Доступність посилання

ТОП новини

«Бунт» Аксенова: чому кримські чиновники пішли проти Слідкома Росії


Сергій Аксенов
Сергій Аксенов

Глава підконтрольного Росії кримського уряду Сергій Аксенов публічно виступив проти Слідчого комітету Росії. Він розкритикував порушення кримінальної справи стосовно екс-голови міської адміністрації Ялти Андрія Ростенка, назвавши її «чиїмось замовленням». «Бунтувати» разом з Аксеновим почали й багато лояльних йому кримських чиновників і політиків. Крим.Реалії з'ясовували ситуацію.

Андрій Ростенко був затриманий російськими силовиками 22 травня в російському аеропорту «Шереметьєво». Його підозрюють у перевищенні посадових повноважень при розпорядженні землею санаторію «Алупка», який до російської анексії Криму належав МВС України, а після «націоналізації» в 2014 році перейшов під контроль МВС Росії.

Басманний суд Москви заарештував Ростенка до 21 липня.

Як відомо, Ростенко був звільнений з поста голови адміністрації Ялти рік тому «в комплекті» з іншими чиновниками. Журналістам він тоді повідомив, що йде в «стратегічний резерв», і більше медійної активності не виявляв.

Незважаючи на те, що відставку Ростенка ініціював Сергій Аксенов, він першим став тепер на його захист після арешту в Москві.

«Непрофесійна справа»

Арешт Ростенка Сергій Аксенов назвав «провокацією проти органів влади Криму». «Я особисто усунув Ростенка за неефективне управління адміністрацією міста Ялти. Слідчими органами за моїм зверненням ведеться перевірка діяльності ялтинської адміністрації, яку очолював Андрій Олегович... Але це зовсім не означає, що я буду допускати свавілля щодо посадових осіб за конкретними епізодами, в яких повністю відсутній склад злочину», – заявив він на своїй сторінці у Facebook.

Сергій Ростенко
Сергій Ростенко

Аксенов також пообіцяв домагатися притягнення до відповідальності всіх причетних до затримання Ростенка в Москві: «Вважаю непрофесійним порушення кримінальної справи на підставі таких обставин і за відсутності збитків для держави. Відчувається чиєсь замовлення. Зараз розберемося в цьому конкретному епізоді, після цього буду вимагати порушення кримінальних справ за незаконне затримання, оскільки при таких обставинах абсолютно незрозуміло, для чого було влаштовувати показовий захід за участю Ростенка в аеропорту».

Такий демарш глави підконтрольного Росії кримського уряду проти російських силовиків у кримському співтоваристві пояснюють тим, що Ростенко входить в найближче оточення Аксенова. Систему кумівства в кримській владі Крим.Реалії описували раніше.

Перебував у злочинному угрупованні Криму, яке називалося «Греки»

До того ж, Ростенку та Аксенову приписують зв'язки ще з «лихих 90-х». «Це доступна інформація. Видання Lenta.ru писало, що Андрій Ростенко перебував у злочинному угрупованні Криму, яке називалося «Греки». І раніше в ньому точно так само перебував Сергій Валерійович Аксенов. Тому, цілком можливо, вони давно знайомі», ‒ розповів Крим.Реалії кримський активіст Ілля Большедворов.

Відставку Ростенка в кулуарах кримської політики називають політичним рішенням. Він звільнив крісло голови адміністрації Ялти для Олени Сотникової ‒ екс-радника кримського спікера Володимира Константинова, з яким Аксенов не перший рік змагається в перестановці кадрів у Криму.

Група підтримки

Водночас боротьбу глави уряду Криму за звільнення Ростенка підтримали багато лояльних до нього кримських чиновників. Вони поширюють у соцмережах власні фото з Андрієм Ростенком та словами підтримки. Серед них, наприклад, Олег Піхтєрєв ‒ депутат Ялтинської міськради від російської ЛДПР, президент Федерації керлінгу Криму.

Його підтримала депутат підконтрольного Росії кримського парламенту від російської партії «Единая Россия», своячка Аксенова Євгенія Добриня.

«Позиція смілива, гідна поваги! Рада, що особисто знайомі! Не так багато людей на це здатні! Більшість мовчазно співчувають або є кретинами, які звинувачують голослівно, вважають себе особисто судом вищої інстанції», ‒ наголосила вона.

Голова Роскомрегістру Криму Олександр Спиридонов у Facebook просить піти з друзів і заблокувати його акаунт усім, хто не підтримує Ростенка. «Особисто мені один справжній друг ближчий ніж сотня «вірт-шапкових знайомих», ‒ пояснив він.

На підтримку екс-голови адміністрації Ялти висловився член Громадської палати Криму, помічник депутата Держдуми Росії Світлани Савченко Роман Чегринець: «Я впевнений, що Андрій Олегович скоро буде вдома, справедливість буде відновлена, а злостивцям воздасться, в житті все завжди повертається сторицею».

Начальник відділу інформаційного забезпечення підконтрольної Росії Ялтинської міськради Марія Кесаонова оголосила про підтримку Ростенка від імені всіх ялтинців. «Андрій Олегович глибоко порядна людина, яка зробила для розвитку Ялти стільки, скільки іншим і не снилося. І ця купка невдах, які радіють тому, що зараз відбувається, ‒ це далеко не всі ялтинці. Нормальні ялтинці вірять у невинність Андрія Олеговича й морально підтримують його», ‒ стверджує вона.

Про підтримку Ростенка повідомили депутати Держдуми Росії, обрані в Криму: Андрій Козенко та Руслан Бальбек.

«Аксенову роблять натяки»

Ілля Большедворов розцінює таку інформаційну кампанію кримських чиновників як «недовіру федеральній владі, і, зокрема, слідкому».

Він також вважає, що заяви Сергія Аксенова на адресу співробітників Слідкому Росії суперечать російському законодавству. У зв'язку з цим він звернувся до підконтрольної Росії прокуратури Криму з проханням провести перевірку й вжити заходів. Щоправда, розцінює ймовірність позитивного розгляду цієї заяви, як «дуже маленьку».

У Росії жоден губернатор, і навіть президент, не дозволяють собі робити такі заяви
Ілля Большедворов

«Сергій Валерійович (Аксенов ‒ КР) у нас на якомусь привілейованому становищі. І саме тому він вважає за можливе робити такі заяви, які він робить. Він не є посадовою особою правоохоронних органів, щоб оцінювати дії Слідкому. У Росії жоден губернатор, і навіть президент, не дозволяють собі робити такі заяви. Я вважаю, що це не тільки перевищення посадових обов'язків з боку Аксенова, а й втручання в розслідування кримінальної справи слідчими органами», ‒ пояснює він.

Аксенову роблять натяки, що пора вже б звільнити крісло
Валерій Гарначук

Володимир Гарначук, який раніше був помічником екс-віце-прем'єра Криму Михайла Шеремета, розцінює переслідування Ростенка як сигнал для самого Аксенова.

«Аксенову роблять натяки, що пора вже б звільнити крісло й вирушити на місце, яке йому пропонують. Півтора року тому він втратив доступ до Володимира Путіна. В Адміністрації президента (Росії ‒ КР) Аксенову висунули претензії, що люди в Криму хвилюються, та й федеральні гроші погано освоюються, і рівень корупції зашкалює. Як тільки виникали такі ситуації, Аксенов щоразу діяв за шаблоном: шукав «п'яту колону», шукав сліди Держдепу або СБУ й голосно звільняв якогось чиновника. Але в Москві вже зрозуміли, що такі перестановки не допомагають», ‒ сказав він в ефірі радіо Крим.Реалії.

Про те, що публічний бунт Аксенова проти силовиків позначиться на його позиціях в органах влади сусідньої Росії, можна говорити лише теоретично. У 2015 році голова уряду Криму вже виступав проти кримського управління ФСБ Росії, заступаючись за ще одного члена своєї команди ‒ тепер уже екс-міністра промислової політики Криму Андрія Скринника. Коли російські спецслужби порушили проти нього кримінальну справу за розкрадання майна «Бахчисарайського районного споживчого товариства» в особливо великих розмірах, Аксенов теж назвав її рекомендованою, провокаційною та «абсолютно надуманою». Щодо цього питання він навіть телефонував Путіну та керівництву ФСБ у Москву. Але ці публічні розбіжності тоді не завадили йому залишитися при владі.

Довідка: Басманний суд Москви 23 травня заарештував російського екс-мера Ялти Андрія Ростенка. Повідомляється, що Ростенка звинувачують за частиною 1 статті 286 КК Росії (перевищення посадових повноважень).

За інформацією видання «Примечания», причиною затримання став можливий зв'язок колишнього мера Ялти з вилученням землі в санаторію МВС Росії «Бекетово» в Алупці. Нібито, розслідування взяв під особистий контроль голова МВС Росії Володимир Колокольцев.

У відкритих джерелах немає позиції Ростенка з приводу того, що відбувається.

11 липня 2017 року депутати підконтрольної Кремлю Ялтинської міськради на позачерговій сесії затвердили відставку Андрія Ростенка. Вслід за ним звільнився його заступник і головний архітектор міста.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG