СІМФЕРОПОЛЬ – Російські силовики затримали у Сімферополі міністерку культури Криму Аріну (за паспортом – Віру) Новосельську. Її звинувачують в отриманні хабаря в особливо великому розмірі від ТОВ «Меандр» – компанії, що зводила у кримській столиці будівлю центру дитячого театрального мистецтва. Протягом дня на робочому місці Новосельської відбувалися слідчі дії, після чого її у наручниках доставили до місцевого управління Слідчого комітету. Що відомо про справу кримського міністра та чим запам'яталася її кар'єра на півострові – читайте у матеріалі кореспондента Крим.Реалії.
Про предметний інтерес до Аріни Новосельської з боку російських силовиків стало відомо вдень 18 листопада. Призначений Кремлем глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) написав на своїй сторінці у соціальній мережі «Вконтакте», що стосовно міністра проводяться слідчі дії. Він назвав заходи, що проводяться, «системною роботою і висловив надію на те, що правоохоронні відомства «у всьому розберуться».
Через кілька годин інформаційні агенції стали поширювати і перші подробиці про порушену проти Новосельської справу. Так, за повідомленням «Интерфаксу», очільницю кримського мінкульту звинувачують за частиною 6 статті 290 кримінального кодексу Росії. За версією слідства, 2018 року міністр отримала хабар у розмірі 25 мільйонів рублів від функціонерів ТОВ «Меандр» – компанії, що зводила у Сімферополі будівлю центру дитячого театрального мистецтва.
Будь-яких коментарів від самої Новосельської чи її адвокатів на момент написання матеріалу не надходило. Близьке до кримської влади видання «Крыминформ» повідомило, що після проведення оперативних заходів за місцем проживання Новосельської та на її робочому місці міністра доставили до управління слідчого комітету.
Свою політичну кар'єру Аріна Новосельська розпочала за кілька років до анексії Криму Росією. У 2007 році вона стала помічницею депутата Верховної ради України від Партії Регіонів Олени Нетецької, а через два роки обійняла посаду заступника міністра культури кримської автономії.
У лютому 2014 року Новосельська зайняла міністерське крісло, увійшовши до уряду, сформованого нинішнім главою Криму Сергієм Аксьоновим. Свою посаду вона зберігала протягом останніх семи років. Водночас кар'єру Новосільської не можна назвати безхмарною.
Меми, «орлольви» та прозорі костюми
Останнім часом міністерку регулярно супроводжували різноманітні скандали. Так, у березні Новосельська стала символом фотожаб і мемів, коли вилаялася матом під час наради кримських чиновників щодо реалізації інфраструктурних проєктів.
Сергій Аксьонов, який головував на засіданні, зробив зауваження Новосельській і сказав їй «заспокоїтися», а пізніше доручив віцепрем'єру Михайлу Назарову провести за цим фактом службове розслідування. Тоді багато хто став публічно вимагати відставки міністерки. Зокрема, про це заявив член експертної ради при російському главі Криму Сергій Рябов. Проте Аксьонов назвав подію «випадковістю» і пообіцяв не карати чиновницю.
Втім, уже за кілька днів на Новосельську чекав новий курйоз. Тоді ж, у березні, під час візиту до Керчі міністра економічного розвитку Росії Максима Решетникова, Новосельська назвала грифона, скульптура якого встановлена на Мітрідатських сходах, – «орлолевом», який «охороняє ворота до пекла».
Багато керчан обурилися тим, що міністерка культури так охарактеризувала міський символ. У відповідь чиновниця пояснила, що обрала подібне формулювання, «щоб зрозуміліше було».
У вересні Аріна Новосільська у напівпрозорому мереживному костюмі з'явилася на лінійці в сімферопольській школі-ліцеї №3. Тоді чиновницю розкритикували батьки учнів, назвавши її вбрання «непристойним», звернувши увагу, що ученицям цієї школи заборонено ходити на заняття «навіть із розпущеним волоссям».
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Топ-5 провалів кримських проєктів
Що відомо про справу?
Російські силовики звинувачують Аріну Новосельську у заступництві санкт-петербурзької компанії «Меандр». Що відомо про цю структуру?
З 2011 року ця компанія була одним із найбільших підрядників Міністерства культури Росії та підконтрольних йому регіональних відомств. Після анексії Криму «Меандр» зумів отримати кілька багатомільйонних контрактів і на території півострова.
Так, у Керчі компанія проєктувала реконструкцію Великих і Малих Мітрідатських сходів, у Севастополі реставрувала будівлі колишнього кінотеатру «Україна» та Історичного бульвару, в Алупці був Воронцовський палац, у Ялті – будинок Чехова, а у Сімферополі «Меандр» отримав великий контракт на будівництво дитячого театрального центру. Його мали побудувати на місці театру ляльок, знесеного за рішенням влади у 2018 році.
Варто зазначити, що багато кримських об'єктів, до яких був причетний «Меандр», перетворювалися на довгобуди. Наприклад, реконструкція Мітрідатських сходів була зірвана і тривала понад три роки. Інші об'єкти, такі як Історичний бульвар, взагалі виявилися замороженими і продовжують перебувати в напівзруйнованому вигляді. Дитячий театральний центр також виявився недобудовою, термін будівництва якої регулярно переноситься.
Журналісти називали «Меандр» компанією, близькою до колишнього міністра культури Росії Володимира Мединського. Компанія почала регулярно вигравати панряди саме тоді, коли Мединський очолив комітет із культури у Державній думі Росії.
Після відставки Мединського проблеми почалися й у компанії. У вересні 2020 року в Санкт-Петербурзі було затримано гендиректора «Меандра» Олену Завадську та близького до структури бізнесмена Євгена Ярмоша. Згодом їх обох етапували до Москви.
У звинуваченнях, які висували Завадській, фігурують лише епізоди, пов'язані з реконструкцією пітерської консерваторії. Ні кримські, ні севастопольські підряди у звинувачувальному висновку не фігурують. У вересні московські слідчі відрапортували про завершення розслідування у справі «Меандра».
Чи позначиться кримінальне переслідування Завадської та Ярмоша на звинуваченнях, висунутих проти Новосельської, поки що невідомо.
За поточними звинуваченнями Аріні Новосельській загрожує покарання у вигляді 15 років позбавлення волі зі штрафом, що дорівнює 70-кратному розміру отриманого хабаря.
Сама Новосельська чи її адвокати звинувачення та факт її затримання поки що не коментували.