Відомі кримські зоопарки «Казка» і «Тайган» бізнесмена Олега Зубкова тимчасово закриті для відвідувачів. У «Тайгані» містяться шість десятків африканських левів, а в «Казці» – понад сто видів звірів і птахів. Чому вони зачинені? Чи стикається бізнесмен із тиском російської влади Криму? Які стосунки в Олега Зубкова з російським главою Криму Сергієм Аксьоновим (за документами – Аксенов)? Про все це – в ексклюзивному інтерв'ю бізнесмена Крим.Реалії.
За майже вісім років життя в російських реаліях кримський бізнесмен Олег Зубков відвідав кілька сотень судових засідань. Вони були пов'язані з численними штрафами та звинуваченнями на його адресу з боку російської влади Криму.
У 2014 році бізнесмен підтримав російське захоплення півострова, але згодом став скаржитися на переслідування, зокрема підконтрольного Росії глави Криму Сергія Аксьонова. Після численних перевірок і судів власнику зоопарків довелося заплатити великі штрафи та роками «відбиватися» у судах від претензій контролюючих органів.
Підприємець повідомив Крим.Реалії, що «прив'язаний до свого бізнесу в Криму», тому постійно живе у Білогірському районі, де розташований його парк левів «Тайган». Іноді Зубков виїжджає до Ялти, а на початку січня відпочивав із сім'єю у Домінікані.
Закриття своїх зоопарків Олег Зубков пояснює тим, що потрібно отримати російську ліцензію для їхньої роботи. Цього вимагають зміни у законодавстві Росії. Підприємець стверджує, що через простої його бізнес зазнає «великого навантаження». Він сподівається, що до початку курортного сезону його парки встигнуть отримати російську ліцензію та прийматимуть відвідувачів.
Зубков називає «позитивним моментом» перевірки своїх зоопарків у період російського ліцензування. Оскільки «пройшовши їх, парки відповідатимуть усім новим російським нормам і вже спокійно працюватимуть».
Ця позиція кардинально відрізняється від заяв бізнесмена у попередні роки. Раніше він розцінював перевірки як тиск на себе та свій бізнес. Він прокоментував в ефірі Радіо Крим.Реалії, чому змінив думку.
Сьогодні ці перевірки мають плановий характер і жодної упередженості в цьому я не бачуОлег Зубков
– Докорінно змінився підхід до проведення перевірок. Раніше вони були просто упереджені, і це була справжня рейдерська атака на парки. На сьогоднішній день я пройшов близько 800 судів у Росії, опротестовуючи результати цих перевірок. І, повірте, дуже багато штрафів на десятки мільйонів рублів і більшість результатів цих перевірок вдалося відбити в судах. Сьогодні ці перевірки мають плановий характер і жодної упередженості в цьому я не бачу, як і передумов, щоб протестувати. Якщо буде якась найменша несправедливість, я знову говоритиму про це.
Олег Зубков стверджує, що тепер йому «гріх скаржитися» на перевіряльників і російську владу Криму, оскільки у нього «є прямий зв'язок із головою Криму Сергієм Аксьоновим, щоб вирішувати всі питання». А у його парків з'явилася можливість розвиватися після того, як він «шість років відбивався в судах від нескінченних перевірок і штрафів».
Нагадаємо, наприкінці січня 2020 року парк левів «Тайган» опинився на межі закриття. Тоді після кількох років протистояння з російською владою Криму Зубков публічно помирився із Сергієм Аксьоновим. Російський глава Криму пообіцяв «надати необхідне сприяння, зокрема розвитку «Тайгана».
За кілька днів бізнесмена заарештували на дев'ять діб. Тому що туристка Ольга Соломіна поскаржилася у правоохоронні органи на те, що у «Тайгані» її вкусив лев.
Дев'ять днів свого адміністративного арешту Олег Зубков називає «несправедливим рішенням суду» і наполягає, що цей досвід «зробив його сильнішим».
Я ніколи такого не проходив в Україні. А тепер суди – як рідний дім. Це також школаОлег Зубков
– Я не жалкую про сім років, про ті суди, поневіряння, негаразди, які я пройшов. Тому що це загартовує, людина стає сильнішою. Сьогодні мені не страшні жодні труднощі. Я ніколи такого не проходив в Україні. А тепер суди – як рідний дім. Це також школа. Не всі підприємці це витримують у Росії. Але я пройшов це, став сильнішим, впевненішим. І я радий, що мені не довелося їхати з країни, хоч я збирався це робити.
За словами власника зоопарків, у 2020 році посередником між ним і російською владою Криму виступив перший заступник міністра економічного розвитку Росії Сергій Назаров. Він запросив Зубкова до Москви, «зібрав усі документи від двох сторін, викликав незалежних експертів, які розібралися й оцінили все». Після цих переговорів з'явився документ із грифом «для службового користування», туди «увійшли всі пункти щодо розвитку зоопарків, за якими сьогодні покроково триває робота», стверджує кримський бізнесмен.
Цей мир був потрібний і мені, і главі Криму. Якби мене у в'язниці протримали ще, то, можливо, розпочалися б протестні настрої в РосіїОлег Зубков
– Цей мир був потрібний і мені, і главі Криму. Якби мене у в'язниці протримали ще, то, можливо, розпочалися б протестні настрої в Росії. Це нестабільність, і це нікому не потрібно було. Це був надуманий скандал, і його потрібно було погасити у 2014 році, надавши правильну оцінку мені, моїй діяльності та здатності боротися за свої права. Але було дано неправильну оцінку. У Росії подібні підприємці, які дозволили собі критику влади або, як я порівнював життя за України (у Криму до та після його російської анексії – КР) та Росії, закінчують дуже погано. Їх або саджають у в'язницю, або вони тікають із Росії. У цьому випадку в нас вийшло, як вийшло.
Ні Сергій Назаров, ні Сергій Аксьонов публічно не коментували домовленості з Олегом Зубковим.
Your browser doesn’t support HTML5
За словами бізнесмена, зараз він «має право з'явитися на прийом» до Сергія Аксьонова і «зателефонувати йому з гострих питань», але намагається «не зловживати цим каналом зв'язку» і не користується ним часто.
Зубков не готовий йти на примирення з колишнім російським прокурором Криму Наталією Поклонською, яка була ініціатором розгляду в зоопарку «Казка» та сафарі-парку «Тайган». Бізнесмен каже, що вона «завдала шкоди» його паркам і «забрала у нього роки життя», і цього Зубков «вибачити ніколи не зможе».
Крим.Реалії готові опублікувати позицію Наталії Поклонської з цього питання, якщо така буде представлена.
У 2014 році Олег Зубков активно підтримував російську анексію півострова. Автобусом з рекламою його сафарі-парку на той час користувалися представники «кримської самооборони». А сам Олег Зубков обіцяв разом зі своїми левами «захищати Крим від бандерівців». Але після серії скандалів із російською владою півострова та погроз про закриття його зоопарків він неодноразово заявляв про своє розчарування життям у «російських» реаліях. В ефірі Радіо Крим.Реалії бізнесмен повдіомив, що не вважає себе зрадником України.
Я жива людина і теж роблю помилки. Це було моє незнання ситуації сучасної РосіїОлег Зубков
– Я і сьогодні підтверджую, що справді жалкую про те, що у 2014 році так завзято підтримав перехід Криму до складу Росії, не знаючи, які наслідки будуть для мене та моїх парків, що я пройду такий тяжкий шлях. Я не відмовляюся від своїх слів. Я жива людина і теж роблю помилки. Це було моє незнання ситуації сучасної Росії. Я не вважаю себе зрадником України, бо з такою самою зрадою понад 90% кримчан зробили тоді свій вибір. З таким самим успіхом ви можете звинуватити 90% кримчан, які тоді проголосували за перехід Криму до складу Росії («референдум» про статус Криму у березні 2014 року відбувався в умовах окупації півострова російськими військами та не визнаний владою України, Європи, США та інших країн Заходу, якими були його результати, достовірно невідомо, оскільки «референдум» проводили без міжнародних спостерігачів – КР).
Зубков каже, що не розумів наслідків свого вибору.
Я не вважаю себе ні колабораціоністом, ні зрадником. Так, заблудла вівцяОлег Зубков
– Я тоді, як і багато кримчан, не міг і уявити собі, до якого розриву між Росією та Україною призведе це голосування. Я думав, житимуть прекрасно і Україна, і Росія, і не буде цих страшних кордонів між ними. Я не вважаю себе ні колабораціоністом, ні зрадником. Так, заблудла вівця, яка не розібралася тоді, не знала російської дійсності. Я ніколи про Україну погано не відгукувався і вважаю її за свою батьківщину. Але я маю продовжувати справу мого життя в Криму в російських реаліях, що склалися, і підлаштовуватися під них. Іншого виходу я просто не маю.
Олег Зубков стверджує, що «якби Україна повернулася в Крим», то йому «легко було б довести, що нічого злочинного щодо України він не вчинив». Тому, за словами бізнесмена, він не боїться українського правосуддя.
Бізнес Олега Зубкова після анексії Криму
У кримського бізнесмена Олега Зубкова, який у 2014 році підтримав анексію півострова Росією, – тривалий конфлікт з російською владою Криму. Олег Зубков стверджує, що протягом п'яти років не може оформити документи на земельні ділянки, де розташована його власність.
За роки анексії Криму Зубков відвідав понад 500 судових засідань, пов'язаних із численними штрафами і звинуваченнями на його адресу з боку підконтрольної Кремлю кримської влади.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.