Українська військова розвідка повідомила про знищення у Криму російських бойових катерів та зенітно-ракетного комплексу Тор-М2. У телеграм-каналі Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України оприлюднили відео цих ударів.
Як стверджують в українській розвідці, йдеться про швидкісні катери «БК-16» і «Раптор».
«Дрони воїнів спецпідрозділу ГУР МО України «Prymarу» майстерно ухиляються від ворожих зенітних ракет і вражають десантні катери 02510 БК-16 та «Раптор». Потім завдають удару і по зенітно-ракетному комплексу «Тор-М2» окупаційних військ», – йдеться у повідомленні.
Коли і де саме відбулася атака, українська сторона не вказує. Російські військові це повідомлення не коментували. Редакція за умов ведення бойових дій також не може оперативно підтвердити цю інформацію. Проте експерти, опитані Крим.Реалії, припускають, що атаки не обов'язково відбувалися останніми днями, а відео, можливо, показує дії одного підрозділу ГУР МОУ в різний час. Відповіді на такі запити редакція наразі не отримала. Тому ми зібрали та проаналізували все, що відомо про уражені російські плавзасоби.
Важливим моментом, як вважають опитані Крим.Реалії військові експерти, є те, що російські десантний швидкісний катер «БК-16» проєкту 02510 і патрульний броньований катер 03160 «Раптор» проєкту 03160 створені на основі проєкту малого бойового катера CombatBoat 90 розробки шведської компанії Dockstavarvet..
Шість «Рапторів» вийшли на прогулянку...
Як відомо з відкритих джерел, «Раптор» розроблений в КБ Ленінградського суднобудівного заводу «Пелла» в Петербурзі, а будівництво катерів ведеться на верфі цього ж підприємства у місті Відрадне Ленінградської області. Призначені для патрулювання, проведення пошуково-рятувальних операцій, перекидання десанту в прибережній зоні морів, протоках і гирлах річок у світлий та темний час доби при максимальному віддаленні до 100 миль від пункту базування. Загалом з 2013 року до складу ВМФ Росії увійшло близько двох десятків «Рапторів» і близько половину з них, на думку експертів Крим.Реалії, з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну було перекинуто в Чорне море.
Катер проєкту «Раптор»
За даними проєкту BlackSeaNews, лише за три роки широкомасштабної війни українські сили знищили 6 «Рапторів», російські військові джерела підтвердили, принаймні, потоплення двох і пошкодження ще трьох катерів.
Зокрема перший «Раптор» уразили бійці «Азова» в акваторії Азовського моря біля Маріуполя. За даними BlackSeaNews, це сталося внаслідок удару ПТРК ще 21 березня 2022 року.
Патрульні катери РФ типу «Раптор» біля острова Зміїний, 28 квітня 2022 року, СХЕМИ
А пізніше кілька ЗМІ з посиланням на українських військових повідомили, що в першій половині травня 2022 року під час атак ЗСУ на острів Зміїний за допомогою БПЛА Bayraktar було знищено чотири патрульні катери «Раптор». Принаймні, ще один «Раптор» був уражений 24 липня того ж року.
За даними експертів Крим.Реалії, зараз «Раптори» можуть перебувати і в Севастополі, і в Чорноморському районі, і на херсонському узбережжі.
Торік у жовтні Крим.Реалії писали, що патрульні катери проєкту 03160 «Раптор» були помічені в Севастопольській бухті, де здійснювали її патрулювання.
«Раптор» у Севастопольській бухті, 2022 року
Бачили «Раптор» і в Керченській протоці – 27 серпня 2023 року поряд із мостовою аркою Керченського (Кримського) мосту.
«Раптор» поряд із мостовою аркою Керченського мосту, 27 серпня 2023 року
Також, за даними Крим.Реалії, створювана росіянами у складі Чорноморського флоту РФ Дніпровська річкова флотилія може бути укомплектована кількома швидкісними катерами проєкту 03160 «Раптор» або проєкту 02510 «БК-16». Обидва вимпели здатні вирішувати завдання патрулювання та охорони районів, можуть перевозити особовий склад, висаджувати десант і підтримувати його вогнем.
Автору Крим.Реалії стало відомо з деяких українських військових джерел, що Дніпровська флотилія ЧФ Росії діє у морській зоні північної частини Чорного моря, зокрема здійснює ротацію особового складу з Криму та логічне забезпечення російського підрозділу на острові Довгий у Ягорлицькій затоці між Кінбурнською і Тендрівською косами, які теж поки що контролюються росіянами.
«БК-16» – рідкісний птах
Швидкісні транспортно-десантні катери проєкту 02510 «БК-16» розроблені в компанії «Єврояхтінг», серійне виробництво розгорнуте на суднобудівному заводі «Рибінська верф» (обидва входять до російського концерну «Калашников»). У складі ВМФ Росії – близько двох десятків вимпелів.
«БК-16», як стверджують розробники, призначений для загонів спеціального призначення під час операцій на річках чи прибережній морській зоні. У Чорноморсько-Азовській акваторії, за даними експертів, їх небагато.
Катер «БК-16» на військово-технічному форумі «Армія-2017», Росія, Московська область, 22 серпня 2017 р.
Зокрема російська преса писала, що кілька «БК-16» було передано Росгвардії для охорони Керченського мосту. А також, за повідомленнями українських і російських ЗМІ, вони могли брати участь у російських операціях біля острова Зміїний, перекидаючи туди особовий склад. Саме там, за даними BlackSeaNews та деяких російських ресурсів, було потоплено катер Д-310 цього проєкту. Натомість деякі експерти через те, що достатніх підтверджень знайти не вдалося, припускали, що тут могло бути ураження «Раптора», схожого на «БК-16».
Як зазначалося вище, у Дніпровській флотилії ЧФ Росії теж можуть бути кілька катерів «БК-16». Зокрема, про це повідомляло російське видання «Военное обозрение», проте точна їх кількість невідома.
Наприкінці березня 2024 року британська розвідка, аналізуючи причини створення російської Дніпровської флотилії, припустила, що вона, «ймовірно, буде вразлива для українських надводних катерів без екіпажу, які ефективно знищують російські судна, що діють у Чорному морі».
На думку українського військово-морського експерта Павла Лакійчука, саме в районі Чорноморського чи Оленівки на заході Криму, де розосереджені плавзасоби Дніпровської річкової флотилії Чорноморського флоту РФ, і могли українські дрони наздогнати російські катери.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Навіщо Чорноморський флот РФ «породив» у Криму річкову флотилію?Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.