З повітря Керченський (Кримський) міст прикривають найкращі та найсучасніші, на думку російських фахівців воєнпрому, засоби ППО РФ. На мосту помічали виставковий зенітний ракетно-гарматний комплекс «Панцир С-1М». Про перекидання до Криму найновішого зенітного ракетного комплексу С-500 «Прометей» повідомляли в ГУР Міноборони України. Тож чи встоїть під українськими ударами Керченський міст – в другу річницю першої масштабної атаки по ньому читайте і дивіться матеріал Крим.Реалії.
«Панцир С-1М». Ефективність і досвід Близького Сходу
На фото з Керченського мосту «Панцир С-1М» у не звичному пустельному камуфляжі. Комплекси розташували на самому мосту та на металевих платформах на острові Тузла.
«Ці комплекси, вони дійсно існують виключно як виставкові. Їх намагалися експортувати країнам Близького Сходу, які ще підтримують контакти з РФ. І бойові дії, наприклад, в Лівії, до початку повномасштабного вторгнення в Україну, це 2020-й – 2021-й рік, вони продемонстрували, що російські ЗРГК «Панцир С-1», вони, м'яко кажучи, малоефективні, і в великій кількості вони тоді вперше були знищені саме там», – розповідає військовий експерт Олександр Коваленко.
Наприклад, флотський елемент С-300Ф, він взагалі не виконував своїх функцій. І ми по ракетному крейсеру «Москва» могли це побачитиОлександр Коваленко
«Це вимушена міра, адже ресурсів у ворога не вистачає», – вважає військовий експерта та екскерівник Кримського медіацентру Міноборони України Владислав Селезньов.
«Іншого в них немає. Вони зараз не виробляють «Тунгуску» (Радянський та російський зенітний ракетно-артилерійський комплекс). Тобто ЗРГК «Панцир С-1» був зроблений саме для заміни подальшої «Тунгуски». А вони не можуть їх зараз виробляти «Тунгуску», тому вони змушені виробляти виключно «Панцир». Тобто не від хорошого життя все одно це відбувається», – додає Олександр Коваленко.
Ефективність російських «Панцирів» під великим питанням. Ще до повномасштабного вторгнення в Україну кілька розрахунків російського ЗРГК знищили Сили оборони Ізраїлю під час ударів по Сирії.
«Сирія була першим бойовим досвідом для ЗРГК «Панцир С-», який продемонстрував те, що в них від загальної кількості боєкомплекту ефективність використання, десь, приблизно 0,17 – 0,18. Коли, як ЗРГК «Тор-М2», має показник десь приблизно 0,8 – 0,85. Тобто ЗРГК «Тор» він набагато кращий проти БПЛА, аніж «Панцир С-1», – каже Олександр Коваленко.
С-500 «Прометей» – новий щит для Криму чи чергова «глибока модернізація»?
Окрім С-300 та новітніх С-400, які ЗСУ вже успішно знищували у Криму, на півострів перекинули експериментальний С-500, – повідомляли у ГУР.
«Посилюється система ППО це цілком очевидно і зрозуміло. Найновіше це елементи С-500 з’явилися. Це в принципі дослідне застосування їхнє буде. Вони вже з’явилися там», – розповідав журналістам керівник ГУР Міноборони України Кирило Буданов.
«Ворог змушений був перемістити на територію Криму експериментальний зразок комплексу протиповітряної оборони С-500. Цей комплекс взагалі перебував ще на етапі дослідження, але, тим не менш, ворог вже його використовує», – каже Владислав Селезньов.
Але аналізувати характеристики комплексу С-500 «Прометей», заявлені російським воєнпромом, не радять фахівці. Адже до всієї лінійки цих засобів ППО є питання.
«Їхня загальна концепція зенітно-ракетних комплексів великого радіусу дії вона бере свою базу з С-300. І С-300 це ще радянський комплекс. Він не завжди відповідав своїм характеристикам. Наприклад, флотський елемент С-300Ф, він взагалі не виконував своїх функцій. І ми по ракетному крейсеру «Москва» могли це побачити», – переконує Олександр Коваленко.
наскільки швидко наступного разу відбудеться руйнація (Керченського мосту), відомо лише Богу і українському Генеральному штабуВладислав Селезньов
Як показує практика, навіть новітні С-400 не завжди справляються з поставленими завданнями. Хоча, згідно з зазначеними характеристиками, мали б.
«С-400 – це глибока модернізація. Як заявляли на Росії, глибока модернізація саме С-300. Але ми бачимо, що в характеристиках С-400 «Триумф» зазначено, що вони збивають на низькій висоті об'єкти ураження, а також балістичні ракети. З 2023-го року ми побачили, що це не відповідає дійсності. В 2023-му році на мисі Тарханкут було знищено С-400 «Триумф», саме ракетою Р-360 ПКРК «Нептун». Її основна властивість – це низька висота польоту, майже 15 метрів над поверхнею», – аналізує Олександр Коваленко.
ГУР та Повітряні сили ЗСУ регулярно знищують ППО противника в Криму, ставлячи під загрозу Керченський міст. За даними Страткому ЗСУ, в червні, тільки за два місяці на півострові було знищено близько 15-и систем – це С-300, С-350 і С-400, а також пускові установки, станції радіолокації і пункти управління.
«Нині українські сили оборони системно і методично руйнують елементи системи протиповітряної оборони. Вибухи на горі Мітрідат, які відбулися 16-го серпня, призвели до руйнації кількох елементів системи радіолокаційного спостереження. Тобто, росіяни втрачають можливість бачити повітряний простір. Звісно, що вони спроможні досить швидко відновити ці втрати, але наскільки швидко наступного разу відбудеться руйнація (Керченського мосту), відомо лише Богу і українському Генеральному штабу», – припускає Владислав Селезньов.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Під атакою аеродроми та нафтобаза. Що відбувалося вночі у Криму
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.