Керчани повідомили про гучні звуки вибухів у неділю, близько полудня. За словами очевидців, було чути кілька гучних вибухів. Ті, хто був на пляжі, стверджують, що бачили у морі вибух. У соцмережах керчани та жителі російської Тамані намагаються з'ясувати, що ж сталося, сумніваються у заявах місцевої влади, сперечаються та звинувачують один одного у «провокаціях». Детальніше – у добірці Крим.Реалії.
У Керчі 9 липня, близько 12 години дня, пролунали гучні звуки, схожі на вибухи. Багато керчан цього дня були на морі, а в місті відзначали День рибалки. Російський глава Криму Сергій Аксьонов заявив, що в районі Керчі російські ППО нібито збили крилату ракету, проте місцеві жителі у пабликах повідомляють, що спостерігали «приліт».
У соцмережах та Telegram-каналах повідомлення про звуки вибухів почали з'являтися за кілька хвилин після полудня.
Проросійські паблики написали про «роботу ППО» та закликали зберігати спокій. Проте читачі поставили під сумнів доречність вживання слова «спокійно» у контексті використання ППО поблизу Керчі.
«Від такого спокою аж собаки завили», – пише читачка Наталія в чаті Telegram-каналу «МыКерчь.РФ».
«Та як тут спокій збережеш, коли ППО працює? Зрозуміло, що паніка не допоможе, але про спокійні часи поки що, на жаль, не йдеться», – вторить їй інша читачка.
У своїх коментарях мешканці Керчі почали писати, де саме вони перебували, коли почули звуки вибухів. Ця імпровізована перекличка показала, що звуки було добре чути в різних районах міста, віддалених один від одного, а також за містом. Було також багато згадок про місця, наближені до моря: Осовини, Юркіно, пляж «Зміїнка».
«Що за вибухи, що за вибухи, здогадайтеся з трьох разів. Час вже звикнути, війна в країні, б***! Чи ви думали, що нас це омине», – пише Володимир Надала у групі «Подслушано Керчь».
«Що можуть бути за вибухи у країні, яка воює, у прикордонному регіоні, де постійно працює ППО? Цікаво, що це може бути?» – пише там же Сергій Рисов.
«Дожили до такого, що вже крилаті пускають. Там не одна була, чути було два вибухи. Адже на фото два сліди від ППО», – дивується Олександр Терехов у групі «Новости Керчь Крым Россия».
Користувачі соцмереж почали вести жваві дискусії про те, звідки саме «спрацювали» російські ППО. Думки щодо цього розділилися – керчани висловлювали свої припущення, виходячи з того, де вони перебували в той момент, і в якому напрямку вони бачили сліди в небі.
Спочатку з'явилася версія, що російські ППО були з боку Тамані.
Пізніше кілька керчан у різних пабликах оприлюднили версії, згідно з якими російські ППО перебували на керченському березі. Називалися райони біля фортеці Єні-Кале та Юркіно.
Втім, мешканці Таманського берега Краснодарського краю Росії у своїх пабликах повідомляли, що бачили у небі сліди роботи російських ППО «з боку Криму».
Частина користувачів різко відреагувала на тих, хто писав назви населених пунктів або публікував фотографії.
«З міського пляжу було добре видно старт ракет ППО», – написав Савелій Савельєв у групі «Новости Керчь Крым Россия».
«Штрафу захотілося, балакучий ви наш... Звідки, куди і як, не можна писати», – відповіла йому Олена Сенчишина.
«Ви вважаєте це нормальним?.. Те, що люди (у тому числі ви) не розуміють, що категорично не можна розкривати наші позиції?» – пише В'ячеслав Лапін у групі «Полезная Тамань».
Жваві дискусії точилися і з приводу прильоту. Після того, як російський глава Криму Сергій Аксьонов заявив, що ППО нібито збили крилату ракету, користувачі в соцмережах почали сумніватися в його словах, стверджуючи, що «було влучення».
«Що збили, якщо чітко було видно приліт?» – пише Денис Кримський. Цей коментар протримався лише кілька секунд, після чого був видалений адміністраторами групи.
«Великий чорний клубок диму, потужний фонтан води над морем, крім сильного вибуху і трьох слабших», – ділиться інформацією Валентина Климова.
«Знайома відпочиває на «Зміїнці», бачила, як ліворуч від мосту розірвалася ракета», – стверджує Віра Сєркова.
Є ц ті, хто дякують російським ППО «за роботу». Але багато керчан і жителі російської Тамані дивуються, чи можна події називати «потужністю російської армії».
«Дивна міць: перш ніж її збили, вона весь Крим пролетіла», – дивується Ярослав Могильний.
«Це вже зовсім близько», – резюмує користувач із ником «Синоптик Погодов» у групі «Подслушано Керчь».
Інформації з незалежних джерел про подію в Керчі зараз немає. В умовах воєнних дій та російської окупації Криму редакція не може перевірити заяви підконтрольної РФ владі Криму.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.
На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».
Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.