«Люди залазять на сінник, щоб зв'язатися із зовнішнім світом». Як вирішити проблеми з мобільним зв'язком у Криму?

Ілюстраційне фото

У Криму планують побудувати 61 вежу мобільного зв'язку – проанонсувала підконтрольна Росії заступниця міністра внутрішньої політики, інформації та зв'язку Криму Юлія Кілик у коментарі «Крым 24». За її словами, це дозволить забезпечити зв'язком 84 кримські селища. «У якихось населених пунктах ми не маємо зв'язку: десь у половині населеного пункту зв'язок є, а в іншій – немає, бо неповне покриття», – визнала Кілик.

Ще торік у грудні на підсумковій пресконференції президент Росії Володимир Путін пообіцяв, що спосіб вирішити проблеми з мобільним зв'язком у кримчан буде знайдено.

«Це (проблема мобільного зв'язку – КР) зрозуміло, з чим пов'язано – із санкціями, які запроваджують наші західні «партнери». Що стосується мобільного зв'язку, то так само, як і за іншими напрямками, ми знайдемо спосіб забезпечити інтереси людей. Я зараз не забігатиму і повністю не інформуватиму вас, як ми це зробимо, щоб не завадити самому процесу. Але ми над цим думатимемо і, сподіваюся, вирішимо цю проблему», – сказав Путін.

Яка якість мобільного зв'язку в Криму? Чому через 7 років анексії у Криму залишаються проблеми? Чи вирішить проблеми зі зв'язком встановлення нових вишок на півострові? Ці та інші питання ведучий Сергій Мокрушин обговорив в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Крим.Реалії поспілкувалися з кримчанами з різних частин півострова, щоб дізнатися їхню думку про якість мобільного зв'язку.

Жахливою називає якість зв'язку активіст із Судака Дмитро Демчук.

«У туристичний сезон відбувається взагалі жах, коли сюди приїжджає купа відпочивальників, набирають наші сім-карти, і тоді у нас взагалі нікуди додзвонитися не можна – все забито. Плюс, прийом жахливий. Трасою Судак–Сімферополь часто зникає і зв'язок, і мобільний інтернет. Є такі села, як Холодівка, де люди досі залазять на сінник, щоб зв'язатися із зовнішнім світом», – каже він.

Активіст із Судака Дмитро Демчук

Незадоволений Демчук і тарифами на мобільний зв'язок, які він називає «драконівськими». «Інтернет-трафік дорогий і прийом дуже поганий. Зв'язком я особисто дуже незадоволений. Мої друзі також скаржаться на це», – підсумовує житель Судака.

На трійку за п'ятибальною системою оцінює якість зв'язку в Севастополі містянин Іван Єрмаков.

«Іноді звук ледве чуєш, доводиться підходити до вікна», – зазначає він. Раніше севастопольські ЗМІ розповідали про низьку якість мобільного зв'язку в місті, а російський губернатор Севастополя Михайло Развожаєв стверджував, що створення нової інфраструктури потребує багатомільярдних вкладень і приходу державного оператора зв'язку.

Жахливою вважає якість мобільного зв'язку голова «Кримського антикорупційного комітету» Ілля Большедворов, який живе у Білогірському районі Криму, але постійно приїжджає з робочих питань до Сімферополя. Він також нарікає на практичну відсутність мобільного інтернету.

Голова «Кримського антикорупційного комітету» Ілля Большедворов

«Якщо телефон підключений до МТС, це МТС Краснодара, в Криму він – у роумінгу. Спеціально якийсь тариф, відповідно, доводиться більше платити. Багато хто скаржиться, що обмежується швидкість інтернету», – розповідає кримчанин.

Великі російські мобільні оператори не працюють у Криму, побоюючись потрапити під західні санкції. На півострові послуги зв'язку надають Win-mobile, «Волна мобайл», «Крымтелеком» и «Севтелеком». При цьому самі жителі Криму часто користуються сім-картами МТС, прикріпленими до Краснодарського краю Росії.

Крим.Реалії звернулися із запитами щодо обслуговування кримських абонентів і роботи в Криму до пресслужб трьох найбільших російських операторів стільникового зв'язку: МТС, «ВимпелКом» (мобільний оператор «Білайн») та «Мегафон». Ми готові оприлюднити позицію компаній на цю тему, якщо вона буде надана. Торік президент ПАТ «ВимпелКом» Рашид Ісмаїлов на майданчику Петербурзького міжнародного економічного форуму повідомив кореспондента «Крым 24», що його компанія не планує заходити в Крим, бо побоюється санкцій. У свою чергу, Руслан Ібрагімов, віцепрезидент з корпоративних і правових питань, член правління ПАТ «МТС» зазначив, що не вважає за потрібне посилювати конкуренцію між мобільними операторами півострова.

«Якщо брати великих російських операторів, як входження на кримський ринок вплине на те, що вони котируються на біржі? – запитує головний редактор українського порталу Dev.ua Стас Юрасов. – Увійти у Крим – це означає порушити деякі міжнародні норми».

Існує питання морально-етичних норм роботи на анексованій території

Водночас він зазначає, що Крим точно міг би бути цікавим для мобільних операторів, оскільки це туристичний регіон, який у сезон приймає велику кількість людей. Проте ризик у разі виходу на цей ринок великих російських мобільних операторів він також оцінює високо. Плюс наголошує, що існує питання морально-етичних норм роботи на анексованій території.

На думку Юрасова, якщо плани кримської влади щодо будівництва вишок мобільного зв'язку втіляться в життя, то відповідним чином покращиться і якість зв'язку. «Однак, коли в Криму працюють місцеві мобільні гравці, то сама по собі якість зв'язку не настільки висока, як у компаній, що працюють у великих регіонах», – наголошує Юрасов.

«Зацікавлення великих гравців немає у зв'язку із санкціями. Тому ми й маємо те, що маємо», – підсумовує Ілля Большедворов.