У Криму відбулися перші 2018 року допити й обшуки у кримськотатарських активістів. Член Меджлісу Ескендер Барієв повідомив, що ФСБ допитала його сестер і тестя. Окрім того, рано-вранці 5 січня в Сімферополі відбулися обшуки в домоволодіннях двох кримськотатарських сімей, під час яких була вилучена комп'ютерна техніка та релігійна література.
Член Меджлісу Ескендер Барієв стверджує, що 21 грудня його родичі отримали повістки на допит. Листи від ФСБ, за його словами, прийшли його батькам, двом сестрам та тестю.
Допит був безпосередньо пов'язаний із моєю діяльністю, моєю громадянською позицієюЕскендер Барієв
«Наприкінці грудня був допит. На нього пішли не всі, а ті, хто міг піти. Зрозуміло, що допит був безпосередньо пов'язаний із моєю діяльністю, моєю громадянською позицією. Про деталі я говорити не можу. Єдине, що можу сказати, ‒ із них взяли підписку про нерозголошення матеріалів справи», ‒ сказав Барієв у коментарі для Крим.Реалії.
Кримінальні справи й депортація
Ескендер Барієв ‒ один із найактивніших членів Меджлісу. Наприкінці 2014 року, проживаючи в Сімферополі, він створив разом зі своїми однодумцями Абмеджитом Сулеймановим і Синавером Кадировим об'єднання під назвою Комітет із захисту прав кримськотатарського народу. Від його імені громадські працівники відкрили «гарячу лінію» для співвітчизників, які зіштовхнулися з порушеннями з боку силовиків.
Your browser doesn’t support HTML5
17 січня 2015 року Комітет, який очолював Барієв, організував конференцію за участю своїх однодумців. До зали, де вона відбувалася, проникла група агресивно налаштованих людей, які влаштували бійку. Проте учасники конференції оприлюднили низку звернень до міжнародних організацій та урядів країн із закликом захистити кримських татар від утиску прав із боку російської влади.
Your browser doesn’t support HTML5
Вночі 23 січня координатори Комітету Барієв, Сулейманов і Кадиров збиралися виїхати з Криму на материкову частину України. На адмінкордоні їх затримали російські силовики й допитали. Синавера Кадирова відвезли до суду, що ухвалив рішення про депортацію громадського активіста через «ухилення від виїзду з Росії упродовж визначеного терміну перебування».
Ескендер Барієв та Абмеджит Сулейманов виїхали з Криму без проблем, але назад вже вважали за краще не повертатися.
Ми думали, повертатися чи ні, але правозахисники порадили нам цього не робитиЕскендер Барієв
«У Києві ми провели прес-конференцію, ще низку заходів. Збиралися вже повертатися, але 28 січня з'явилася інформація, що відносно нас відкрили кримінальні справи. 29 січня був заарештований Ахтем Чийгоз (заступник голови Меджлісу ‒ КР). Ми думали, повертатися чи ні, але правозахисники порадили нам цього не робити», ‒ розповів Ескендер Барієв.
Відтоді він живе в Києві й спроб в'їхати до Криму не робить. У березні 2015 року учасників конференції Комітету із захисту прав кримськотатарського народу, що відбулася в січні, викликали на допити. У грудні 2015 року, коли на адмінкордоні з Кримом були підірвані опори ЛЕП, поліцейські прийшли до батьків Барієва й спробували вручити їм повістку на допит до ФСБ.
«Після цього вони не з'являлися. І ось у грудні 2017-го вони знову з'явилися. Окрім того, за весь цей період, як говорили сусіди, в тій квартирі, де я проживав із сім'єю, періодично з'являлися люди. Мабуть, відстежують, з'явився я чи ні», ‒ розповів Барієв.
«Захід зі збору інформації»
5 січня в Сімферополі стався ще один резонансний випадок за участю російських силовиків і кримських татар. Поліцейські, співробітники Центру «Е» та ФСБ Росії рано вранці прийшли з обшуками до будинків у районі Лесі Українки, де проживають сім'ї рідних сестер Хатідже Кантемірової та Зери Базирової.
На місце події приїхали учасники об'єднання «Кримська солідарність» для надання допомоги співвітчизникам. Активіст на ім'я Рустем поспілкувався з Амет-Ханом ‒ чоловіком однієї з сестер, до якої прийшли з обшуком, і з його слів розповів кореспонденту Крим.Реалії подробиці того, що сталося.
Амет-Хан говорив, що більшість речей із шаф він сам діставав і показував. Там не було «встаньте в куток», «не заважайте»Рустем
«Вони (силовики ‒ КР) поводили себе більш-менш адекватно, акуратно. Амет-Хан говорив, що більшість речей із шаф він сам діставав і показував. Там не було «встаньте в куток», «не заважайте». Поводили себе дуже добре, коректно. Дали можливість людям релігійні обряди виконати. Час намазу був ранкового», ‒ розповів активіст.
За його словами, жителі будинків, до яких прийшли з обшуками, не є активними громадськими діячами. Амет-Хан, який розповів «Кримській солідарності» про те, що сталося, працює продавцем в магазині.
«Він з якимись людьми був знайомий чи досі спілкується. Ці люди (силовики ‒ КР) якось зрозуміли, що він (Амет-Хан ‒ КР) їх знає, і показували їхні фотографії, особисті сторінки в інтернеті. А він їм казав ‒ знає, не знає. Тобто я так розумію, сьогодні був слідчий захід зі збору інформації», ‒ розповів представник «Кримської солідарності».
У результаті обшуків силовики вилучили телефон і планшет, а також книги на релігійну тематику. Копію протоколу господарям будинку не залишили.
Жодне з російських силових відомств не прокоментувало обшуки в будинках Кантемірової та Базирової, а також допити родичів Ескендера Барієва.