У жовтні 2020 року минає 25 років відтоді, коли в Ялті відкрився перший в Україні приватний зоокуточок, який згодом став зоопарком «Казка». Його засновник, кримський бізнесмен Олег Зубков у 2014 році підтримав російську анексію Криму, проте потім почався затяжний конфлікт з підконтрольною Кремлю владою півострова.
Так, наприкінці 2019 року його сафарі-парк «Тайган» був закритий за клопотанням ветеринарної служби, а сам Зубков зазнав кримінального переслідування у справі про вкушену левом туристку та в лютому 2020 року навіть провів тиждень у СІЗО. Згодом бізнесмен досяг домовленостей з російською владою за посередництва Москви, але потім у Криму почалася епідемія коронавірусу та серйозні проблеми з водою. Про те, як парки Олега Зубкова переживають 2020 рік, він сам розповів в ефірі Радіо Крим.Реалії.
‒ Олеже, як ваші зоопарки впоралися з викликами цього року?
Це було дуже жорстоке випробування для моїх парків, ще одна перевірка на міцність
‒ За всі 25 років з моменту заснування «Казки» такого важкого року дійсно не було. Як ви пам'ятаєте, на початку року у мене тривали нескінченні суди, їх було по шість, по вісім за день, і тільки 20 січня Мінекономрозвитку Росії нарешті розібралося з претензіями кримської влади до моїх парків, зібрало нараду, і ми підписали протокол. Здавалося, після цього можна було працювати, намічався хороший сезон ‒ але трапилася пандемія коронавірусу, і всі підприємства були закриті. Парк «Тайган» закрили ще у грудні 2019 року за рішенням суду, «Казку» ‒ у березні 2020 року, через карантин, і загалом вони були закриті більше ніж пів року. Це при тому, що колекція тварин у нас величезна, а витрати на харчування, податки та комунальні платежі ніхто не скасовував. Звичайно, це було дуже жорстоке випробування для моїх парків, ще одна перевірка на міцність.
‒ Вам вдалося відкритися у середині червня, чи не так?
Тиск чиновників набагато сильніше вдарив по моїх парках, ніж коронавірус
‒ Так, оскільки через коронавірус виїзд за кордон був заборонений, до Криму приїхало багато туристів, і ситуація вирівнялася. Однак збитки, завдані паркам у травневі свята, виявився непоправними. Водночас у нас тривають суди, і вчора відбулося вже 678-е за рахунком засідання у Верховному суді Криму. Я дуже радий, що всі претензії, які висували кримські органи влади щодо нецільового використання землі, ветеринарних норм тощо ми відбили в судовому порядку. Пандемія, безумовно, ще не закінчена, але ні мої співробітники, ні мої друзі та знайомі не захворіли ‒ напевно, тому що ми працюємо на свіжому повітрі. Парки працюють у звичайному режимі, ми дотримуємося запобіжних заходів і зобов'язуємо до цього відвідувачів. Масковий режим, антисептики, більше прибирань та дезінфекцій. Втім, тиск чиновників набагато сильніше вдарив по моїх парках, ніж коронавірус.
‒ У травні ви говорили, що плануєте відновити будівництво третього парку в Білогірському районі ‒ «Біла скеля», який задумали ще шість років тому...
‒ Всі ці шість років, коли не було ні розвитку, ні вирішення якихось адміністративних питань, звичайно, позначилися на нашій роботі. Весь цей час ми захищали те, що було створене за України... Але чим більше кримська влада кричала: «Не відвідуйте парки Олега Зубкова» ‒ тим більше людей приходило до мене. Я думав, що вже неможливо було щось вигадати для популяризації моєї особистості та моїх парків, але розумні кримські чиновники вигадали: вони посадили мене до в'язниці. Після цього до будівлі Верховного суду прийшли три сотні людей. Дійсно, мене врятували люди ‒ й українці, і росіяни.
‒ Чи вдасться, на вашу думку, вирішити проблему з водою без Північно-Кримського каналу?
Для мене досі незрозуміло, чому не перекинули воду з Кубані, за 75 кілометрів від Криму
‒ Те, що зараз відбувається, було прогнозоване відразу після перекриття Північно-Кримського каналу. Просто першу п'ятирічку Криму дуже щастило з опадами і з погодними умовами, та й усі водосховища у 2014 році були повні. І ось зараз вони обміліли, підземні джерела виснажені, а кримський та російський уряди за шість років ніяк цю проблему не вирішували. Тільки зараз виділяють 50 мільярдів ‒ і то я до кінця не уявляю, як тут збудують опріснювальні заводи. У наших умовах це спричинить серйозне подорожчання води для населення, вона буде мертвою, технічною. Для мене досі незрозуміло, чому не перекинули воду з Кубані, за 75 кілометрів від Криму. Можна було прокласти декілька пластикових труб метрового діаметра рівною місцевістю, потім дном Керченської протоки і встановити насосні станції. Нехай ця вода не така чиста, як у Дніпрі, але її можна очищувати, і на це не потрібні десятки мільярдів рублів. Трубопровід дозволив би полегшити ситуацію до вирішення питання з Північно-Кримським каналом, тому що кращого за нього джерела води для Криму не було й не буде.
‒ Як нестача води позначилася на ваших парках?
Крим уже вирішив енергетичну й транспортну проблеми, а водна, напевно, трохи складніша
‒ Ми заздалегідь готувалися і накачали собі необхідні запаси у водозбірники в межах договору з Мінприроди, який був укладений ще три роки тому. Так що і на цей сезон, і на наступний вода у нас є. Але у мене все ж болить душа за весь інший Крим: у багатоповерхівки вода вже давно не доходить, а глава Криму на нарадах змушений щодня розбирати в ручному режимі численні скарги кримчан. Крим уже вирішив енергетичну й транспортну проблеми, а водна, напевно, трохи складніша. Але я думаю, що ми скоро побачимо і її вирішення ‒ вже наступного року.
‒ Як ви думаєте, російська влада Криму більше не переслідуватиме ваш бізнес?
‒ Я не прошу, щоб мене не перевіряли, ‒ заради бога, я завжди відкритий до будь-яких перевірок. Але я завжди виступав і виступатиму проти маразму, проти того, щоб бізнес «кошмарили» ‒ і буду називати речі своїми іменами. Моя громадська підтримка з кожним роком зростає, аудиторія на моїх ресурсах ‒ більше ніж 10 мільйонів осіб. Я транслюю їм свою вистраждану правду, а судити про те, хто з нас має рацію ‒ я чи чиновники ‒ вже конкретним глядачам. Як би не змінювалася ситуація, я все одно захищаю свої парки і хочу розвивати їх надалі.
(Текст підготував Владислав Ленцев)
Бізнес Олега Зубкова після анексії Криму
У кримського бізнесмена Олега Зубкова, який у 2014 році підтримав анексію півострова Росією, – тривалий конфлікт з російською владою Криму. Олег Зубков стверджує, що протягом п'яти років не може оформити документи на земельні ділянки, де розташована його власність.
За роки анексії Криму Зубков відвідав понад 500 судових засідань, пов'язаних із численними штрафами і звинуваченнями на його адресу з боку підконтрольної Кремлю кримської влади.