Доступність посилання

ТОП новини

Керч без «візитної картки»: що сталося з колонами Пантікапея?


 Колони Пантікапея, що лишилися, Керч
Колони Пантікапея, що лишилися, Керч

Пантікапейські колони, які вважаються «візитною карткою» Керчі, вивезли з території стародавнього городища після того, як вони імовірно завалилися, про це 13 лютого повідомив кримський інформаційний ресурс «Керчь ФМ». На майданчику, де раніше знаходилася колонада, залишилися тільки кілька кам'яних фрагментів. Цю конструкцію спорудили в 1976 році зі справжніх архітектурних деталей, знайдених на руїнах давньогрецького міста Пантікапей.

Керівництво Східно-Кримського історико-культурного заповідника стверджує, що напередодні співробітники провели демонтаж колонади «у зв'язку з прогресивним погіршенням ситуації та виниклою загрозою фізичному стану основної конструкції пам'ятника». Віднедавна колони сильно нахилилися і були підперті кількома металевими балками.

​Журналіст із Керчі Олена Лисенко наводить дві можливі, на її думку, версії того, що сталося.

Може бути, вплинула вібрація від забивання паль Керченського мосту
Олена Лисенко

‒ Археологи списують усе на землетрус, але в останні десятиліття їх не було в Керчі. Це надумана причина. У моєму дитинстві, в 1980-ті, в Керчі дійсно був невеликий землетрус у 2-3 бали, але тоді колони не нахилялися, нічого не сталося. Колони встановили за часів Радянського Союзу ‒ їх знайшли, привели до ладу й відтворили центр Пантікапея, де збиралася рада міста. Останнім часом колони нахилилися, це вже була загроза, що вони можуть впасти. Тут, швидше за все, якась причина загальна: зовсім поруч впали сходи на горі Мітридат; на стелі, присвяченій загиблим у Другій світовій, з'явилися тріщини, потім почався процес руйнування колон. Мені здається, це все якось пов'язане. Можливо, це через роботи з посилення сходів, але я лише припускаю. Може бути, вплинула вібрація від забивання паль Керченського мосту.

Олена Лисенко підкреслила, що до 2014 року всі роботи на території заповідника узгоджували з археологами та іншими вченими.

Активіст із Керчі Анатолій Беленко нарікає, що роботи з реконструкції історичних пам'яток Керчі, які проводяться російською владою міста, поки що не були успішними.

‒ Чіткої відповіді щодо долі цих колон досі немає. Низка ЗМІ повідомляє, що колони завалилися, а музей повідомляє, що вони були демонтовані. Мене не було на місці події, але можу констатувати, що втрата історичних і культурних пам'яток у Керчі ‒ ті ж Мітридатські сходи, фортеця Єні-Кале в жахливому стані знаходиться, тепер колони зруйновані ‒ це дуже негативний фактор і в плані культурної спадщини, і в плані привабливості Керчі як туристичного центру. У випадку з реконструкцією Мітридатських сходів був проект, були виділені гроші, потім було їх нецільове використання. Зараз все йде знову. Люди перестають вірити в ці реконструкції так звані, тому що на папері все чудово й красиво, а фактично просувань ніяких немає.

Анатолій Беленко вказує на те, що до демонтажу колон Пантікапея місцеві чиновники запевняли, що проводять всі необхідні заходи й готують документи для реконструкції.

Справа якраз у зв'язку між величезними сумами, що виділяються на реставрацію, і самою реставрацією
Евеліна Кравченко

Український археолог, кандидат історичних наук Евеліна Кравченко підозрює російських чиновників у навмисному саботажі.

‒ Стан пам'яток особливо сильно поки не змінився, часу мало минуло. Реставрації були проведені в радянські часи, і потрібно було просто стежити за цими речами. Я думаю, що справа не в землетрусах і не в забиванні паль ‒ справа якраз у зв'язку між величезними сумами, які виділяються на реставрацію, і самою реставрацією. Не потрібна реставрації ‒ не виділятимуться суми, і про це варто подумати. Я не хочу сказати, що пам'ятники навмисно руйнують ‒ таких фактів не було зафіксовано. А що стосується підходу «нічого не робити, поки не почне руйнуватися», ‒ думаю, що це цілком можливе. На пострадянському просторі це улюблена тема у чиновників: почекати, поки пам'ятник прийде в аварійний стан, потім колосальними коштами почати його реставрувати, поки він не завалиться до кінця, а потім продати ділянку під забудову. Так роблять у багатьох країнах.

Евеліна Кравченко зазначає, що багато що залежить від технології реставрації та від фахівців, яких залучає російська влада.

‒ Бажано, щоб вони орієнтувалися на те, на що орієнтується весь світ, тим більше що всі конвенції з реставрації вони підписали. Було б добре, щоб вони зараз поставили це питання у себе на державному рівні. Охорона культурної спадщини ‒ інтернаціональна річ, вона має відбуватися незалежно від політики та воєн.

Кримський історик, журналіст, політичний аналітик Андрій Іванець зазначає, що за п'ять років після анексії Криму багатьом місцевим пам'яткам було завдано значної шкоди.

‒ Щодо багатьох об'єктах спостерігається погіршення стану, а деякі з них за останні 5 років вкрай сильно постраждали, якщо не сказати, що знищені. Я маю на увазі пізньоскіфську фортецю Керменчик, яка при будівництві траси «Таврида» значною мірою була знищена. У Керчі взагалі символічна ситуація, коли такі знакові об'єкти, як Мітридатові сходи, як ці колони, руйнуються ‒ це показник того, що Росія зацікавлена в експлуатації історико-культурної спадщини Криму, але турбота про неї має вкрай дивний характер. Українська влада регулярно звертається в ЮНЕСКО з тим, що у них немає доступу до культурних об'єктів, що завдається шкода, вивозиться культурна спадщина з музейного фонду Криму на територію Росії.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Ведуча програм Радіо Крим.Реалії з 2018 року. До цього – кореспондент, редактор і ведуча на Радіо Свобода. Зокрема, брала участь у запуску проекту Радіо Донбасс.Реалії. Автор книги «Говорить Радіо Свобода: iсторія української редакції» (2014). Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG