У кримській «справі «Хізб-ут-Тахрір» – 6 нових фігурантів. 12 жовтня були заарештовані жителі Бахчисарая Тімур Ібрагімов, Марлен (Сулейман) Асанов, Мемет Белялов, Сейран Салієв, Сервер Зекір’яєв і Ернес Аметов. ФСБ інкримінує їм участь у терористичній організації. Кореспондент Крим.Реалії з'ясовував, чим ці люди займалися до арешту, і на якій підставі спецслужби звинувачують їх у тероризмі.
Вранці 11 жовтня озброєні російські силовики увірвалися з обшуками до будинків шести сімей у Бахчисараї.
«Була 6.20, ми якраз встали прочитати саба намаз (світанкова молитва – КР). Діти щоправда не встигли прочитати, вони читали вже під час обшуку. А чоловік їздить до мечеті на намаз, він з'їздив і ліг спати назад. У цей час ми почули шум, стукіт. Діти заплакали. Двері вони зламали, коли увірвалися», – розповіла Айше Асанова – жителька одного з будинків, у які заявилися співробітники ФСБ і поліції.
Доказ провини – зустріч у мечеті
Силовики заявили власникам жител, що шукають у них зброю і заборонену літературу. Переривши речі, вони забрали книги релігійної тематики, комп'ютери і телефони. З собою люди у формі відвезли шістьох чоловіків: Тімура Ібрагімова, Сулеймана Асанова, Мемета Белялова, Сейрана Салієва, Сервера Зекір'яєва і Ернеса Аметова.
Бійці ОМОНу і поліцейські брали в оточення будинки, в яких відбувалися слідчі дії. На місце подій прибули місцеві жителі, занепокоєні долею своїх сусідів
Під час обшуків бійці ОМОНу і поліцейські брали в оточення будинки, в яких відбувалися слідчі дії. На місце подій прибули місцеві жителі, занепокоєні долею своїх сусідів. За словами очевидців, біля деяких будинків силовики поводилися грубо, ображали присутніх, забороняли вести відеозйомку. У результаті, біля жител, у яких проводився обшук, було затримано дев'ятьох чоловіків віком від 26 до 62 років. Їм усім присудили по 15 тисяч рублів штрафу за перебування в громадському місці, що спричинило порушення громадського порядку».
У момент проведення обшуків прес-служба ФСБ поширила у ЗМІ заяву про те, що в Бахчисараї «припинена діяльність осередку забороненої в Росії міжнародної терористичної організації «Хізб-ут-Тахрір». За інформацією спецслужби, проти п'яти підозрюваних було відкрито кримінальну справу за ч. 2 ст. 205.5 Кримінального кодексу – участь у терористичній організації. Шостому затриманому інкримінували ч. 1 тієї ж статті – організація терористичної спільноти.
Усі шестеро затриманих відмовилися від свідчень, пославшись на право не свідчити проти себе. Свою провину вони не визнали
На допитах усі шестеро затриманих відмовилися від свідчень, пославшись на право не свідчити проти себе. Свою провину вони не визнали. Наступного дня після затримання їм була обрана міра запобіжного заходу. Бахчисарайський міський суд, підконтрольний Росії, відправив всіх шістьох до СІЗО на два місяці.
На судовому засіданні слідчий ФСБ надав докази, зібрані слідством. За словами адвоката Олексія Ладіна, це аудіозаписи двох зустрічей, у яких брали участь фігуранти справи.
«У судових матеріалах були представлені два документи. Це аудіозапис двох зустрічей, яку вони розшифрували і інтерпретували по-своєму. Вони чомусь назвали це «таємними зустрічами забороненої організації», – розповів адвокат кореспонденту Крим.Реалії.
За його словами, перша зустріч, до якої має претензії ФСБ, відбувалася в мечеті. У ній брали участь не тільки фігуранти справи, але і багато інших вірян. Після намазу вони обговорювали деякі положення Корану: зокрема, те, кого може любити і ненавидіти мусульманин. Олексій Ладін стверджує, що це була звичайна дискусія на релігійну тематику. Друга зустріч відбувалася в кафе, її зміст адвокат не переказав.
За словами Ладіна, також у матеріалах справи міститься лінгвістична експертиза висловлювань, які робили підозрювані. Її автор прийшов до висновку, що учасники зустрічей, на яких велася «прослушка», причетні до «Хізб-ут-Тахрір». Олексій Ладін вважає, що дана експертиза була складена з порушеннями законодавства, вона будується на припущеннях і не може бути належним доказам.
За словами адвоката, фігуранти справи не заперечують, що обидві зустрічі відбувалися. Але вони кажуть, що ці збори не були таємними, а це були звичайні бесіди одновірців.
Бахчисарайський «стартапер»
Усі нові фігуранти «справи Хізб-ут-Тахрір» мають безпосереднє відношення до об'єднання «Кримська солідарність». До цієї групі, створеної у квітні 2016 року, належать кримськотатарські активісти, члени сімей політв'язнів, адвокати та правозахисники. Об'єднання ставить за мету допомогу ув'язненим і зниклим безвісти кримським татарам і мусульманам, які переслідуються за політичними мотивами.
