Спеціально для Крим.Реалії
Нинішня весна принесла главі російського уряду Криму Сергію Аксенову масу неприємностей ‒ від арешту колишнього «мера» Ялти Сергія Ростенка до звільнення близьких до нього голів силових відомств.
Тепер ще й російські експерти різко знизили свій рівень довіри до Аксенова, в результаті чого він втратив у «рейтингу губернаторів» одразу 14 позицій. Це, звісно, не критично, але вельми проблематично.
Російський рейтинг Аксенова
У рейтингу російських керівників прем'єр анексованого Росією Криму Сергій Аксенов повільно, але впевнено йшов вгору. Упродовж 2015-16 років із третього десятка він перейшов у другий. На початку 2017 року опинився на 23-ій позиції завдяки «високим соціально-економічним досягненням Криму», про які відзвітувала кримська статистика.
Але найбільші успіхи очікували Аксенова 2017 року, коли після візиту президента Росії Володимира Путіна до Криму рейтинг регіонального керівника піднявся до 13-го місця. Російський президент високо оцінив темпи будівництва мосту через Керченську протоку та інші «успіхи російського Криму».
Російським експертам подобалися його піар-ходи ‒ критика жовто-блакитних урн як української спадщини в Керчі
Високий рейтинг довіри Аксенову забезпечували кілька факторів. Перш за все, жорстка вертикаль влади та авторитарні методи керівництва, за допомогою яких російський прем'єр демонстрував, що йому під силу вирішити будь-які проблеми.
Російським експертам подобалися його піар-ходи ‒ критика жовто-блакитних урн як української спадщини в Керчі або інспекційна поїздка півостровом під час короткої відпустки.
Весна 2018 року теж не обіцяла проблем ‒ на президентських виборах Крим забезпечив Путіну потрібний результат, а відкриття автомобільного руху мостом через Керченську протоку мало підняти рейтинг Аксенова до небес. Але не тут-то було ‒ політичні позиції російського глави півострова сильно похитнулися, і з 16-го місця за два місяці він скотився на 30-е (де-факто до рівня 2014 року). Це, звісно, не критично, але на тлі низки останніх подій вельми проблематично.
Кримський кримінал
Одним із найважливіших приводів для зниження позицій Аксенова в російському «Національному рейтингу» став його демарш щодо федеральних силовиків. Приводом для цього стало затримання 22 травня в аеропорту Москви колишнього «голови» адміністрації Ялти Андрія Ростенка, який доводиться зятем російському главі Криму.
Такої образи Аксенов знести не зміг і досить жорстко пройшовся по московським правоохоронцям, звинувативши їх у непрофесіоналізмі й виконанні «замовлення».
На цю ж тему: «Бунт» Аксенова: чому кримські чиновники пішли проти Слідкома Росії
«Вважаю непрофесійним порушення кримінальної справи на підставі таких обставин і за відсутності збитків для держави. Відчувається чиєсь замовлення», ‒ написав він на своїй сторінці в мережі Facebook.
Жорстка риторика кримського прем'єра може свідчити про наявність деяких гарантій від самого ПутінаВіктор Ядуха
Така жорстка риторика кримського прем'єра, на думку редактора севастопольського порталу «Примечания» Віктора Ядухи, може свідчити про наявність деяких гарантій від самого Путіна.
«І Аксенов, публічно обіцяючи «витягнути» мера Ялти з московського СІЗО та звинувачуючи своїх федеральних опонентів в егоїзмі та меркантильності, їм про ці гарантії нагадує», ‒ підкреслює він.
Однак, на цьому етапі погрози Аксенова не подіяли ‒ Басманний суд заарештував Ростенка, а Московський міський суд відхилив апеляцію, залишивши екс-голову Ялти під вартою до 21 липня.
Для більшої переконливості в серйозності намірів федералів 25 червня московські силовики прийшли з обшуками до будівлі російської адміністрації Ялти.
У російських ЗМІ тим часом з'явилися матеріали, що натякають на кримінальне минуле Аксенова. Раніше про це вже говорили кримський комуніст Леонід Грач і перший (і останній) президент Криму Юрій Мєшков. Але оскільки вони вже давно не мають політичної ваги, їхні коментарі залишилися без уваги. Публікації в московських виданнях ‒ це набагато тривожніший сигнал для кримського керманича.
Аксенов, мабуть, забув, що бику завжди належить набагато менше, ніж Юпітеру
Очевидно, що запроваджена Аксеновим система «сімейності» у владі, в результаті якої його родичі та друзі опинилися на провідних позиціях, стала викликати роздратування в Москві.
Орієнтуючись на приклад чеченського лідера Рамзана Кадирова, російський глава Криму, мабуть, забув, що бику завжди належить набагато менше, ніж Юпітеру.
