Доступність посилання

ТОП новини

«Клани влади гризуть один одного». Чому в Євпаторії заарештовують чиновників


Аксьонов і Константинов на тлі Путіна. Колаж
Аксьонов і Константинов на тлі Путіна. Колаж

В Євпаторії –​ курортному місті на заході Криму –​ спалахнув черговий корупційний скандал. Російські силовики затримали ексзаступник голови російської адміністрації Євпаторії Кирила Вавренюка за звинуваченням в отриманні хабаря. Він став третім за рахунком представником місцевої влади, якого силовики виводять в наручниках за останні два роки. Крим.Реалії пригадали, хто за цей час опинився за ґратами та розбиралися, що не так з Євпаторією.

Про затримання ексзаступника голови адміністрації Євпаторії повідомили в кримському управлінні Слідкому Росії. На цей момент у справі фігурують двоє людей– крім ексчиновника заарештований також підприємець, через якого той нібито отримував хабар.

Однак вони не перші, до кого останнім часом приходять силовики.

Місто Євпаторія на мапі Криму
Місто Євпаторія на мапі Криму

«Хабар нерухомістю через посередника»

Слідчими в Євпаторії встановлено, що підозрюваний, перебуваючи на посаді першого заступника голови адміністрації міста Євпаторія, навесні 2018 року «отримав через посередника хабар у великому розмірі у вигляді об'єкта капітального будівництва».

За інформацією Слідкома, «хабар передавався за затвердження схеми розташування земельної ділянки на кадастровому плані території і його попереднє погодження в оренду без проведення торгів з земель, які перебувають у користуванні міста».

Прізвище затриманого ексчиновника у відомстві не розголошують. Однак місцеві ЗМІ пишуть, що мова йде про Кирила Вавренюка, який до недавнього часу обіймав посаду заступника голови адміністрації Євпаторії і опікувався сферою майнових та земельних відносин. Він покинув свою посаду наприкінці листопада напередодні обшуку.

Кирило Вавренюк (в центрі)
Кирило Вавренюк (в центрі)

На цей час ексчиновник перебуває під арештом. Підконтрольний Росії Євпаторійський міський суд обрав йому запобіжний захід у вигляді утримання під вартою на два місяці. За даними суду, ексчиновник підозрюється в отриманні хабаря (п. «В» ч. 5 ст. 290 Кримінального кодексу Росії).

На відео, оприлюдненому виданням «Крыминформ»​, близьким до російського уряду Криму, під час обшуку у ексчиновника знаходять українські закордонні біометричні паспорти.

Незабаром після затримання Кирила Вавренюка російські силовики заявили про наявність в цій справі посередника –​ підприємця, який «навесні 2018 року одержав у володіння у вигляді хабаря об'єкт капітального будівництва по вулиці імені 9 Травня Євпаторії і далі сприяв досягненню угоди між першим заступником голови адміністрації Євпаторії, якому призначалася нерухомість, і хабародавцем».

У відомстві стверджують, що через посередника ексчиновник «отримав хабар у вигляді нерухомості». Підприємець теж заарештований. Його прізвище не названо. Тому і дізнатися його позицію в цій справі поки теж неможливо.

Нам також не вдалося дізнатися позицію Кирила Вавренюка і його захисту.

«Зрадників видно завжди»

Колишній прокурор Євпаторії і багаторічний співробітник органів прокуратури Кирило Вавренюк був одним з ключових свідків у справі ексголови російської адміністрації Євпаторії Андрія Філонова, обіймаючи посаду його першого заступника.

Затримання голови російської адміністрації Євпаторії Андрія Філонова після обшуків в будівлі мерії
Затримання голови російської адміністрації Євпаторії Андрія Філонова після обшуків в будівлі мерії

Він був затриманий у квітні минулого року співробітниками російських спецслужб у себе вдома. Відносно Андрія Філонова було порушено кримінальну справу за частиною 3 статті 286 Кримінального кодексу Росії (перевищення посадових повноважень із заподіянням тяжких наслідків).

За версією слідства, загальний збиток від дій колишнього чиновника становить близько 80 мільйонів рублів. Ексголову адміністрації Євпаторії звинувачують в тому, що він змінив призначення земельних ділянок у місті загальною площею близько 14 гектарів для подальшої їх передачі в оренду за заниженою вартістю.

За другим епізодом слідство стверджує, що Андрій Філонов неправомірно передав майно муніципального підприємства «Курорторгсервіс»​ комерційному підприємству.

Андрій Філонов і його захист це заперечують і заявляють, що ексчиновника переслідують з політичних мотивів.

У цих людей є особисті мотиви – обплювати мене з метою усунення з посади мера
Андрій Філонов

Ексголова стверджує, що звинувачення проти нього сформоване на свідченнях його тепер уже колишніх заступників і згадував у суді, в тому числі і Кирила Вавренюка.

«У цих людей є особисті мотиви –​ обплювати мене з метою усунення з посади мера і завдання мені репутаційного збитку. Я буду відстоювати свої честь і гідність, а також ділову репутацію до самого кінця», – заявляв він відразу ж після затримання.

Після арешту Андрія Філонова Кирило Вавренюк виконував обов'язки мера міста, поки цю посаду не зайняв нинішній голова адміністрації Роман Тихончук.

Ексзаступник голови російської адміністрації Євпаторії Кирило Вавренюк
Ексзаступник голови російської адміністрації Євпаторії Кирило Вавренюк

Андрій Філонов через рідних заявив, що ні на кого з причетних до його справи не тримає зла, оскільки «це політика».

Зрадників видно завжди і відразу. Просто не треба тішити себе ілюзіями щодо їхньої «світлої сторони»
Андрій Філонов

«Зраджують завжди ті, хто поруч і чию душу з'їдає заздрість! Вони не хочуть бути на твоєму місці – «після тебе». Вони хочуть бути там «замість тебе»! Зрадників видно завжди і одразу. Просто не треба тішити себе ілюзіями щодо їх «світлої сторони», –​ міркує він про зрадників.

Раніше ми намагалися отримати позицію Кирила Вавренюка про його участь у справі Андрія Філонова. Але нам це не вдалося –​ в офісі російської адміністрації Євпаторії нас кілька разів відмовлялися з'єднувати з ним, посилаючись на те, що він або у відрядженні, або на нарадах.

У жовтні Андрія Філонова засудили до трьох років і восьми місяців колонії-поселення. Він провину і вирок не визнав і подав апеляційну скаргу.

«Затримання чиновників у Євпаторії стало справою звичайною»

Влітку цього року у Євпаторії стався ще один скандал –​ співробітники ФСБ затримали начальника департаменту міського господарства російської адміністрації міста Андрія Тюрягіна за звинуваченням у перевищенні посадових повноважень із заподіянням тяжких наслідків. Зокрема, за версією слідства, він підписав фіктивні акти про виконання робіт підрядником на суму 26 мільйонів рублів.

Адміністрація Євпаторії
Адміністрація Євпаторії

Співробітники ФСБ затримали чиновника під час робочої наради в кабінеті, хоча раніше суд заборонив йому обіймати посади в органах влади у іншій справі.

«Затримання чиновників в Євпаторії останнім часом стало справою звичайною, але цей випадок особливий. По-перше, Тюрягін вже затримувався і не так давно був засуджений Євпаторійським судом за перевищення посадових повноважень. А, по-друге, колишнього начальника департаменту міського господарства, якому суд заборонив обіймати посади в органах державної влади і місцевого самоврядування, силовики вивели в наручниках... з його колишнього службового кабінету. Таке зухвале і цинічне ігнорування закону можливо, напевно, тільки в адміністрації Євпаторії», –​ пише про цей випадок «Евпаторийский курьер».​

Сам Андрій Тюрягін свою позицію з цього приводу публічно не озвучував. Нам отримати його коментар теж не вдалося.

«Отвєтка від Аксенова по людях Константинова»

Настільки часті затримання колишніх і нинішніх чиновників в Євпаторії є наслідком протистояння кланів у владі, які представляють інтереси нинішніх керівників Криму, вважає російський активіст, колишній член команди російського глави Криму Сергія Аксенова Володимир Гарначук.

«В Євпаторії в нинішній політичній системі склався такий гадючник, де клани кримської влади –​ Аксенова та Константинова –​ гризуть один одного. Таке є в Алушті і Ялті, але там намагаються не підсиджувати один одного так явно, як в Євпаторії. Це звичайна внутрішньовидова боротьба за потоки. Константинов щодо посадки Філонова взяв гору. Зараз, грубо кажучи, йде отвєтка з боку Аксенова по людях Константинова –​ прибрали Вавренюка. Тим більше, що він сам давав такі приводи, що здається, нічого не боявся взагалі», – заявив активіст Крим.Реалії.

Володимир Гарначук
Володимир Гарначук

На думку Володимира Гарначука, боротьба між головою і спікером Криму «буде і далі супроводжуватися кадровими скандалами» –​ до тих пір, поки один з них не зійде з орбіти.

Аксенов –​ кульгава качка і в питаннях управління програє Константинову
Володимир Гарначук

«У цій боротьбі Володимир Константинов переможе на якийсь відрізок часу. Тому що Аксенов –​ кульгава качка і в питаннях управління програє Константинову. У 2021 році в Росії очікуються серйозні зміни у питаннях державного устрою, в результаті яких зруйнують багато систем стримувань і противаг. І все це може позначитися сумно на долі Аксенова. Ми можемо взагалі отримати нову систему влади і відправку Аксенова в яке-небудь російське відомство. А Константинов, навпаки, збереже свій вплив у всіх регіонах Криму», –​ вважає активіст.

Про приховане протистояння між Сергієм Аксеновим і Володимиром Константиновим в боротьбі за вплив на півострові говорять ще з 2014 року. Непрямі підтвердження цього проявляються у специфіці розставлення їхніх кадрів в місцевій владі і реакціях на спроби змістити тих чи інших чиновників.

Самі Аксенов і Константинов це заперечують і стверджують, що між ними «повне взаєморозуміння».

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG