826 тисяч 100 рублів всього лише за місяць вдалося зібрати в межах акції «Кримський марафон». Ці гроші підуть на оплату великих штрафів, призначених кримськотатарським активістам за підтримку своїх співвітчизників під час обшуків, проведених російськими силовиками на півострові. Громадянська акція, оголошена ініціативою «Кримська солідарність», стала міжнародною й не тільки допомогла зібрати потрібну суму, але й показала високу громадянську активність на півострові й за його межами, зазначають ініціатори. Хто брав участь у «Кримському марафоні» та чи буде продовження акції, з'ясовували Крим.Реалії.
Акцію «Кримський марафон» активісти оголосили наприкінці липня. Їй передували два рішення Бахчисарайського суду про стягнення по 150 тисяч рублів із активістів Еміля Білялова й Османа Белялова. Раніше вони приходили підтримати своїх співвітчизників під час обшуків у Бахчисараї, які проводили російські силовики. В результаті їхні дії були кваліфіковані правоохоронцями й підконтрольним Кремлю судом як несанкціонований мітинг.
Для сімей активістів такі штрафи непідйомні. Для їхньої підтримки й була організована акція зі збору коштів. Уже після її старту з'явилися й інші штрафи, які теж планують покрити зібраними грошима.
Ми хочемо показати людям, що навіть такі величезні штрафи для всього народу й кожної людини мають вартість лише в 10 рублівЕдем Семедляєв
Пожертви активісти брали десятирублевими монетами. «Ми саме по 10 рублів будемо нести на оплату. Це наша принципова позиція й задум. Це буде п'ять відер грошей або чотири відра, я не знаю. Але це буде 15 тисяч монет кожен штраф. За допомогою цього марафону ми хочемо показати людям, що навіть такі величезні штрафи для всього народу й кожної людини мають вартість лише в 10 рублів», ‒ говорить один із координаторів акції, кримський адвокат Едем Семедляєв.
Кримські пожертвування
До «Кримського марафону» з перших днів почали активно приєднуватися відомі кримські громадські діячі, російські адвокати, українські активісти. Серед перших десятирублеві монети пожертвували переслідувані на півострові російською владою журналіст, автор Крим.Реалії Микола Семена й активіст кримськотатарського національного руху Ільмі Умеров.
Десятирублеві монети пожертвували також батьки й сестра кримчанина Редвана Сулейманова, якого російські силовики спочатку оголосили «диверсантом», а потім засудили за статтею «завідомо неправдиве повідомлення про теракт».
У «Кримському марафоні» брали участь і пересічні кримчани, зокрема, діти, які заради підтримки співвітчизників розбивали свої скарбнички.
Діти розбивали свої скарбнички й давали гроші на цю акціюЕміль Курбедінов
«Висловлюємо величезну подяку всім людям, які приєдналися до акції. Ми ні на секунду не сумнівалися, що зберемо необхідну суму, так воно і сталося. Величезне спасибі всім, хто здавав гроші, відгукнувся з найвіддаленіших куточків Криму. Це були родини різного статусу, віку. Я бачив, як діти розбивали свої скарбнички й давали гроші на цю акцію», ‒ розповідає кримський адвокат Еміль Курбедінов.
«Штрафи ‒ це проблема всього народу»
Зібрані в Криму 826 тисяч 100 рублів, за інформацією організаторів акції, використають на покриття великих штрафів в 150 тисяч рублів Османа Белялова й Еміля Білялова, а також штрафу в 300 тисяч рублів, що присуджений жительці Бахчисарайського району Заремі (прізвище не розголошується) за проукраїнські пости в соцмережах.
Зібраними пожертвуваннями планують сплатити й низку дрібніших штрафів. Серед них штрафи активіста зі Старого Криму Сервера Караметова за одиночний пікет на підтримку політв'язня Ахтема Чийгоза, бахчисарайця Нарімана Мемедемінова, оштрафованого за підтримку співвітчизника в Бахчисараї під час обшуків у квітні, політв'язня Володимира Балуха й інших.
«Цією акцією ми показали, що штрафи ‒ це проблема не тільки цих людей, а всього народу, всіх тих, хто відгукується, в кого є взагалі почуття людяності й взаємодопомоги», ‒ наголосили в «Кримській солідарності».
«Кримський марафон» у Європі
Ідею «Кримського марафону» підтримали не тільки в Криму, але й далеко за його межами. Свій збір коштів організували в Меджлісі кримськотатарського народу й низці громадських організацій на материковій частині України.
За інформацією координатора громадської ініціативи «КримSOS» Таміли Ташевої, кошти на підтримку кримських активістів перераховували не тільки жителі України, а й Німеччини, Туреччини й Польщі.
«Нам вдалося зібрати для «Кримського марафону» шість тисяч гривень, і ми вже передали їх до Криму. Ці кошти були в основному від активістів нашої організації, українського громадського діяча Андрія Страннікова, низки німецьких діячів. Турецькі активісти збирали монети по одній лірі (14 російських рублів), це вихідці з Криму. У Польщі нам допомагали місцеві активісти правозахисних фондів, які займаються захистом прав людини в усьому світі й працюють, серед іншого, й у Криму», ‒ розповіла Таміла Ташева.
Пожертвування з інших країн поки не дійшли до Криму, але процес їхнього збору триває.
Високі штрафи в Криму місцеві адвокати й активісти розцінюють як один зі способів тиску на громадянську активність на півострові. Тому планують продовжувати «Кримський марафон», щоб бути готовими до інших неприємних несподіванок.
Збір коштів на підтримку кримських активістів продовжиться й на материковій частині України. Для цього активісти відкрили спеціальний банківський рахунок.