місті ресторатор, господар етнографічного кафе-ресторану «Салачик»; Ернес Аметов, Тимур Ібрагімов, Мемет Бєлялов. Це були бахчисарайські активісти, бізнесмени, політологи – відомі своєю активною позицією», – розповідає Муміне.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «КримSOS» опублікувала список кримських журналістів, які з 2014 року зазнають переслідувань з боку РФ«Нас можна вбити, але неможливо зламати»
За версією слідства, провина затриманих кримських татар полягала у причетності до діяльності партії «Хізб ут-Тахрір» у Криму. Причиною арешту чоловіка Муміне називає його активну громадянську позицію.
«По суті, за журналістську діяльність чоловіка, за його висвітлення тих судових процесів, що відбувалися у Криму, за його участь у громадських кампаніях із захисту політв'язнів. Це і є справжня причина. Твоя віра, твоя позиція, твоя релігія і твоя активна діяльність», – впевнена Муміне.
Винесення вироку Сейрану Салієву (перший ліворуч) у Південному окружному військовому суді в Ростові-на-Дону. Росія, 2020 рік
В останньому слові в суді Сейран сказав, що кримськотатарський народ не погодиться з такою реальністю.
Я і мій народ із цією реальністю не погодилися і не зламаємося, нас можна вбити, але неможливо зламатиСейран Салієв
«Я і мої семеро товаришів перебуваємо в катерининських казематах за нашу активну позицію, за те, що ми не мовчимо, бачачи свавілля влади стосовно нашого народу. Те, в чому нас звинувачують, а саме – в тероризмі, жодного стосунку до нас не має, тому що ми – правовірні мусульмани і ми не приймаємо терор на відміну від тієї держави, яка сьогодні нас ув'язнює на тривалі терміни. Я і мій народ із цією реальністю не погодилися і не зламаємося, нас можна вбити, але неможливо зламати. Я закінчив», – сказав Сейран 16 вересня 2020 року в Південному окружному військовому суді у Ростові-на-Дону.
Російські силовики проводять обшуки та затримання у Бахчисараї, Крим. Архівне фото. Скриншот із відео
Сотні киримли (одна із самоназв кримських татар – ред.) заарештовані за різними політичними мотивами та статтями, каже Муміне. Багато хто залишає Крим, і це ніщо інше, як депортація кримськотатарського народу, тільки вона набула нових гібридних форм.
«Я говорю це твердо, про те, що те, що сьогодні відбувається, це класичні політичні репресії, це та сама депортація. Сотні людей примусово етапували з Криму до російських в'язниць і колоній. Сотні людей вимушено виїхали за межі Криму, ще сотні чоловіків – під загрозою повторних етапів мобілізації теж залишають Крим. І це така невидима депортація, це одна з форм тієї ж депортації, тільки в інших, гібридних методах», – впевнена Муміне.
1944 року за наказом Сталіна весь кримськотатарський народ депортували з його рідної землі – Криму. Тільки внаслідок розпаду СРСР більшість кримських татар змогли повернутися назад на батьківщину. Але після російської окупації та анексії півострова кримських татар знову фактично виживають із Криму.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Люди тікають, хто як може». Як Росія витісняє кримчан із КримуРоскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.