Доступність посилання

ТОП новини

Крим і «національні кадри»: корінний народ під прицілом антитерору


Співробітник ФСБ РФ і затриманий у Севастополі, Крим. Архівне фото
Співробітник ФСБ РФ і затриманий у Севастополі, Крим. Архівне фото

Російські центральні та місцеві кримські ЗМІ повідомили про створення в системі Федерального агентства у справах національностей Росії окремого «управління по Північно-Кавказькому федеральному округу (ПКФО), Криму та Севастополю». При цьому в призначеному Росією кримському уряді продовжує функціонувати так званий «державний комітет у справах міжнаціональних відносин» із подібними функціями.

Чим і в межах яких територій займатиметься нове федеральне управління, чому Крим і Севастополь, в односторонньому порядку включені Кремлем до Південного федерального округу (ПФО), опинилися в компетенції установи з ПКФО, як це пов’язано з війною Росії в Україні та порушенням прав корінних народів на окупованих територіях – у матеріалі Крим.Реалії.

«Профілактика» екстремізму

Федеральне агентство у справах національностей (ФАСН) при уряді РФ було створено у 2015 році відповідно до окремого указу президента Росії Володимира Путіна. Прямі повноваження агентства доповнили частиною повноважень міністерства культури – «захист прав національних меншин та корінних нечисленних народів»; а також міністерства юстиції – «взаємодія з козацькими товариствами».

У структурі ФАСН нове «управління по ПКФО, Криму та Севастополю» ще не вказано. Але офіційний сайт агентства у стрічці новин 28 вересня публікує фото та повідомлення про його створення.

Керівником управління став Сергій Разживін. У правовій базі РФ на ім’я Разживіна Сергія Валерійовича ще 5 вересня зареєстровано «Міжрегіональне управління ФАСН по Північно-Кавказькому федеральному округу, Криму та Севастополю» за адресою: Ставропольський край, Кисловодськ, Саперний провулок, 10. Вказана особа значиться співзасновником п’яти організацій.

«Ми відзначаємо зростання кількості інформаційних приводів, які спрямовані на підрив міжнаціонального миру та злагоди, залучення мешканців нашої країни до екстремістської діяльності. Відповідно, цілі та завдання нашого управління – це максимально щільна взаємодія з органами влади суб’єктів Російської Федерації, які входять до ПКФО, вирішення завдань щодо реалізації Стратегії державної національної політики, профілактика екстремістської діяльності», – заявив помічник керівника ФАСН Олег Серьогін.

«Агентство стало ближчим до регіонів-форпостів, які стоять на сторожі наших кордонів. І на тлі посилюваних спроб вплинути на сферу міжнаціональних відносин у Російській Федерації з боку недружніх країн, які після початку спеціальної військової операції (так російська влада називає повномасштабну війну проти України – КР) почали активно поширювати ідеї сепаратизму та екстремізму – це своєчасне рішення, яке допоможе нам зміцнити ситуацію в етноконфесійній сфері та дозволить більш точно сфокусуватися на цих суб’єктах», – пояснив позицію очільник ФАСН Росії Ігор Барінов.

З одного федерального округу – до іншого, і назад…

ПКФО спочатку був утворений указом президента Росії 13 травня 2000 року у складі 13 суб’єктів РФ, але вже у червні 2000 року його було перейменовано на ПФО.

Згодом указом президента РФ Дмитра Медведєва 19 січня 2010 зі складу ПФО знову виділили ПКФО з центром у П’ятигорську.

З анексованих у 2014 році Криму та Севастополя свого часу влада сусідньої Росії сформувала так званий окремий Кримський федеральний округ.

До складу ПФО Крим і Севастополь президент РФ Володимир Путін включив 28 червня 2016 року, одночасно так званий Кримський федеральний округ було ліквідовано.

З жовтня 2022 року в прикордонних з Україною російських регіонах – Брянській, Курській, Бєлгородській, Воронезькій областях як складових частинах Центрального федерального округу (ЦФО), а також в Ростовській області, Краснодарському краї та анексованих Криму та Севастополі, які російська влада незаконно включила до ПФО, запроваджено режим «середнього рівня реагування». У інших регіонах ЦФО і ПФО діє «рівень підвищеної готовності», а в інших суб’єктах РФ – «рівень базової готовності».

Військовий стан Кремль оголосив на захоплених частинах територій Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей.

Навіщо у Криму створюють паралельні федеральні структури?

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, коментуючи російські нововведення у сфері національностей, зазначив, що чиновники ФАСН називають регіони, в яких працюватиме «нове управління», регіонами-форпостами.

Рефат Чубаров
Рефат Чубаров

«І це ключове слово. Кремль хоче зміцнити режим на території цих регіонів, оскільки тут бачить додаткові ризики. Якщо у Криму, то це – перспектива звільнення Криму та Севастополя Збройними силами України. У Москві усвідомлюють, що звільнення є невідворотним і думають, що завдяки своїм новим зусиллям, у тому числі таким організаційним, як створення «управління», зможуть контролювати суспільство та громадськість на півострові.

Щодо інших регіонів, то тут, на мою думку, це можна назвати відповіддю Кремля на абсолютно очевидні виклики, пов’язані з прагненням народів, які населяють Північний Кавказ, до незалежності. І це, насамперед, – чеченці, інгуші, народи Дагестану. Москва не може не бачити, як серед поневолених нею народів посилюються протестні настрої. У ході двох чеченських воєн Кремль не зміг придушити волю цих народів. У момент капітуляції Росії у війні з Україною, саме ці регіони та їхні народи можуть спробувати використати історичний шанс на здобуття ними своєї свободи. І в Кремлі реально усвідомлюють цю загрозу імперії та готуються їй протистояти. Інших пояснень я не можу знайти, тим більше, що в Криму окупаційна влада має цілий так званий «держкомнац». Таким чином, федеральний центр країни-агресора, не покладаючись на місцеві органи управління, вибудовує свою власну структуру, яка максимально взаємодіятиме з каральними органами, насамперед, із ФСБ», – заявив співрозмовник Крим.Реалії.

У своїх оцінках подій заступник голови Державної служби України з питань етнополітики та свободи совісті дипломат Ігор Лоссовський підтримав Чубарова.

Ігор Лоссовський
Ігор Лоссовський

«Російська влада в Криму розуміє небезпеку. Вже проходила інформація, що вивозиться певна документація, готується та проводиться евакуація деяких працівників. У цій ситуації вони намагаються посилити контроль стосовно кримських татар, інших корінних народів України і, звичайно, українців. Нове управління – на допомогу місцевим підрозділам силових структур: поліції та ФСБ», – додав Ігор Лосовський.

Він вказав, що створення «управління з ПКФО та Криму» в рази збільшить російські репресії не лише проти кримських татар та українців, а й щодо народів Північного Кавказу, але це аж ніяк не зупинить процеси, які починають розгортатися: пригноблені та завойовані Російською Імперією 100-200 років тому меншини піднімають голову.

«Кремль відправляє на фронт саме представників малих народів, про це говорить співвідношення таких рекрутів до загального числа призваних та мобілізованих росіян. Російська влада намагається це приховувати. Але такі цілеспрямовані дії підпадають під ознаки статті третьої міжнародної Конвенції щодо боротьбі з геноцидом, це фактично геноцид Росії проти своїх народів.

Малі народи піднімають голову саме за кордоном
Ігор Лоссовський

У сучасній Росії неможливий мирний спротив і мирні демонстрації. Малі народи піднімають голову саме за кордоном. Сьогодні національні діаспори проводять різноманітні заходи і форуми, де обговорюються питання можливого розпаду Росії та створення незалежних держав на уламках імперії. Існує уряд Республіки Ічкерія у вигнанні, визнаний Україною та іншими країнами Європи. Відомі також виступи угро-фінських народів Росії. Росія – остання імперія. Всі імперії розпадаються, історія повторюється», – висловив думку чиновник.

Ігор Лоссовський зазначив, що у компетенції нового управління ФАСН «Крим прив’язали до Північного Кавказу», ймовірно, і для того, щоб задіяти підлеглі голові Чечні Рамзану Кадирову війська у разі виникнення турбуленцій чи соціальних ускладнень у Криму.

«Війська Кадирова не можуть воювати в Україні, вони вже показали, що вони лише «тік-ток війська». А ось поліцейські функції, знущання з простих людей і виконання каральних функцій – для цього вони якраз підходять. Тандем «Аксьонов-Кадиров» – ця зв’язка існує давно ще з часів анексії Криму. Тому не випадково, що на Кадирова може покладатися місія зі спостереження за процесами, які відбуватимуться в Криму найближчим часом», – підкреслив він.

Кримський досвід для «нових регіонів»

У створеному російською владою, так званому Кримському федеральному університеті (КФУ) у Сімферополі нещодавно провели круглий стіл «Модернізація заходів щодо протидії поширенню ідеології тероризму та екстремізму». Організаторами заходу виступили КФУ та «держкомнац». Учасники: керівництво регіонального відділення Асамблеї народів Росії, представники вищих навчальних закладів, органів влади, релігійних та громадських організацій, ФСБ, МВС, а також студенти.

Голова ради Кримського відділення загальноросійської громадсько-державної організації «Асамблея народів Росії», головний редактор проросійського порталу «МІР-інфо» Одіссей Піпія у своїй доповіді заявив, що бере на себе «відповідальність і громадський обов’язок щодо створення Єдиного інформаційного центру, який висвітлюватиме події у нових регіонах (так у Росії називають окуповані частини територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України – КР) у сфері міжнаціональних та міжконфесійних відносин».

За задумом доповідача, центр діятиме на базі «МІР-інфо». У його роботі візьмуть участь «шість регіональних відділень Асоціації народів Росії – кримське, севастопольське, херсонське, запорізьке, луганське, донецьке».

Після анексії Криму на півострові почалися арешти незалежних журналістів, громадянських активістів, українських громадських діячів, активістів кримськотатарського національного руху, членів Меджлісу кримськотатарського народу, а також кримських мусульман, підозрюваних у зв’язках із забороненими в Росії організаціями «Хізб ут-Тахрір» і «Таблігі Джемаат». Правозахисники та адвокати називають ці кримінальні справи переслідуванням за політичною, національною чи релігійною ознакою. Влада Росії заперечує ці причини переслідувань.

У Криму російська окупаційна влада в межах осінньої мобілізації на війну проти України видавала непропорційно більше повісток кримським татарам, ніж слов’янському населенню. У цей же час президент Росії Володимир Путін вніс до Державної думи законопроєкт про денонсацію Рамкової конвенції про захист національних меншин.

«Нам необхідно якнайшвидше денонсувати цю Рамкову конвенцію, тому що вона насамперед не відповідає Конституції Росії. …Денонсування Рамкової конвенції відповідає інтересам громадян Росії і насамперед представників русского мира, які живуть за кордоном», – заявила невизнана російська сенаторка від Криму Ольга Ковітіді.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
XS
SM
MD
LG