Серед військових підрозділів Росії, останнім часом спрямованих до Криму, аналітики з Conflict Intelligence Team зафіксували 42-гу гвардійську мотострілкову дивізію 58-ї армії, яка брала участь у війні з Грузією, будучи на той час 18-ю окремою мотострілковою бригадою. Про це формування Крим.Реалії розповіли в публікації «42-а гвардійська в Криму? Все, що відомо про передислокацію «чеченської» дивізії ». Однак поповнення військ Росії в Криму не обмежилося механізованими формуваннями. Військові частини Криму поповнилися 34-ою окремою мотострілецькою бригадою, вантаження якої в ешелони зафіксували в Ставропіллі. Цей підрозділ інколи називають гірським спецназом.
34-а окрема мотострілецька бригада (гірська) перебуває в складі 49-ї загальновійськової армії Південного військового округу. Умовне найменування – Військова частина № 01485 (в/ч 01485). Скорочене найменування – 34 омсбр (г). Бригада дислокується в станиці Сторожова-2 Зеленчуцького району Карачаєво-Черкесії.
Історія 34 омсбр (г) починається ще в Російській імперії. Необхідність створення військових формувань, які діяли б у горах, виникла ще в середині 19 століття. Під час зіткнень імперської армії з угрупуваннями імама Шаміля, російські солдати легко втрачали орієнтацію, тоді як горяни Шаміля легко орієнтувалися на гірській місцевості. Через 10 років після зіткнення, в 1858 році, виникла станиця Сторожова, де несли службу гусари, що охороняли кордони Черкесії, яка щойно увійшла до складу Російської імперії. Пізніше були засновані інші станиці, і разом зі Сторожовою в 1868 році вони стали підрозділами Балтапашівського відділу, що проіснував до 1920 року.
Необхідність імперії воювати в горах стала передумовою до історії альпіністських військ, у тому числі й для формування 34-ї гірської бригади мотострільців.
Нинішня військова частина 01485 веде свій початок від 2003 року, коли на базі складу 58-ї армії почала формуватися бригада гірських військ. У 2005 році почалося будівництво військових містечок неподалік від Махачкали. У 2006 році станиця Сторожова стала самостійним військовим підрозділом. Бригада займається підготовкою військових альпіністів, завдання яких – ведення бойових і розвідувальних операцій у гірській місцевості. Вже на 1 грудня 2007 року бригада була повністю укомплектована і розміщена на місці своєї постійної дислокації. Під час набору перевагу віддають людям, які пройшли промислову або спортивну альпіністську підготовку і строкову службу за призовом.
У 2008 році завершилися комплектація та облаштування гарнізону й військового містечка, і підрозділ брав участь у війні в Грузії. Офіцерський склад формування і солдати провели успішні операції на Клухорському і Марухському перевалах. Вони також забезпечували безпеку під час Олімпіади в Сочі. Сьогодні 34-а гірська мотострілецька бригада виконує бойові завдання в гірській місцевості та є абсолютно новим для російської армії підрозділом. До її складу входять 2 батальйони мотострільців, батальйони розвідки і зв'язку, роти саперів, матеріального забезпечення, медичної допомоги, а також взвод комендатури.
На відміну від більшості мотострілкових бригад, створених шляхом переформування полків і дивізій під час реформи Збройних Сил Росії, 34-та створювалася з нуля. Під наглядом бригади перебувають перевали Західного Кавказу, такі як Марухський і Клухорський. Бригада призначена для щільної взаємодії з Прикордонною службою ФСБ. Всі підрозділи проходять гірську підготовку, для чого бригада щільно співпрацює з Федерацією альпінізму. 34 омсбр (г) активно обмінюється досвідом на спільних навчаннях з військовослужбовцями Італії, Індії, Пакистану та інших країн.
Унікальність підрозділу в тому, що це єдина з частин Росії, яка має в’ючно-транспортний взвод, або простіше кажучи, коней. В'ючно-транспортний взвод є одним з підрозділів матеріально-технічного забезпечення 34-й омсбр (г). У ньому налічується понад 80 в'ючних коней карачаївської і монгольської порід. Під час планових тактичних навчань коней формують у зв'язки. Кожна зв'язка з чотирьох коней здатна переносити до 250 кг вантажу і здійснювати добовий перехід у 25-30 км. Коні спеціальних порід легко адаптуються в горах і проходять за добу понад 90 км. На підготовку взводу виділено близько 200 годин. Одна тварина може переносити вантаж вагою понад 300 кг. Коні використовуються на висоті 4,5-5 км. Перед початком літнього періоду навчання з в’ючно-транспортним взводом за програмою військової підготовки проводяться п'ятиденні тактико-спеціальні заняття в гірничо-лісистій місцевості з подоланням гірських і водних перешкод, а також спеціальні виїзди на полігоні, де коней привчають до роботи в умовах високогір’я, до звуків пострілів і розривів гранат.
Особливості проходження служби у в/ч 01485 обумовлені її становищем і поставленими перед нею завданнями. Для солдатів строкової служби передбачено 128 годин спеціальної підготовки, за які вони повинні отримати первинні альпіністські навички. Всі в обов'язковому порядку вивчають географію, правила поведінки і безпеки в горах, вчаться використовувати гірські лижі й поводитися зі спорядженням.
На території частини є спеціально обладнана ділянка гірської річки, призначена для отримання і відточування майстерності подолання перешкод. Влітку солдати вчаться справлятися з сильною течією, взимку – переміщатися по льоду в спеціальному взутті, оснащеному шипами.
34-й омсбр (г) досить секретний підрозділ. Військова частина не має свого сайту, військовослужбовці здають свої засоби зв'язку командиру і можуть скористатися ними тільки в обмеженому обсязі у вихідні. І не коні є головною військовою силою бригади. Для дій у горах важка бронетехніка не підходить, тому бригада озброєна легкими гусеничними машинами на базі МТ-ЛБ. Мотострілкові роти укомплектовані двома типами машин: кулеметно-гарматним МТ-ЛБМ 6МБ і кулеметним МТ-ЛБ ВМК.
Важлива увага в частині приділяється альпіністській і снайперській підготовці. Також у Сонячногірському навчальному центрі вчать снайперів роботі з гвинтівкою Steyr Mannliher, яку потім відправляють за випускником центру до місця служби. Снайперські гвинтівки SSG 04 пересилають у частину із заклеєними регуляторами прицілу, щоб вони залишилися такими ж, якими їх виставляв курсант-снайпер, якого навчали під час занять у школі. Ніхто, крім власника гвинтівки не має права з неї стріляти.
Микола Семена, кримський журналіст, оглядач Крим.Реалії
Мілітаризація Криму
Після анексії Криму в 2014 році Росія проводить регулярні військові навчання на півострові та в акваторії Чорного моря, а також завозить військову техніку, зокрема, системи протиповітряної оборони.
У січні 2018 року в районі мису Фіолент на бойове чергування заступили російські зенітно-ракетні комплекси С-400 «Тріумф». У вересні 2018 року такі ж комплекси розмістили і в Євпаторії, а наприкінці року – в Джанкої.
У Генштабі України дії російських військових в Криму називають незаконними.
Заступник постійного представника України в ООН Юрій Вітренко висловив побоювання щодо можливого розміщення Росією ядерної зброї на півострові. Заступник секретаря Ради національної безпеки та оборони України Сергій Кривонос повідомив, що в Криму є кілька об'єктів, де може бути ядерна зброя. Він вважає, що можливість її розміщення на півострові «досить велика».
У 2016 році представник Кремля Дмитро Пєсков заявляв, що Росія не має наміру ні з ким обговорювати розміщення ядерної та неядерної зброї в Криму.
Генасамблея ООН у грудні 2019 року ухвалила резолюцію, що закликає Росію вивести свої війська з анексованого Криму і припинити тимчасову окупацію території України.