Серед шістьох бахчисарайців, затриманих 12 жовтня, наразі найгірше становище Марлена Асанова. Йому інкримінують створення терористичної спільноти – санкція цієї статті передбачає покарання від 15 років позбавлення волі до довічного ув'язнення.
Асанов – відома людина в Бахчисараї. Йому належить Караван-сарай «Салачик» – кримськотатарське кафе, популярне серед туристів завдяки своєму національному колориту.
«30-річний Марлен Асанов, власник караван-сараю, за освітою філолог (закінчив Таврійський Національний Університет), у ресторанний бізнес потрапив випадково. Каже, що хотів показати самобутність свого народу, розповісти про культуру і традиції, – 2007 року писав журнал «Кореспондент», – 1998 року організував для охочих екскурсії «У гості до кримських татар». А кількома роками пізніше відкрив ресторан і кав'ярню, інтер'єр яких обставлений старовинним кримськотатарським начинням. Успіху, якого досяг Асанов, досягають одиниці. Та й потрібно для цього не менше ніж 10-15 років».
ФСБ вже проводила обшук у «Салачику» 12 травня 2016 року. Того ж дня у Бахчисараї були затримані й звинувачені в участі в «Хізб-ут-Тахрір» четверо місцевих жителів. Марлена Асанова серед них не було. Але його тоді притягнули до адміністративної відповідальності за «порушення громадського порядку» і присудили 5 тисяч рублів штрафу. Цей випадок не злякав бізнесмена, і навіть, навпаки, – він активніше включився в громадську діяльність і почав надавати своє кафе для проведення зборів активістів.
Земляки називають Асанова Сулейманом, а не Марленом. Він взяв собі друге ім'я, як прийнято у мусульман. У Асанова – четверо малолітніх дітей.
Фотограф і гід «Касти»
Другий фігурант справи – Тімур Ібрагімов – за освітою філолог. За фахом він не працював і займався підприємницькою діяльністю. У його родині теж чотири дитини, причому четвертий народився всього два тижні тому.
І Ібрагімов, і Сулейманов були у відділі взаємодії з сім'ями «Кримської солідарності». Як активісти вони допомагали рідним ув'язнених вирішувати матеріальні та соціально-побутові питання.
«До мене додому приїжджали Марлен Асанов і Тімур Ібрагімов. Вони проявляли турботу про моїх дітей, і дітей усіх, у кого тоді були заарештовані батьки. Особисто у мене вони цікавилися, як у мене вдома з опаленням, як у мене з ремонтом, чи є у мене проблеми, що потрібно зробити в будинку, як у нас справи з фінансами, чи готові діти до зими», – розповіла кореспонденту Крим.Реалії Мер'єм Куку – дружина арештованого правозахисника з Ялти Емір-Усеїна Куку.
Фігурант «справи Хізб-ут-Тахрір» – 31-річний активіст Сейран Салієв. За минулі два роки у нього вдома тричі проводився обшук. 2016 року йому присудили штраф за «організацію несанкціонованого мітингу», а в лютому цього року – заарештували на 12 діб за «розповсюдження екстремістських матеріалів». Причому суд визнав такими матеріалами пісні чеченського барда Тімура Мацураєва, які були у Сейрана на його сторінці «Вконтакте».
За словами друзів і родичів Сейрана, він має дуже широке коло інтересів і захоплень: музика, танці, греко-римська боротьба, історія й топоніміка Криму. У літній час він підробляє гідом. Приводом гордості для Сейрана стало те, що нещодавно він зводив у похід на Ескі-Кермен одну зі своїх улюблених реп-груп – «Касту».
За свої 30 років Сейран перепробував багато професій: працював фасувальником на складі, пекарем, інкасатором. Без Салієва не обходиться ні одне з кримськотатарських свят. Він намагається брати участь у їх підготовці, організовує спортивні змагання, сам часто буває суддею у змаганнях із боротьби куреш.
Мати Сейрана – Зодіє Салієва є ветераном кримськотатарського національного руху. Детальніше про них ви можете прочитати в матеріалі Салієви: історія однієї родини.
Сервер Зекір'яєв – батько 12 дітей. Його сім'я живе за рахунок власної оранжереї, у якій вони вирощують квіти на продаж
Четвертий затриманий – Сервер Зекір'яєв. Він є батьком аж 12 дітей. Його велика сім'я живе за рахунок власної оранжереї, у якій вони вирощують квіти на продаж. Наразі дружина Сервера чекає 13-ту дитину. У «Кримській солідарності» Зекір'яєв займався перевезенням односельців на громадські заходи, які проводилися в інших кримських регіонах.
П'ятий фігурант справи – Мемет Белялов. Він закінчив Севастопольський приладобудівельний інститут і є фахівцем з електронної техніки. На життя заробляв продажем телефонів та інших «девайсів». У Бахчисараї Сервер брав участь у організації мусульманських свят.
Шостий затриманий – фотограф Ернес Аметов. У «Кримській солідарності» він перебував у відділі ЗМІ. Він займався зйомкою і монтажем відео-роликів, які об'єднання поширювало в інтернеті. На волі у Аметова залишилося дві дитини. Загалом у нових фігурантів «справи Хізб-ут-Тахрір» – 25 дітей, які на невизначений термін залишилися без батьків.