Після обшуку ‒ в лікарню: як російські силовики приходили до голови міськради Євпаторії

Голова російської міськради Євпаторії Олеся Харитоненко. Колаж

Російські силовики приходили до голови міськради Євпаторії Олесі Харитоненко. У слідчих є питання до неї у зв'язку з операціями з міською землею, стверджують кримські та російські ЗМІ. Це вже другий обшук цьогоріч у владі курортного міста. Сама Олеся Харитоненко поки публічно не відреагувала на подію. Крим.Реалії спробували з нею зв'язатися. Що з цього вийшло й чого очікувати після обшуків, розповідаємо в нашому матеріалі.

Олеся Харитоненко беззмінно займає свою посаду з вересня 2014 року. Тоді в межах формування в Євпаторії російських органів влади депутати одноголосно обрали її головою підконтрольної Москві міської ради міста. Вона пережила двох мерів, а торік стала депутатом російського парламенту Криму. Окрім того, Олеся Харитоненко є членом президії політради кримської організації російської партії влади «Единая Россия» та входить до складу Ради з розвитку місцевого самоврядування при президенті Росії. За останні декілька років голова міськради Євпаторії мала можливість неодноразово спостерігати за силовими акціями в стінах відомства, коли в наручниках забирали її колег. Тепер же кримські та російські ЗМІ повідомили про затримання й самої Олесі Харитоненко.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Крим.Реалії запустили оновлений новинний додаток

«Ніхто не зможе уникнути відповідальності»

Про те, що силовики затримали голову Євпаторійської міськради, упродовж усього дня 5 жовтня написали багато кримських і російські ЗМІ. Серед них ‒ провладний кримський телеканал «Крым 24». За його інформацією, 5 жовтня в її кабінеті проводився обшук, який завершився затриманням чиновниці.

Голова російської міськради Євпаторії Олеся Харитоненко (праворуч)

Інші ЗМІ пишуть, що разом з Олесею Харитоненко був затриманий і голова російської адміністрації Роман Тихончук. Хоча в день «затримань» на його сторінках у соцмережах з'являлися фото з ним на заходах.

Голова російської адміністрації Євпаторії Роман Тихончук

Кримський активіст Олександр Таліпов стверджує, що «затримання в Євпаторії» пов'язані «з незаконним оформленням земель, сума збитку понад 7 мільярдів рублів».

Ніхто не зможе уникнути відповідальності, недоторканних немає
Сергій Аксенов

У міськраді Євпаторії, своєю чергою, заперечували затримання Олесі Харитоненко. Силові структури Криму другу добу мовчать. Однак слідчі дії щодо Олесі Харитоненко підтвердив російський глава Криму Сергій Аксенов.

«Процес посилення контролю за діяльністю посадових осіб усіх рівнів буде продовжений. Це постійна системна робота, і ніхто не зможе уникнути відповідальності, недоторканних немає», ‒ наголосив він.

«Була в кабінеті, зараз зв'язку немає»

6 жовтня Крим.Реалії намагалися зв'язатися з Олесею Харитоненко телефоном, але вона на дзвінки не відповіла.

У приймальні міської ради Євпаторії нам повідомили, що вона з минулого тижня перебуває на лікуванні в лікарні Євпаторії та підтвердили минулі обшуки.

«Слідчі дії проводилися, Олеся Вікторівна була в кабінеті, була присутня й потім назад повернулася до лікарні. Вона перебуває на лікуванні, з нею зв'язку зараз немає», ‒ повідомили Крим.Реалії у приймальні Олесі Харитоненко.

Нарада співробітників російської адміністрації Євпаторії

На сторінці Олесі Харитоненко в фейсбуці зберігається робоча активність. Від її імені продовжують постити повідомлення про міські заходи. Але на супровідних фото самої голови міськради немає.

6 жовтня у пресслужбі кримського управління ФСБ підтвердили російському «Коммерсанту» факт проведення слідчих дій у міськраді Євпаторії, але наголосили, що ніхто не затриманий.

