«Неповноцінний» курортний сезон у Криму. Кримські чиновники мовчать про війну, коли рахують збитки

Колаж

Курортний сезон у Криму цього року повноцінно не відбувся. Таку заяву зробив російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов). За його словами, кількість відпочивальників на Кримському півострові у червні впала на 40% порівняно з попереднім роком. Із чим пов'язаний провал курортного сезону? Чому кримська влада не проводить паралелей між війною Росії проти України та кількістю туристів у Криму? А що відбувається у курортних районах Херсонської області, які зараз перебувають під окупацією російських військ? Про це ведучий Сергій Мокрушин говорив в ефірі Крим.Реалії з українським експертом з туризму, колишнім головним спеціалістом відділу курортів і туризму Євпаторійської міськради Сергієм Вікарчуком та міським головою Скадовська Олександром Яковлєвим.

На 40% туристів менше

«За червень ми брали динаміку, аналізуємо лише колективні засоби розміщення, які офіційно зареєстровані – без приватного сектора: 815 тисяч відпочивальників у червні. Порівняно з минулим роком – менше на 40%, з 2019 роком – на 12% менше. Розуміємо, що сезон повноцінно не відбувся. У людей був стрес зі зміною загалом ситуації, зі зміною логістики, тому так чи інакше кон'юнктура та ринок змінилися», – поділився розрахунками Сергій Аксьонов.

Зміна логістики, про яку згадав підконтрольний Кремлю глава Криму, – це насамперед заборона для цивільних рейсів аеропорту в Сімферополі. Його закрили в день повномасштабного вторгнення Росії в Україну, і відтоді заборону на цивільні польоти регулярно продовжують. Водночас у представництві президента України в АРК заявляли, що російська армія використовує тимчасово закритий аеропорт Сімферополя для постачання озброєння і поповнення особового складу військ.

У людей є вибір: їхати до безпечного регіону чи небезпечного регіону. Ось і всі відповіді
Сергій Вікарчук

Однак, говорячи про причини невдалого курортного сезону, Сергій Аксьонов не обмовився про війну Росії проти України. На думку експерта з туризму Сергія Вікарчука, саме військові дії є головною причиною провального сезону. По-перше, зазначає Вікарчук, повномасштабна війна вплинула на неможливість авіасполучення до Криму для туристів. По-друге, військові об'єкти у Криму стають потенційною мішенню для українських військ.

«У людей є вибір: їхати до безпечного регіону чи небезпечного регіону. Ось і всі відповіді», – каже Вікарчук.

Сергій Вікарчук

На його думку, Аксьонов не проводить паралелей між сезоном і війною, оскільки такі заяви підірвуть відносини між бізнесом, соціумом та урядом. «Тому він намагається уникати гострих кутів, не називаючи справжньої причини. А причина – це розв'язана ними війна», – зазначає Вікарчук.

У результаті туристичні потоки перенаправляються в інші регіони. Український фахівець із туризму пояснює це звичайною логікою середньостатистичного туриста: замість небезпечного регіону вибрати безпечний.

Кримським готельєрам можна рекомендувати готуватися до наступного сезону та до міжсезоння
Сергій Вікарчук

«Кримським готельєрам можна рекомендувати готуватися до наступного сезону та до міжсезоння. Спробувати міжсезоння наздогнати. Але знову ж таки, це за умови, що уряд РФ припинить бойові дії на території України та припинить вести агресивну політику», – вважає Сергій Вікарчук.

У Ростуризмі спрогнозували, що туристичний потік до Краснодарського краю та Криму впаде на 30% за підсумками поточного року. Про це заявила очільниця російської агенції Заріна Догузова, повідомляє російське інформагентство «Крыминформ».

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Севастополь під час війни: не той відпочинок у не той сезон

Небезпечні пляжі Скадовська

Якщо для курортного сезону в Криму повномасштабна війна Росії проти України стала відчутним ударом, то курортна галузь у Херсонській області через війну зазнала набагто згубніших наслідків.

Мер курортного Скадовська Олександр Яковлєв згадує, що 2014 та 2015 роки були для регіону слабкими з погляду туризму. «А потім люди поїхали, коли зрозуміли, що Крим недоступний. Люди почали вкладати кошти в інфраструктуру Скадовська, і всі містяни мали можливість заробити за рахунок сезону», – розповідає він.

Про те, що російські війська зайшли у Скадовськ, стало відомо 9 березня. 15 квітня вони зняли прапори України з будівлі міської ради та з флагштока у центрі міста та повісили замість них російські.

Сьогодні місто перебуває під окупацією. Дуже багато хто виїхав
Олександр Яковлєв

«Сьогодні місто перебуває під окупацією. Дуже багато хто виїхав. Ті, хто заробляв на сезоні, працював для відпочивальників – їх немає, бо немає відпочивальників. Перебувати на пляжі небезпечно, тому що на початку липня був вибух і дитина, яка була на пляжі, отримала поранення», – розповідає Яковлєв.

Пляж у Скадовську

В економіці Скадовська курортна галузь посідає перше місце. А загалом значна частина економіки Скадовського району базується на аграрному виробництві.

І курортна сфера практично на нулі, і аграрна зазнає збитків
Олександр Яковлєв

«І курортна сфера практично на нулі, і аграрна зазнає збитків, оскільки селяни не мають можливості продавати свою продукцію на територію всієї України. Вони змушені возити лише до Криму чи здавати тут, з поля, і фактично ціна набагато менша, ніж торік», – описує ситуацію Яковлєв.

За його спостереженнями, російські окупаційні сили займаються потоковими справами і вважають за краще взагалі не згадувати про туристичну галузь. «Окупаційна влада змирилася з тим, що сезону немає», – вважає міський голова.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://krymrgbcrlvrexoeaqjy.azureedge.net/. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.