Доступність посилання

ТОП новини

«Відсиджуватися вдома не можна»: хто такий Сервер Караметов


Сервер Караметов
Сервер Караметов

Адміністративний арешт 76-річного жителя Старого Криму Сервера Караметова за одиночний пікет на підтримку кримських політв'язнів викликав нові протести на півострові. І поки кримчанин перебуває в ізоляторі, інформація про нього вийшла за межі України. Міжнародні правозахисні організації закликають звільнити активіста.

Російські правоохоронці затримали Сервера Караметова 8 серпня. В цей день у Сімферополі він прийшов до будівлі Верховного суду Криму з плакатом: «Путін, наші діти не терористи!». Таким чином він вирішив підтримати політв'язня Ахтема Чийгоза, який у той день виступав у суді з останнім словом.

Відносно Караметова склали два адміністративних протоколи: перший ‒ за «порушення порядку проведення одиночних пікетів», а другий ‒ за «опір співробітникам поліції». Його узяли під арешт на десять днів і стягнули штраф у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

«Сервер-ага ‒ робоча людина, трудяга»

У Старому Криму активіста знають як патріота свого народу, який, незважаючи на вік і низку хвороб, бере участь у публічних заходах на захист прав кримських татар.

Дідусь завжди з кримськотатарським прапором, він приходить у будь-яку погоду

«Сервер-ага завжди виступає 18 травня, у річницю депортації кримських татар. Дідусь завжди з кримськотатарським прапором. Його сім'я теж була депортована з Криму, і тому участь у жалобних заходах для нього ‒ це святе, він приходить у будь-яку погоду», ‒ розповідає землячка про Сервера Караметова.

Сервер Караметов у річницю депортації кримськотатарського народу. Сімферополь, 18 травня 2017 року
Сервер Караметов у річницю депортації кримськотатарського народу. Сімферополь, 18 травня 2017 року

Все життя 76-річний активіст працював різноробочим. В Узбекистані, куди в 1944 році депортували його сім'ю, він працював інженером-механіком у газовій службі. А після повернення до рідного Старого Криму ‒ трактористом і пастухом у місцевому колгоспі, розповідають його близькі.

У молоді роки Сервер Караметов служив матросом у Владивостоці, каже його захисник, український режисер Валерій Балаян:

«Він чотири з половиною роки прослужив на Тихоокеанському флоті Військово-морських сил СРСР. Був простим матросом на надводних кораблях у Владивостоці. Віддав обов'язок цій так званій радянській батьківщині. В цивільному житті Сервер-ага теж робоча людина, трудяга».

Незважаючи на вік і хвороби, Караметов активно підтримує співвітчизників, які стали об'єктами репресій у Криму.

Він розуміє, що відсиджуватися вдома не можна – триває дискримінація кримськотатарського народу

«Незважаючи на те, що Сервер-ага людина літня й хвора, він розуміє, що відсиджуватися вдома не можна, тому що триває дискримінація кримськотатарського народу. Тому сьогодні цю людину можна побачити у дворі Ахтема-ага Чийгоза, завтра ‒ у дворі суду над кримськими татарами у «справі Хізб-ут-Тахрір... Людина півжиття веде активну діяльність, він ветеран кримськотатарського національного руху й таким буде до кінця життя. Він добропорядна людина, віруючий мусульманин, який дотримується заповітів Аллаха, тримає піст, здійснює намаз», ‒ розповіли активісти громадського руху «Кримська солідарність».

Зараз Сервер Караметов живе один, він вдівець. Його діти й онуки живуть окремо, але доглядають за ним. Молодший син активіста, Енвер Караметов, каже, що сім'я відмовляла батька від поїздки до Сімферополя 8 серпня. Але він не послухав ‒ взяв квиток на автобус і поїхав, нікому нічого не сказавши. Коли Караметова заарештували, він не хотів давати телефони своїх дітей, щоб не турбувати їх, розповідає Валерій Балаян.

Він постійно запитував: «Гроші? Гроші?»

Підконтрольний Росії Залізничний райсуд Сімферополя призначив активісту десятиденний арешт і штраф у розмірі 10 тисяч рублів. Сервер Караметов рішення суду не визнає і винним себе не вважає. «Я ніколи не визнавав (рішення суду ‒ КР) і не визнаю, тому що я ні в чому не винний. Треба нам збиратися разом ‒ не десять осіб, а десять-сто тисяч», ‒ сказав він після засідання суду.

Під час оголошення ухвали на процес не допустили адвокатів Караметова. Захист спробував оскаржити рішення Залізничного суду Сімферополя, але апеляційна інстанція залишила його чинним.

Коли він зрозумів, що буде арешт, він був шокований, як і ми всі
Валерій Балаян

«Сервер-ага спочатку не зрозумів, що йому присудили. Він весь час запитував «Гроші? Гроші?», думаючи, що потрібно буде заплатити штраф. І коли він зрозумів, що буде арешт, він був шокований, як і ми всі», ‒ розповідає Валерій Балаян.

Сервер Караметов у суді, 8 серпня 2017 року
Сервер Караметов у суді, 8 серпня 2017 року

Адвокати апелювали до того, що опору правоохоронцям у діях активіста не було ‒ його поведінка зумовлена хворобою. У Караметова порушені мова й координація опорно-рухового апарату, що призводить до неконтрольованих рухів його тіла.

Ми говорили судді, що будь-яке хвилювання дуже впливає на його здоров'я. Але суддя не слухає наші доводи
Ельвіна Семедляєва

Адвокати наполягали на тому, що не можна помістити його до ізолятора ‒ за станом здоров'я. «Караметов Сервер має постійно вживати ліки. У день суду він забув один із препаратів вдома й вирушив до спецприймальника без нього. Ми також говорили судді, що будь-яке хвилювання дуже впливає на його здоров'я. Зокрема, на стан його очей ‒ він може осліпнути. Але суддя не слухає наші доводи», ‒ говорить юрист Ельвіна Семедляєва.

Зараз Караметов перебуває у слідчому ізоляторі Сімферополя. Рідні передають йому передачі, а захисники можуть відвідувати. Вони розповідають, що активіст переносить арешт «мужньо, спокійно». Свої враження від тримання в ізоляторі Караметов висловив так: «Це нагадує мені лікарню».

«Це абсолютно людожерське нелюдське рішення»

Співвітчизники Сервера Караметова вважають несправедливим його арешт.

«Скільки разів були акції в Сімферополі ‒ він завжди був попереду. Він наш старший брат, батько завжди стояв у перших лавах захисту прав кримських татар. Для нього всі були братами й синами, тому він вболівав за кожного. Дуже багато наших літніх людей, які пережили депортацію, борються, але кожен своїм методом. А ця людина завжди публічно висловлювала свою думку про порушення прав людини», ‒ розповідають знайомі активіста.

Він завжди був патріотом свого народу, він завжди душу за нього віддавав

«Ми його знаємо, він завжди був патріотом свого народу, він завжди душу за нього віддавав. Він хороша людина. Завдяки йому в мене вдома навіть газ є ‒ він домігся проведення газу, який нам не проводили. Він постійно в мечеті, постійно намаз читає», ‒ каже сусід Караметова.

За активіста вступилися міжнародні правозахисні організації.

«Затримання та адміністративний арешт Караметова за мирну реалізацію ним основоположних прав стали черговим проявом кампанії тотальних утисків ‒ кампанії, яку російська влада має, нарешті, припинити», ‒ наголосили в Human Rights Watch.

В організації Amnesty International закликали російську владу негайно звільнити Караметова.

Також арешт Караметова й затримання тих, хто виявив солідарність з ним 14 серпня, обговорювали в офісі Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.

Голова Меджлісу кримських татар Рефат Чубаров у зв'язку з арештом Сервера Караметова звернувся до прокуратури АРК, що базується на материковій частині України. У відомстві за цим фактом порушили кримінальне провадження за двома статтями Кримінального кодексу України: 146 (незаконне позбавлення волі) і 340 (незаконне перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингів і демонстрацій). Вони передбачають покарання у вигляді позбавлення волі від 3 до 5 років.

Захисник Караметова Валерій Балаян підозрює, що рішення про арешт активіста лобіював хтось із російської влади:

Це абсолютно людожерське нелюдське рішення, яке назавжди страшною ганьбою ляже на російську Феміду
Валерій Балаян

«Весь перебіг процесу абсолютно не віщував такої розв'язки. Мені здається, те, що суддя понад три години сама з собою або з кимось радилася, дає відповідь на те, що це рішення йде звідкись зверху. Це абсолютно людожерське нелюдське рішення, яке назавжди страшною ганьбою ляже на російську Феміду. Ми не забудемо імен тих, хто брав участь у розправі над безпорадним старим. Люди, які кривосуддя здійснюють тут, бачать, що у людини зору немає, що він ледве рухається й відсилають його на нари! Це фашизм! Більше я ніяк не можу це назвати».

Хто посадив Караметова

У Залізничному районному суді Сімферополя адміністративний протокол відносно Сервера Караметова розглядала Марина Колоцей. Вперше її призначили суддею лише півроку тому ‒ вона прийняла присягу 2 березня.

Рішення про арешт і штраф відносно Караметова підтвердила суддя Верховного суду Криму Наталія Терентьєва. Вона входить до ради суддів і до комісії з питань статусу суддів, які перебувають у відставці. Кримську посаду Терентьєва отримала в грудні 2014 року. До цього вона десять років працювала суддею Ленінського районного суду російського міста Саратова, де розглядала цивільні справи ‒ найчастіше майнові суперечки. Минулого року Терентьєва винесла рішення про заборону діяльності Меджлісу кримськотатарського народу, визнавши його екстремістською організацією. За це ім'я судді внесли до бази «Миротворця». А прокуратура Автономної Республіки Крим порушила проти неї кримінальне провадження. Дії Наталії Терентьєвої кваліфікували за частиною 1 статті 161 Кримінального кодексу України (порушення рівноправності громадян залежно від расової, національної приналежності або релігійних переконань) і за частиною 1 статті 353 Кримінального кодексу України (самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи). Ці статті передбачають покарання у вигляді штрафу, виправних робіт, арешту до шести місяців або обмеження волі до п'яти років.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG