Удари ЗСУ по російських військових розлякують туристів в анексованому Криму, а російська ППО не може захистити всі об'єкти інфраструктури. Про це заявив підконтрольний Москві глава регіону Сергій Аксьонов. Ці заяви, які пролунали на тлі серії ударів ЗСУ по військових об'єктах Росії в Криму, суперечать тому, що говорив Сергій Аксьонов на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Крим.Реалії вивчили його заяви, починаючи з лютого 2022 року та розповідаємо, як змінювалася риторика про безпеку для кримчан разом зі змінами на фронті.
Російська влада Криму заявила про підтримку повномасштабного вторгнення Росії в Україну з перших днів. Поки Росія продовжує бойові дії проти України, у російських та підконтрольних Москві кримських ЗМІ активно цитують провоєнних чиновників. Найчастіше на екранах – Сергій Аксьонов. Він запевняє, що бойові дії кримчанам не загрожують.
Але що довше Росія продовжує військову агресію в Україні, то дедалі посилюється ситуація на півострові. А Сергій Аксьонов починає спростовувати сам себе.
«Жоден снаряд по Криму не влучив і не влучить»
Кримчанам «нічого не загрожує», «ситуація спокійна» та «жоден снаряд, жодна міна, жодна куля на територію Криму не потрапить і не потрапить», заявляв Сергій Аксьонов російським ЗМІ 24 лютого 2022 року – першого дня повномасштабного вторгнення армії РФ до України.
Вже за кілька місяців слова Сергія Аксьонова були спростовані реальністю. У Криму почали фіксувати «прильоти» безпілотників і ракет не лише у прикордонних із Херсонською областю регіонах, а й у найвіддаленіших від фронту куточках.
З осені 2022 року на Кримському півострові діє «середній рівень реагування», який передбачає заборону фото та відеозйомки транспортної інфраструктури насамперед залізничної. Дозволено робити фото на вокзалах, зупинках та платформах, а також усередині складів лише для особистого користування та без деталізації їх конструктивних особливостей.
Через питання безпеки у Криму також обмежують масові гуляння. Цього року під обмеження потрапили навіть такі сакральні для Росії дати, як День захисника вітчизни та річниця російської анексії Криму.
«Крим прикритий максимально»
Протягом усього 2022 року російський голова Криму неодноразово заявляв, що острів – у безпеці. Але реалії складалися так: щойно Сергій Аксьонов каже, що Крим «прикритий ППО» і йому «нічого не загрожує», там відбуваються нові удари по російських військових об'єктах.
Так складалася ситуація, зокрема, влітку та восени 2022 року.
«З погляду протиповітряної оборони всю сухопутну частину півострова прикрито максимально, включаючи Кримський міст (міст через Керченську протоку – КР). Тут нічого нікому не загрожує», – сказав російський голова Криму у червні 2022 року.
Після цього серія вибухів на російських військових об'єктах в Новофедорівці Сакського району, в Джанкойському, Сімферопольському і Красногвардійському районах продемонструвала, що бойові дії таки дійшли до Криму.
Остаточно це стало зрозумілим після першого вибуху на Керченському мосту в жовтні 2022 року.
Проте вже через місяць після цього Сергій Аксьонов знову запевняв, що кримчани – у безпеці.
«Безпека Криму та його мешканців забезпечується за рахунок заходів, які вживаються за дорученням нашого Президента (Росії Володимира Путіна – КР). Спільна робота органів влади, Міністерства оборони РФ та правоохоронних органів спрямована на те, щоб кримчани могли почуватися спокійно», – сказав він у листопаді 2022 року.
Але про спокій у Криму на той момент уже не йшлося. У грудні 2022 року там почали масово фіксувати звуки вибухів і сліди ракет у небі в різних регіонах: Сімферополі, Саках, Євпаторії, Севастополі та околицях Керчі.
Російський глава Севастополя Михайло Развожаєв заявляв про атаку безпілотників на Балаклавську ТЕС. А в Міністерстві оборони Росії повідомляли про збиті безпілотники у районі Севастополя та українських газових родовищ у Чорному морі, захоплених Росією у 2014 році.
«Не все є можливість захистити»
Напередодні весняного наступу ЗСУ на фронті Сергій Аксьонов знову публічно гарантував кримчанам безпеку.
Кардинальні зміни в риториці Сергія Аксьонова відбулися влітку та восени 2023 року. Після чергового вибуху на Керченському мосту, серії ударів по авіа- та нафтобазах та місцях скупчення російських військових він публічно визнав, що російська ППО в Криму не може захистити всі об'єкти.
«З погляду прильотів… Ну, можливо все. Подивимося. На жаль, не всі об'єкти громадянської інфраструктури сьогодні засобами ППО є можливість захистити. Сподіваюся, що і успіх, і та робота, яка була зроблена, дозволять нам і від обстрілів, у тому числі, і від дронів запобігти. У тому числі, і нальоти на великі об'єкти інфраструктури, військові об'єкти, паливну енергетику», – сказав він (з 8.54 хвилини).
Після другого провального курортного сезону Сергій Аксьонов нарешті визнав, що причиною цього стали удари ЗСУ по російських військових об'єктах.
«Логістика вносить свої корективи. Зрозуміло, що й періодичні прильоти та атаки дронів не дають додаткового притоку відпочиваючих. Багато хто побоюється (їхати на відпочинок у Крим – КР). Хоча я кажу, що ми чітко розуміємо і знаємо, де, коли, приблизно за якими цілями можуть бути завдані удари, яким способом і таке інше. Відповідно, з цього будуємо ефективний захист», – сказав він в ефірі кримського телебачення на початку жовтня.
На цей момент точність прогнозів про удари ЗСУ від російської влади можна було на власні очі перевірити по обстрілу штабу Чорноморського флоту Росії в Севастополі 22 вересня. У Міноборони Росії стверджують, що того дня збили всі ракети. Але фото з місця подій та наслідки ударів це спростовують.
В умовах, коли російські чиновники вже не гарантують кримчанам безпеку, влада України рекомендує жителям півострова берегти себе та евакуюватися.
«Перспективи у ЗСУ зайти до Криму немає»?
Цього року в заявах Сергія Аксьонова з'явився новий наратив – він запевняє у нібито безперспективності контрнаступу ЗСУ та не вірить у можливість заходу українських військових до Криму.
«Жодної перспективи цього контрнаступу немає. Жодної перспективи зайти до Криму у них немає. Гарантовано Криму жодна сухопутна операція (ЗСУ – КР) не загрожує. Без варіантів», – запевняє він в ефірі кримського ТБ (з 3.23 хвилини).
Наскільки виправданим буде такий впевнений прогноз, покаже ситуація на фронті найближчими місяцями.
Українські військові завдають ударів по Криму для виснаження та створення дірок у російській ППО на всій лінії оборони, пояснив раніше начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов.
Влада України заявляє про намір деокупувати Крим під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Російська влада вважає Крим «невід'ємною частиною Росії» і обіцяє «належну відповідь» за «будь-які претензії» на неї.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.