Крим третій тиждень поспіль переживає спалах коронавірусу. Стрибок статистики стався через місяць після старту курортного сезону та масового потоку російських туристів на півострів. Проте, підконтрольна Росії влада Криму не намагається запроваджувати обмежувальні заходи та готується відкривати школи 1 вересня. Крим.Реалії стежать за динамікою коронавірусу та подіями на її тлі.
Перші істотні антирекорди офіційної статистики захворюваності на коронавірус у Криму почали фіксувати на початку серпня. Відтоді на півострові офіційно виявляють понад сотню нових хворих щотижня. Нинішній тиждень не став винятком.
Вірус. Офіційно
Відомості російської влади Криму про захворюваність коронавірусом не підтверджені міжнародними організаціями та іншими незалежними джерелами. Але вони системні й дають хоча б приблизне уявлення про динаміку хвороби. Цього тижня вона була такою:
Найбільшу кількість випадків виявили 21 серпня ‒ 55. Майже чотири десятки хворих зафіксували 18 серпня.
(Станом на ранок 22 серпня у Криму зафіксували ще 47 випадків коронавірусної інфекції – КР)
Правозахисники вважають, що офіційна статистика російської влади занижена, оскільки не відображає відомостей про інфікування в лавах російської армії та правоохоронних органів, а також не враховує пацієнтів із позалікарняною пневмонією.
Цього тижня в Міністерстві охорони здоров'я російського уряду Криму змінили практику надання допомоги хворим на позалікарняну пневмонію. Для цього внесені зміни до наказу міністерства «Про додаткові заходи щодо розширення ліжкового фонду для лікування хворих із гострими респіраторними вірусними інфекціями та позагоспітальною пневмонією». Рішення ухвалене на основі рекомендацій МОЗ Росії для покращення якості надання медичної допомоги та її своєчасності хворим із позагоспітальною пневмонією, зокрема й тим, чиї ПЛР-тести «є помилково негативні», йдеться в повідомленні пресслужби відомства.
«Пацієнти з позагоспітальною пневмонією зі встановленим клінічним діагнозом коронавірусна інфекція можуть спрямовуватися на госпіталізацію у медорганізації Криму, в яких здійснюється лікування пацієнтів із коронавірусом, навіть без лабораторно підтвердженого тесту. Клінічний діагноз встановлюється за виявленими клінічними ознаками захворювання», ‒ повідомили в пресслужбі МОЗ Криму.
Про погрішності у статистиці говорить і голова профспілки медиків швидкої допомоги Криму Дмитро Букарєв. Він стверджує, що повноцінно зібрати її дуже складно через специфіку захворювання.
Туристи везуть інфекцію
У Кримській правозахисній групі різке зростання захворюваності пов'язують з «постійним прибуттям до Криму туристів із багатьох регіонів Росії, включно з Москвою та Санкт-Петербургом, де зараз найбільша кількість інфікованих у всій Росії».
Російська влада Ялти, наприклад, розраховує при дотриманні протиепідемічних умов продовжити сезон до кінця року
Те, що кількість хворих коронавірусом зростає через збільшення туристичного потоку, підтвердила і голова кримського управління Роспотребнадзору Наталія Пеньковська.
Пляжні інспекції Крим.Реалії показують, що рекомендації Роспотребнадзору про соціальну дистанцію та обробку рук і поверхонь дезінфекторами відпочивальники ігнорують повсюдно.
Проте, про згортання курортного сезону або обмеження поїздок росіян на півострів не йдеться. Навіть більше, російська влада Ялти, наприклад, розраховує при дотриманні протиепідемічних умов продовжити сезон до кінця року.
«Не буде ніяких закриттів»
Тим часом у Криму розширюють ліжкомісця для хворих коронавірусом. Госпіталь для COVID-19 відкрили на базі пологового будинку в Сімферополі. Також під ці цілі обладнали лікарню в Армянську. Місцевим жителям доводиться їздити за медичною допомогою в сусідні регіони.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Госпіталь у пологовому будинку: де в Криму лікують COVID-19Зростання виявлених випадків зараження коронавірусом у Криму «не має вибухового характеру», а ситуація «оцінюється як контрольована», запевняє Наталія Пеньковська.
Російський глава Криму Сергій Аксенов зі свого боку оголосив, що повторного закриття шкіл і підприємств через зростання коронавірусної статистики не буде.
«Прошу не реагувати на чутки, що зараз друга хвиля почнеться, з вересня ‒ закриття шкіл, бізнесу... Не буде зараз ніяких закриттів. Всі заходи вживаються таким чином, щоб не допустити ні закриттів підприємств, ні обмежень із точки зору навчання», ‒ сказав він.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Кримські школи: як дотримуватися дистанції?У День знань плануються урочисті лінійки в традиційному форматі
Російська влада Криму готується відкрити школи з 1 вересня. У День знань плануються урочисті лінійки в традиційному форматі, але з умовою дотримання соціальної дистанції.
Сам Сергій Аксенов та інші чиновники рекомендацію про соціальну дистанцію ігнорують. Зокрема, вони не дотримувалися її 20 серпня під час покладання квітів до меморіалу героїчної оборони Севастополя у Другій світовій війні.
Смерть медсестри й місто без масок
У Севастополі статистика захворюваності коронавірусом традиційно нижча, ніж загалом у Криму. Місто ‒ набагато менше за кількістю та площею. Однак там же і більше загроз ‒ через посилену дислокацію військових підрозділів Росії.
Навесні й на початку літа севастопольці через загрозу коронавірусу жили в жорстких умовах. Згідно з обмежувальними заходами, усі в'їзди до міста були обмежені. А місцевим забороняли виходити на вулицю без нагальної потреби.
Цього тижня там зафіксували понад три десятки випадків інфікування. З них 10 випадків виявили 21 серпня. Всі інфіковані ‒ місцеві жителі від 15 до 88 років.
(Зранку 22 серпня у Севастополі зафіксували шість нових випадків COVID-19 – КР)
У місті цього тижня попрощалися з медсестрою міської лікарні № 9 Пелагеєю Мазуровою, яка померла від наслідків коронавірусу.
За інформацією російського уряду Севастополя, жінка 27 років працювала в відділенні анестезіології-реанімації, а під час пандемії працювала в «червоній зоні».
При цьому і місцева влада, і севастопольці ігнорують заходи безпеки.
Кілька днів тому на залізничному вокзалі міста відкрили точку Туристично-інформаційного центру. На фото його співробітниця роздає відвідувачам карти міста, буклети з готовими доступними маршрутами історичними місцями та міні-гіди. Усі при цьому ‒ без масок та рукавичок.
Найближчим часом у Севастополі анонсують низку масових заходів. 21 серпня тут стартував фестиваль силового екстриму «Євразійські ігри ‒ 2020», на який приїхали важкоатлети з Росії.
22 серпня в місті розгорнуть державний прапор Росії на центральній площі Нахімова.
На початку вересня в Севастополі проведуть фестиваль «Таврида-АРТ» за участі двох тисяч російських молодих діячів культури та мистецтв, а також VII Кримський військово-історичний фестиваль на Федюхіних висотах, на який з'їдуться сотні реконструкторів історичних боїв та збереться безліч глядачів.
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.