Олеся Харитоненко

Агентство «Крыминформ», близьке до кримської влади, повідомило, що Олесю Харитоненко підозрюють у «зловживанні посадовими повноваженнями» (стаття 285 Кримінального кодексу Росії) через «зміну цільового призначення земельної ділянки під будівництво житлового будинку».

За інформацією «Крым 24», питання у слідчих до Олесі Харитоненко виникли через зміну статусу рекреаційної землі для будівництва багатоповерхівок.

Але всі ці версії базуються тільки на інформації від джерел цих ЗМІ. Офіційних підтверджень цього від силових органів немає.

Від Філонова до Харитоненко

Цьогоріч до влади Євпаторії російські силовики приходять вдруге. Раніше в наручниках з адміністрації виводили двох чиновників, які опинилися під слідством за звинуваченням у перевищенні посадових повноважень та отриманні хабаря: начальника департаменту майнових і земельних відносин адміністрації Євгена Локаєца та першого заступника голови адміністрації міста Кирила Вавренюка. Вони провину не визнають.

Торік за звинуваченням у перевищенні посадових повноважень із заподіянням тяжких наслідків заарештували начальника департаменту міського господарства адміністрації Євпаторії Андрія Тюрягіна. Публічна позиція затриманого про звинувачення на свою адресу невідома.

Нинішній обшук в органах влади Євпаторії – четвертий за останні два з половиною роки. Найгучнішим було затримання ексголови російської адміністрації Євпаторії Андрія Філонова у 2019 році зі звинуваченням у перевищенні посадових повноважень із заподіянням тяжких наслідків. Олеся Харитоненко давала свідчення у цій справі як свідок із боку обвинувачення.

Ексголова російської адміністрації Євпаторії Андрій Філонов (ліворуч) і голова російської міськради Євпаторії Олеся Харитоненко

Андрея Філонова визнали винним і засудили до трьох років та восьми місяців колонії-поселення. Він провину не визнав, але під час апеляційного оскарження йому посилили вирок до шести з половиною років позбавлення волі.

5 жовтня касаційний суд загальної юрисдикції в російському Краснодарі, розглянувши касаційну скаргу Андрія Філонова, зберіг йому збільшений термін ув'язнення. Цього ж дня у міськраді Євпаторії пройшли нові слідчі дії.

«Слідчий комітет почав «просівання» керівництва Криму»

Події в адміністрації Євпаторії логічно вкладаються в загальний ланцюжок подій, пов'язаних із зачищенням місцевої влади на півострові. В останній місяць один за одним залишають свої посади голови адміністрацій кримських регіонів. Це пов'язують із «продовженням міжусобної війни за вплив» між Сергієм Аксеновим та спікером російського парламенту Криму Володимиром Константиновим. Про неї в Криму говорять ще з 2014 року. Але самі Аксенов і Константинов це заперечують і стверджують, що між ними ‒ «повне взаєморозуміння».

Український журналіст, політичний оглядач Віталій Портников розглядає арешти та обшуки у кримських чиновників як процес їхнього витіснення заради майбутньої зміни еліт.

Віталій Портников, український журналіст і політичний оглядач

Товариші зі Слідчого комітету почали повільне, але неухильне «просівання» керівництва Криму
Виталій Портников

«Люди з «ближнього кола» Путіна не для того скуповували кримські підприємства й виноградники, щоб дозволити й надалі здійснювати контроль над Кримським півостровом місцевим діячам такого штибу. Та й хто поважає зрадників, особливо в ЧК? Тому товариші зі Слідчого комітету почали повільне, але неухильне «просівання» керівництва Криму, яке, думаю, лише прискорюватиметься з часом і завершиться зміною верхівки керівництва окупованого регіону», ‒ вважає він.

Подальший сценарій, за словами журналіста, призведе до того, що керувати Кримом «приїде людина з Москви, можливо ‒ у погонах, можливо ‒ з близького кола Путіна або просто з його охорони».

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.