«Що б не було, буде українцем до кінця». Історія Євгена Мельничука, якого судять у Криму за шпигунство

Кримчанин Євген Мельничук, архівне фото. Надане Крим.Реалії Іриною Мельничук

У листопаді в анексованому Росією Криму розпочнуться судові слухання у справі про шпигунство на користь українських спецслужб. Російська влада звинувачує в цьому Євгена Мельничука із Севастополя. Колишній український військовослужбовець, учасник Євромайдану та проукраїнських акцій у Криму залишив півострів у 2014 році та жив у Київській області. Під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну кримчанина було затримано на півострові російськими спецслужбами. Що відомо про Євгена Мельничука і що з ним сталося, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

Справа Євгена Мельничука засекречена. Дізнатися її деталі практично неможливо, оскільки кримчанин не має ефективного захисту в суді.

Багато російських пабліків пишуть про Євгена Мельничука як про «шпигуна». Але в жодному такому джерелі не згадують про його військове минуле та активну проукраїнську позицію, які могли бути підставою для його переслідування.

У правозахисній спільноті зазначають, що в Криму в умовах повномасштабного вторгнення Росії в Україну дедалі частіше звинувачують людей у шпигунстві та диверсіях, але всі судові розгляди у таких справах закриті.

«Лише за останні пів року кількість шпигунів, диверсантів та інших «координаторів» у Криму становила близько 60 осіб, що ставить під сумнів реальність і обґрунтованість звинувачень, які він висуває. Судові процеси у цих справах, як правило, відбуваються у закритому режимі й оцінити рівень доказової бази, а також відсутність тортур, неможливо», – пише Telegram-канал «Трибунал. Крымский эпизод».

Крим.Реалії вдалося поспілкуватися з рідними Євгена Мельничука та дізнатися про його історію.

«Ви – хохли. Звідки ви тут взялися?»

Євген Мельничук народився та виріс у Севастополі. Там із золотою медаллю закінчив Севастопольський військово-морський інститут імені П.С. Нахімова та працював у цьому навчальному закладі.

Севастополь, архівне фото

На початку 2000-х років звільнився з військової служби. У сім'ї кажуть, що таке рішення він ухвалив після конфлікту з командуванням, яке критикував за застарілі форми роботи та залучення студентів до непрофільної діяльності.

«Євген давав присягу Україні та завжди прагнув її захищати й боронити. Після навчання він пішов служити та побачив рівень командування, військових відставників. Він їм у вічі казав, що якщо Росія прийде до Криму, то вони всі будуть зрадниками. Він казав, що не повинні матроси на службі будинки зводити чи прибирати на ділянках. Тому його не любили і сказали зрештою або йти, або життя йому не буде. Тому він пішов зі служби», – розповіли Крим.Реалії у родині Євгена Мельничука.

Після звільнення кримчанин організував невеликий будівельний бізнес у сфері проєктування, будівництва та ремонту будівель. Він також продовжував обстоювати проукраїнські погляди, брав участь у публічних акціях. Сім'я у свята виходила в місто у вишиванках і ловила на собі ворожі погляди.

Ірина та Євген Мельничуки. Архівне фото, надане Крим.Реалії Іриною Мельничук

«Ми з Женею народилися та жили у Севастополі. А нам, дивлячись на наші вишиванки, казали: «Ви хохли. Звідки ви тут взялися?». Мені від цього було страшно», – розповіла Крим.Реалії дружина ексвійськовослужбовця Ірина Мельничук.

Коли в Україні розпочався Євромайдан наприкінці 2013 року, кримчанин подався до Києва підтримувати акції протесту проти режиму Януковича. У столиці його застали повідомлення про російську окупацію Криму. Він повернувся на півострів, сподіваючись зупинити анексію.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Лають Росію» та Путіна: у Криму судять за листування у чатах

Візит «самооборони» та викрадення спецслужбами РФ

У березні 2014 року Євген Мельничук закликав жителів материкової частини України приїхати до Криму, щоб колективно не допустити його російської анексії, заблокувати російські військові частини та виборчі дільниці. Таким чином він закликав зірвати проведення російського «референдуму» про статус Кримського півострова.

У день «референдуму», 2014 рік

Серед військовослужбовців українських військових частин, заблокованих російськими військами у 2014 році, було багато одногрупників Євгена Мельничука. Він возив їм продукти, одяг тощо.

Кримчанин приймав у себе вдома журналістів, які приїжджали на півострів висвітлювати події, пов'язані з російською анексією. Через свою активну проукраїнську діяльність він швидко опинився в полі зору проросійських спецслужб та бойовиків.

«Самооборона Криму», 10 березня 2014 року

У березні 2014 року до нього додому увірвалася озброєна група представників місцевої «самооборони». Вони побили його та журналістів, які були тоді в його квартирі. Євгена Мельничука забрали, допитували, але потім відпустили.

«Винесли з дому все цінне, включно з картами пам'яті, на яких зберігалися сімейні фото. У нас після цього немає фотографій наших дітей, бо забрали всі носії інформації. Потім ще приходили спецслужби РФ. Пограбували нас на повну тоді», – згадує Ірина Мельничук.

Наслідки цього візиту Євген Мельничук показав на відео.

Свідком тих подій була журналістка Тетяна Ткаченко.

«Група захоплення поводилася розв'язно – іржали, хамили, умовляли, погрожували, вимагали. Справді, чого б людям не поржати, адже у великій компанії та зі зброєю – чи це не веселощі. <…> Виглянула в передпокій і побачила дірку в дверях, а у вибитому отворі – дуло автомата. Я з жахом кинулася на балкон. Група захоплення витримала невелику паузу і розпочала штурм. Двері впали з переможним гуркотом. Озброєні люди хвилини дві-три, може, п'ять метелили моїх друзів. Дзвін розбитого посуду і меблів заглушував інші звуки. Хтось із групи захоплення згадав, що треба перевірити й інші приміщення – туалет, балкон. Там мене і знайшли. З балкона під дулом пістолета мене повели усередину», – згадує вона.

Згодом Євгена Мельничука викрали російські спецслужби. Його забрали з дому з мішком на голові, сильно побили, «примушуючи здати проукраїнських людей», розповідає його дружина. Потім кримчанина відпустили. Після цього він залишив півострів.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Путінські сатрапи домоглися свого»: адвоката Ладіна позбавили ліцензії

«Повернення» до Криму

Після російської анексії Криму родина Мельничуків облаштувалася на материковій частині України, оселилася в Ірпені на Київщині. Там кримчанин займався громадською та політичною діяльністю.

Сім'я Мельничуків, архівне фото. Надане Крим.Реалії Іриною Мельничук

2015 року балотувався в мери Ірпеня, але вибори програв. У 2019 році хотів стати народним депутатом України та ініціювати закони про очищення лав силових структур України. Але цього не сталося.

У Мельничуків – шестеро дітей. Остання дитина народилася незадовго до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Багатодітний батько Євген Мельничук зі своєю дитиною, архівне фото. Надане Крим.Реалії Іриною Мельничук

Напередодні великої війни Росії проти України Євген Мельничук поїхав з Ірпеня, сказавши, що їде до Херсонської області.

«Ми не могли поїхати до Криму, але щоб бути ближче до моря, купили ділянку землі в Херсонській області. І перед початком великої війни Женя сказав, що поїде туди прибратися. Я залишилася в Ірпені з дітьми. Коли російське вторгнення почалося, я зателефонувала до чоловіка і запитала, де він. А він, виявляється, був у Криму».

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Чекав на ЗСУ». У Криму судили лікаря через рингтон «Червона калина»

«Приїхали, вивели, відвезли»

Під час російської окупації Ірпеня Ірині Мельничук із дітьми вдалося виїхати з міста. Згодом родина вирушила до Австрії та кликала до себе Євгена Мельничука. Але він відмовився. Згодом кримчанин зник зі зв'язку. Його розшукували літні батьки, які живуть у Севастополі. Лише за кілька місяців вони змогли дізнатися, що сина було затримано ще в жовтні 2022 року.

Російські силовики у Криму. Ілюстративне фото

«Приїхали три-чотири машини, з них вийшли люди. Зайшли до будинку, де він тоді був, і вивели його із заплющеними очима та з руками за спиною. До березня 2023 ми взагалі не знали, де він. Шукали його всюди. Батьки надсилали запити й одного разу отримали відповідь, що його заарештовано у справі ФСБ. Мама Жені їздила в управління ФСБ у Сімферополі. Їй підтвердили, що він там і навіть дозволили зустрітися. Вона каже, що він дуже худий і видно, що його били. Він розповів, що йому відбили нирки та пошкодили ребра», – каже Ірина Мельничук.

У російській прокуратурі АРК заявили, що Євген Мельничук з грудня 2021 року до жовтня 2022 року «збирав відомості про місця дислокації та переміщення особового складу і техніки Збройних сил Росії в Севастополі та Криму» і нібито передавав їх ГУР Міноборони України.

Слідство звинувачує Євгена Мельничука за статтею 276 Кримінального кодексу РФ (шпигунство).

Санкція цієї статті передбачає покарання від 10 до 20 років ув'язнення.

Позиція кримчанина у цій справі невідома.

Кримінальну справу скеровано на розгляд до підконтрольного Москві Верховного суду Криму.

Ілюстративне фото

Сподівання на обмін

За даними правозахисної організації ZMINA, Євгена Мельничука у 2023 році утримували в сімферопольському СІЗО №2.

Слідчий ізолятор у Сімферополі

Цю установу спеціально збудували в Криму, оскільки місця позбавлення волі на півострові переповнені. У цьому СІЗО утримують не лише кримчан, а й громадян України, викрадених в окупованих Росією південних областях України під час великої війни.

За інформацією правозахисників, Євген Мельничук перебував в одній камері з іспанським волонтером Маріо Калатаюдом, викраденим у 2022 році в тоді ще окупованому Херсоні, а також із мером Голої Пристані Олександром Бабичем, якого в окупації також викрали з дому в березні 2022 року.

За їхніми відомостями, Євген Мельничук також перетинався з мером Херсона Ігорем Колихаєвим – ще однією жертвою викрадення російськими військовими у 2022 році.

Найближчим часом Євгена Мельничука судитимуть у Криму. Його сім'я не має ілюзій щодо виправдувального вироку. Вони сподіваються лише на те, що кримчанина вдасться повернути додому в межах обміну між Україною та Росією.

«Дітям дуже не вистачає батька. Женя їх дуже любив, виховував у них любов та повагу до своєї країни – України, з дитинства вчив пишатися своєю культурою. Ми сподіваємося, що Женю обміняють, і він повернеться додому. Дуже чекаємо на нього, переживаємо за нього, щотижня пишемо йому листи. Він завжди казав: «Я – українець, давав присягу Україні й захищатиму свою державу». Що б не було, він буде українцем до кінця», – каже Ірина Мельничук.

В умовах повномасштабного вторгнення Росії в Україну процес обміну цивільними особами між цими країнами фактично «заморожений». Поодинокі випадки повернення цивільних відбуваються в межах обмінів військовополоненими.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.