І суворий вирок стосовно колишнього «віце-прем'єра» Криму Олега Казуріна, якого засудили на одинадцять із половиною років колонії суворого режиму за хабар в особливо великому розмірі, тому явне підтвердження.
На тлі такої демонстрації сили Москви визволити Ростенка буде дуже нелегко. Можливо, що ціною свободи зятя стане істотне обмеження влади самого Аксенова.
Удар по силовикам
Друге серйозне випробування для Аксенова ‒ це звільнення місцевих силовиків. Указами президента Росії від 4 червня були звільнені із займаних посад голова російського управління МНС Сергій Шахов і керівник МВС Росії у Криму Сергій Абісов. Обидва займали свої пости з часів «кримської весни» й були вірними соратниками Аксенова.
На цю ж тему: Аксенов втрачає кадри: чому Путін звільнив людей з команди глави Криму
Якщо Абісов пішов мовчки, то Шахов одразу ж після відставки підкреслив, що залишиться міністром МНС у російському уряді Криму.
«Поки я залишаюся міністром надзвичайних ситуацій Республіки Крим. Це все залежить від Сергія Валерійовича (Аксенова ‒ КР). Він у мене ‒ командир», ‒ наголосив Шахов. І Аксенов свого підлеглого не підвів, залишивши на посаді.
Однак Шахов таким демаршем зробив своєму шефові воістину ведмежу послугу ‒ Москва такого містечкового самодержавства не прощає, а значить крісло під Аксеновим захитається ще сильніше.
Шкурні інтереси
Третій удар Аксенову завдали експерти Російської академії народного господарства при президенті Росії (РАНГиДС), запропонувавши концепцію про надання Південному берегу Криму особливого статусу з передачею під пряме управління Москви. Цю пропозицію російський глава Криму розкритикував, назвавши «абсурдною ідеєю».
Ці рекордні за російськими мірками суми розчиняються в кримінальних справах, а не змінюють життя кримчан на кращеОлег Ніколаєв
Експерти російського «Національного рейтингу» вважають такі висловлювання проявом далеко не державницької позиції Аксенова. А бізнесмен і до недавнього часу голова Корпорації розвитку Севастополя Олег Ніколаєв, знайомий із ситуацією на півострові зсередини, недвозначно натякнув на масштабні корупційні схеми в кримських органах влади.
«За чотири роки федеральні субсидії та субвенції республіці Крим, окрім ФЦП, склали приблизно 300 мільярдів рублів. Ці рекордні за російськими мірками суми розчиняються в кримінальних справах, а не змінюють життя кримчан на краще, а саме на це мають витрачатися гроші з Москви», ‒ констатує він.
Такі висловлювання теж не додають Аксенову політичних балів і можуть обернутися серйозними проблемами незабаром.
Сценарії майбутнього
Незважаючи на те, що відставка Аксенова поки не відбулася, російський політолог Павло Салін не виключає несприятливого розвитку подій для російського прем'єр-міністра Криму. «Практика показує, що як раз у регіонах, еліти яких претендують на особливу суб'єктність, відставка губернатора може відбутися за рік і навіть більше ніж рік до виборів, на яких його наступник підтвердить свої повноваження», ‒ вважає він.
Щоб усунути від штурвала «героя кримської весни», потрібні вагомі аргументи
При цьому можна припустити кілька варіантів розвитку подій. Перший ‒ звільнення із займаної посади на підставі рішення російського президента в зв'язку з втратою довіри. Але для того, щоб усунути від штурвала «героя кримської весни», потрібні вагомі аргументи.
Другий варіант ‒ добровільна відставка Аксенова. Наприклад, через стан здоров'я, яке погіршилося через роботу на благо Росії. Такий варіант залишає шанс зберегти сімейний бізнес або хоча б його частину. Щоправда, родичам і друзям доведеться шукати собі нові місця ‒ їхні заслуги перед Росією в Москві навряд чи оцінять. Підштовхнути Аксенова до такого рішення можна за допомогою «привіту» з кримінального минулого.
Третій сценарій ‒ залишити Аксенова в позиції «весільного генерала», максимально обмеживши його повноваження федеральними чиновниками та суттєво урізавши фінансові можливості. Навряд чи такий сценарій влаштує Сергія Валерійовича, але він дасть можливість, зберегти хоч щось, ніж втратити все.
Цілком можливо, що в Кремлі є ще кілька варіантів розвитку подій ‒ це покаже вже найближчий час. Але який би сценарій не вибрали в Москві, від колишньої могутності російського глави Криму незабаром не залишиться й сліду.
Євгенія Горюнова, кримський політолог
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції