Приблизно о першій годині ночі 4 вересня вдома у кримського татарина Азіза Ахтемова був проведений обшук співробітниками ФСБ, після чого його вивезли в невідомому напрямку. Понад добу сім'я не знала про місце його перебування. В результаті йому висунули звинувачення в «пособництві диверсії» (частина 2 статті 281 КК Російської Федерації). Обшук у будинку кримського татарина був проведений у зв'язку з «пошкодженням газогону» в селі Перевальне під Сімферополем. Разом із ним були арештовані троюрідний брат Азіза Асан Ахтемов та заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял (за документами ‒ Джелялов). Крим.Реалії відвідали сім'ї заарештованих кримських татар.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Крим.Реалії запустили оновлений новинний додатокНад дахом рідного дому Азіза Ахтемова росте груша. Восени стиглі плоди падають із гілок на листи шиферу й створюють досить гучний і несподіваний звук. Щоразу, коли плід падає на дах, дружина Азіза Аділе ледь помітно здригається ‒ їй здається, що в будинку знову почнеться обшук. Аділе переїхала з дворічною донькою Асіє до будинку батьків чоловіка відразу після обшуку в їхньому будинку 4 вересня.
«Це була п'ятниця, чоловік цього дня завжди на роботі. Увечері він приїхав, провів час із нами, з сім'єю, ми лягаємо пізно, тому й двері були незамкнені, світло горіло. І тут о першій годині ночі до нас приходять співробітники ФСБ, вони не назвалися, жодного посвідчення не показали. На запитання, чому вони взагалі прийшли, показали документ про те, що в селі Перевальне Сімферопольського району стався вибух і що мій чоловік нібито є підозрюваним. Ми були більш-менш спокійні, бо чоловік абсолютно ніякого стосунку не має до вибуху, в Перевальне не їздить, тому ми спокійно підписали документ про те, щоб вони провели обшук. На момент обшуку в нас забрали наші особисті телефони, перевірили також ноутбук і запасні телефони. Дитина спала, потім нам повернули телефони. Після того вже, як вони провели обшук, мій чоловік почав збиратися ‒ вони сказали, що поговорять і якщо буде все добре, відпустять його».
Але співробітники ФСБ не відпустили Азіза Ахтемова після бесіди. Він не повернувся додому ні через годину, ні через добу. Аділе розповідає, що очікування й пошук чоловіка були найскладнішими. Вона разом з адвокатами зверталася в усі структури: ФСБ, відділення МВС, прокуратуру. Їй всюди казали, що у них Ахтемова немає. У процесі пошуку Аділе довідалася, що цього ж дня пройшов обшук у заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова (історію сім'ї Нарімана Джелялова ви можете прочитати тут) та в троюрідного брата Азіза – Асана Ахтемова.
Найгіршим було очікування, коли ми навіть не знали чи живий вінАділе Ахтемова
«Найважчим було очікування, я дивилася на час і думала, ось зараз із ним поговорять і повернуть, тому що мій чоловік взагалі до жодних таких речей не причетний, і не було приводів для якогось неспокою. Але ось потрапили в таку ситуацію... Найгіршим було очікування, коли ми навіть не знали чи живий він. Лише в суботу увечері з'явилася інформація, що їх привезли до центрального управління ФСБ, і вони перебувають там. До цього часу там з ранку до вечора збиралися люди. Його забрали в ніч із п'ятниці на суботу, взагалі зазвичай співробітники не працюють у вихідні ‒ наш адвокат намагався щось дізнатися, але нічого не досяг. Але якимось чином адвокат за призначенням зв'язався зі мною в неділю та сказав, що нібито Азіз написав листа в суботу. У мене відразу викликало це якісь підозри, чому він не передав його в суботу, а телефонує лише в неділю й каже, що бачився з ним у неділю. Тобто відповіді якось уже відразу не збігалися», ‒ ділиться роздумами Аділе.
Your browser doesn’t support HTML5
Батько Азіза Ахтемова Ескендер був під будівлею ФСБ у Сімферополі в ніч, коли там зібралися родичі, небайдужі люди, які прийшли з'ясувати, де перебувають затримані кримські татари. Саме він телефонував Наріману Джелялову за кілька годин до затримання заступника голови Меджлісу з новиною про те, що його син затриманий. Він же був одним із тих, хто прийшов до дому Джелялова під час обшуку й намагався зупинити синій «Volkswagen» без номерних знаків, у якому везли кримського татарина.
Після затримання, вночі біля будівлі управління ФСБ у Сімферополі він отримав 10 діб адміністративного арешту за статтею «Непокора законному розпорядженню співробітника поліції» (стаття 19.3 КК Російської Федерації ‒ КР).
Ескендер Ахтемов докладно згадує події тієї ночі.
Ми з адвокаткою Еміне Авамілєвою поїхали за ними в ФСБ. Уже у нас був адвокат, але нас не пустилиЕскендер Ахтемов
«Після обшуку, після першої ночі я приїхав, забрав невістку додому, потім зателефонував Наріману та повідомив, що затримали сина, телефонував потім у прокуратуру, ФСБ, МВС. Усі відповіли, що у них немає сина. Сказали: о 9 годині ранку ми дамо якусь інформацію, може буде зрозуміло, де він є. Зранку я помітив, що в нашому селищі стоїть автівка без номерів. Я не думав, що це до Нарімана. Зателефонували сусіди й сказали, що у нього щось відбувається. Я під'їхав до нього, невдовзі під'їхав і цей мікроавтобус, Нарімана вивели й повезли. Ми з адвокаткою Еміне Авамілєвою поїхали за ними в ФСБ. Уже у нас був адвокат, але нас не пустили, сказали, що сина, Асана й Нарімана у них немає, звертайтеся в МВС. Ми поїхали туди, написали заяву про зникнення, потім знову повернулися в ФСБ. Нам знову сказали, що його тут немає. Потім вийшов якийсь майор, сказав, щоб ми відійшли від будівлі, тому що заважаємо людям. Ми відійшли в парк, він прийшов туди й сказав, що тут теж не можна. Ми перейшли на інший бік дороги. Після цього підігнали автобус, перекрили пішохідний перехід і почалися затримання. Одну частину людей відвезли на вулицю Павленка, а іншу ‒ на вулицю Футболістів. Затримували кого як, мене просто запхали в автобус, але попереду когось вдарили прямо в автобусі».
Ні Аділе, ні батьки Азіза, ні його молодша сестра Айше не вірять в обвинувачення проти нього. Мама Азіза Зарема багато й часто посміхається та впевнена в тому, що сина побачить дуже скоро. Вона стверджує, що в сина її характер ‒ Азіз ніколи не сумує.
Я чоловіка не бачила після затримання, домагалася зустрічі, але мене слідчий не пускаєАділе Ахтемова
Дружина Азіза зазначає, що в цій ситуації дитина страждає найбільше.
«Їй не вистачає тата і не вистачає материнської уваги через відсутність часу у мене зараз ‒ суди, передачі, ще щось. Тому дитиною займаються то батьки чоловіка, то сестричка чоловіка. Дуже радіє, коли бачить татові фотографії, вона всього кілька слів знає, але слово «баба» (батько кримськотатарською ‒ КР) вона говорить добре. Я чоловіка не бачила після затримання, домагалася зустрічі, але мене слідчий не пускає», ‒ каже Аділе Ахтемова.
Вона додає: зараз адвокати кажуть, що стан Азіза Ахтемова нормальний, попри тортури, про які він розповів своєму адвокатові.
За словами Азіза, співробітники ФСБ катували його струмом і застосовували силу для отримання необхідних свідчень.
«Азіз наважився і розповів про ті всі жахи, що з ними відбувалися, про всі тортури. Їх обох катували струмом, Асана багато били, сказав Азіз», ‒ каже Аділе.
Зараз Азіз Ахтемов перебуває в Сімферопольському СІЗО, суд обрав йому запобіжний захід у вигляді утримання під вартою до 4 листопада 2021 року, згодом, під час апеляції, дата змінилася на 2 листопада.
Справа про «диверсію на газопроводі» в селі Перевальне
3-4 вересня в Криму російські силовики провели обшуки та затримали п'ять осіб, у тому числі кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла. 6 вересня в Криму заарештували чотирьох затриманих. Так, на 60 діб заарештували братів Азіза й Асана Ахтемових, батькові затриманого Азіза Ахтемова Ескендеру дали 10 діб. Ще один син Ескендера, Арсен Ахтемов, отримав 15 діб арешту. Також підконтрольний Кремлю Київський районний суд заарештував кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла на два місяці – до 4 листопада. Наріман Джелял заперечує всі звинувачення на свою адресу.
7 вересня російське державне агентство ТАСС із посиланням на ФСБ Росії повідомило, що затримані «за підозрою в скоєнні диверсії на газопроводі в Криму 23 серпня цього року дали свідчення». За цими даними, на «відео допиту двох із них, поширеному ФСБ, чоловіки докладно розповіли, від кого отримували інструкції та як влаштували підрив газопроводу в селі Перевальне».
При цьому у ФСБ Росії стверджують, що «диверсія була організована Головним управлінням розвідки (ГУР) Міністерства оборони України».
Головне управління розвідки Міноборони України розглядає звинувачення ФСБ Росії як «цілеспрямовану провокацію».
Влада України пов'язує затримання та арешти кримськотатарських активістів із самітом «Кримської платформи», що відбувся 23 серпня.
Омбудсман України Людмила Денісова звернулася до Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет у зв'язку з новими арештами, що відбулися в Криму.
Після інформації про обшуки і затримання 3-4 вересня в активістів у Криму Прокуратура АРК і Севастополя повідомляла про відкриття кримінальних проваджень.