17 квітня ЗСУ вдарили по військовому аеродрому в Джанкої. Кадри палаючого об'єкта з'явилися у соцмережах. Після цього російські силовики затримали кількох кримчан за звинуваченням у публікації цих відео, повідомили провоєнні пабліки. Російська влада забороняє знімати «прильоти» у Криму, намагаючись приховувати їх. Що загрожує затриманим кримчанам, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.
Військовий аеродром у Джанкої був захоплений російськими військами у 2014 році. Весь цей час його використовували як мілітаризований хаб. На аеродромі розміщувалися 39-й вертолітний полк 27-ї змішаної авіаційної дивізії 4-го командування ВПС та ППО Південного військового округу РФ, а також три авіаційні ескадрильї на Мі-8, Мі-35М, Мі-28, Ка-52. Там же дислокувалися гелікоптери прикордонної служби ФСБ.
У ніч на 17 квітня ЗСУ завдали удару по цій авіабазі. Російські пабліки пишуть, що для цього було задіяно кілька ракет ATACMS, які призвели до детонації та пожежі. Яким озброєнням було завдано удару, достовірно невідомо.
У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України заявили про знищення внаслідок атаки кількох військових об'єктів, включаючи установки ЗРК С-400.
Якщо ця інформація підтвердиться, це буде доказом «безпорадності цієї установки перед балістичними ракетами всупереч усім деклараціям», заявляють у профільному виданні Defense Express.
Відео військового аеродрому у вогні відразу ж з'явилися у відкритих джерелах. І того ж дня російські силовики почали вираховувати їх авторів. Це пов'язано з тим, що російська влада забороняє знімати та оприлюднювати відео «прильотів» з військових об'єктів у Криму, намагаючись замовчувати такі факти.
«Просимо не повторювати наших помилок»
Вдень 17 квітня Telegram-канал «Крымский СМЕРШ» оприлюднив відео з нібито авторами відеороликів про наслідки удару по аеродрому Джанкоя.
«Відео, яке дівчина вирішила викласти о третій годині ночі у себе у «Вконтакте», моментально розійшлося по ворожих каналах. Наразі із затриманою працюють силовики», – йдеться у повідомленні.
На відео дівчина називає себе Ганною Савченко та визнає, що оприлюднила відео пожежі на військовому об'єкті. Вона «щиросердно кається за свою дурість» і «щиро всіх просить не повторювати її помилок».
Практично ідентичний текст виголошує і кримчанка Тетяна Кочеткова – друга затримана за зйомку відео «прильотів» по військовому аеродрому. Вона визнає, що зняла відео і передала його по WhatsApp. А також заявляє, що «щиросердно кається і нікому не радить більше повторювати її помилки».
Про Ганну Савченко і Тетяну Кочеткову немає практично жодної інформації у відкритих джерелах.
За звинуваченням у зйомці забороненого відео було затримано ще одного кримчанина. На даний момент відоме лише його ім'я – Іслам. Встановити його особу в публічних базах даних не вдалося. Пошук веде на порожню сторінку в соцмережі під чужим ім'ям.
Крим.Реалії готові надати можливість висловитися кримчанам, яких переслідують за публікацію наслідків ударів по військових об'єктах РФ.
Подібні відео-«покаяння» викликають питання, оскільки деякі їх фігуранти заявляють, що тексти вибачень їм пишуть російські силовики та змушують озвучувати погрозами і тортурами.
«Відсутність покарання загрожує військовослужбовцям»
Автори Telegram-каналу «Крымский СМЕРШ» стверджують, що загалом 17 квітня було встановлено п'ятьох операторів, які нібито знімали відео «прильотів» на військовому об'єкті, з них двох затримано. Імена всіх поки що не відомі. Творці пабліка пообіцяли «кожного знайти» і «з кожного спитати».
Про «заходи з операторами та аматорами зйомок роботи ППО» та затримання повідомляють інші кримські пабліки. Російський провоєнний Telegram-канал «Два майора», який пов'язують з ФСБ, пише, що відео з пожежі на джанкойському аеродромі викладали в чатах, у тому числі й неповнолітні кримчани. Їхніх батьків закликали «берегти своїх дітей і розмовляти з ними».
До переслідування людей, які знімають наслідки атак на російські військові об'єкти в Криму, закликає і російський провоєнний Telegram-канал «Рыбарь».
«Завдяки» діям проукраїнських жителів міста, а також деяким неповнолітнім, у мережі є чіткі кадри прильотів, за якими можна зробити потрібні висновки. Як і чому жителі російського Криму досі не побоюються наслідків таких дій – риторичне питання. Відсутність реальних заходів покарання позначається на можливостях щодо затримання та судового переслідування таких громадян, а це вже ставить під загрозу наших військовослужбовців», – пише Telegram-канал.
Репресивна практика Криму
Російська влада заборонила знімати та оприлюднювати наслідки «прильотів» у Криму, називаючи авторів таких фото та відео «пособниками ворога».
Чиновники обговорювали можливість запровадження штрафів і навіть кримінальної відповідальності за це. У деяких регіонах сусідньої Росії такі заходи діють. У Криму ж поки що цього немає. Тому затриманим за зйомку наслідків «прильотів» наразі висунутинічого нема чого. Але це не заважає російським силовикам активно переслідувати кримчан, незважаючи на відсутність формальних причин для цього.
Торік російські силовики затримували авторів відео наслідків вибухів на російській авіабазі в Октябрському Красногвардійського району.
Раніше кримінальною відповідальністю кримські чиновники погрожували авторам відео наслідків удару ЗСУ по ВДК «Новочеркасск» у Феодосії.
А до цього в Севастополі переслідували пенсіонерку, яка зняла на мобільний телефон наслідки ракетного удару ЗСУ по штабу Чорноморського флоту.
За допомогою подібних заходів у Кремлі «намагаються прибрати страх серед колаборантів», багато з яких уже зараз, за його словами, «намагаються зайвий раз не робити публічних заяв про «спецоперацію» (так у Росії називають своє повномасштабне вторгнення Росії в Україну, починаючи з 24 лютого 2022 року – КР), вважає голова Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв.
На думку українських правозахисників, російська влада в Криму намагається приховувати «все, що пов'язане з бойовими діями», з політичних міркувань – щоб «показати, що Криму нічого не загрожує». Хоча ця теза вже давно спростована, зокрема, й самими кримськими чиновниками.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.